Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dom Hernesa [luk26] [100+] - OP85DA
znikająca architektura Lubonia (dom mojego pradziada)
Właściciel: luksta
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 58 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-11-2015
Data utworzenia: 16-10-2014
Data opublikowania: 26-11-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 02-12-2018
27x znaleziona
5x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 0 obserwatorów
93 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 


Jeszcze nie tak dawno stał tutaj dom. Wybudowany w 1903 roku jako jeden z najokazalszych, ciekawych architektonicznie o oryginalnej i charakterystycznej elewacji, pełnił funkcję karczmy, sklepu rzeźnickiego, po wojnie sklepu GS. W rękach rodziny ostał się przez trzy pokolenia. Wspaniale zdobiona fasada domu witała wjeżdżających do Lubonia od strony północnej. W sierpniu 2015 został szybko rozebrany. W tym miejscu niestety powstanie kolejna myjnia lub osiedle domów.

Jak każdy stary dom, tak i ten ma swoją historię. Między innymi wydarzyły się w nim dwa tragiczne wypadki.

W niedzielę 30.12.1928 tuż przed sylwestrem w gospodzie doszło do nieszczęśliwego wypadku z użyciem broni palnej po wcześniejszej bójce między szwagrami - Stefanem Bosym i Władysławem Teuschnerem. Zginął wtedy 20-letni brat Władysława - Stefan. Natomiast w latach trzydziestych ubiegłego wieku miała miejsce jeszcze jedna tragiczna historia kiedy to szwagierka Józefa, młodsza siostra jego żony Seweryny - Stefania, która pomagała w gospodarstwie. Poznała ona ówczesnego prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w Żabikowie. Rodzicom Stefanii nie podobała się ta partia i poprosili Józefa i Sewerynę aby postawili jej ultimatum, albo zerwie znajomość albo ma się spakować i nie przyjeżdżać więcej. Załamana sytuacją 19-latka znalazła w komodzie pistolet Józefa i 27 sierpnia 1934 stojąc przed lustrem postrzeliła się w serce. Dziewczyny nie udało się uratować.

Kilka faktów z życia właściciela.
Józef Hernes urodził się w 1883r. w miejscowości Lipie koło Wrześni. przed 1888 przeprowadził się do Lubonia gdzie rodzice kupili mu ok 200ha ziemi (od domu wzdłuż Warty wraz z obecnymi Zakładami Chemicznymi LUVENA). Miał siedmioro rodzeństwa.

Z bronią w ręku brał udział w Powstaniu Wielkopolskim od wybuchy do jego zakończenia. Uczestniczył również w wojnie polsko-bolszewickiej jeszcze w swoim rodzinnym mieście. W latach międzywojennych trudnił się handlem, od roku 1923 był właścicielem gospody i sklepu rzeźnickiego, w którym sprzedawał produkty z własnego uboju z przydomowej masarni.

W roku 1930 został sołtysem Lubonia.

W czasie II Wojny św. został aresztowany za nielegalny ubój, po czym osadzono go w więzieniu we Wronkach. W śledztwie ujawniono jego patriotyczną przeszłość i przeniesiono do obozu Mauthausen-Gusen. Po wojnie wyzwolony przez wojska alianckie wrócił do Lubonia i zajął się rolnictwem i uprawiał dzierżawione grunty. Zginął tragicznie jadąc rowerem w kierunku Dębca pod kolami ciężarówki.

Mieszkał w Luboniu od 1920, odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem za Wolność i Zwycięstwo.

Należał przed wojną do m.in. do Ochotniczej Straży Pożarnej w Luboniu, Towarzystwa Rękodzielników w Luboniu. Od 1945 do Związku Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, Koło Poznań-Śródmieście (leg. nr 690)

Skrzynka

Tradycyjna, na kordach.

Obrazki/zdjęcia
poniżej karczmy linia kolejki wożącej z cegielni nad Wartę cegły do budowy Twierdzy Poznań (ul. Powstańców Wlkp. i Dąbrowskiego)
własne wyroby w gospodzie oraz duży wybór trunków
Józef (2-gi z lewej) wraz personelem sklepu
ubojnia
działka z lotu ptaka tuż przed zburzeniem domu
fasada od strony gospody
rodzina (od lewej: córka Genowefa z mężem Seweryna z Józefem oraz wnuczką Hanią, przyjaciel rodziny, Stanisława wraz z mężem Wiktorem, Maria z mężem Konstatnym i córką Aleksandrą)
Frontalne, zamurowane wejście do sklepu, po lewej była gospoda, po prawej mieścił się sklep.
Towarzystwo Rękodzielników w Luboniu założone w 1910r. na tle domu przy obecnej ul. Armii Poznań. Jóżef Hernes siedzi trzeci z lewej. Wśród członków inni Powstańcy Wielkopolscy: Stanisław Wasilewski (2-gi z prawej), Szczepan Kubiak (sto