Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Autobus - to brzmi tłumnie! - OP858H
Zastanawialiście się kiedyś, gdzie śpią wszystkie gdańskie autobusy?
Eigenaar: geo.olga.poland
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 1 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 11-10-2014
Gemaakt op: 11-10-2014
Gepubliceerd op: 11-10-2014
Laatste verandering: 01-08-2016
101x Gevonden
2x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
5 x Bekeken
87 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
10 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: blackcoffee, Kaczor, Leone, Mkomko, mushin, pan_ryba, Qbacki, sloma_85, ulla513, Zrobieni_w_bambInO
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Autobus – to brzmi tłumnie!

 

Obecnie najnowocześniejszą (a zarazem jedyną) bazą autobusową ZKM w Gdańsku jest zajezdnia położona przy skrzyżowaniu alei Hallera z ulicą Chrobrego. Zastąpiła ona w 1982 r. wysłużoną zajezdnię przy Partyzantów (teraz stoi tam kompleks Quatro Towers). Czas budowy nowej bazy wyniósł 6 lat, zaś koszt - 160 milionów ówczesnych złotych. W 2009 zajezdnia przeszła modernizację, w trakcie której prócz odświeżenia budynków dobudowano komercyjną stację benzynową.

Jako ciekawostka film z życia zajezdni przedstawiający mycie autobusu ;)

Baza może być noclegownią dla nawet 300 autobusów miejskich, których część zlokalizowana jest na placu, a część w specjalnie przystosowanych halach, w których dokonuje się niezbędnych napraw. Tuż po wieczornym zjeździe do bazy autobusy są tankowane, aby rano jak najszybciej mogły wyjechać na trasę i wieźć przodowników do zakładów pracy. Oprócz bycia "sypialnią" dla taboru ZKM baza przy Hallera posiada zaplecze socjalne dla kierowców i mechaników, myjnię autobusową, a nawet własną oczyszczalnię ścieków. Co ciekawe, w trakcie II wojny światowej w miejscu bazy zlokalizowana była filia obozu koncentracyjnego Stutthoff (jeden z istniejących przy Grudziądzkiej budynków zajezdni jest tego pozostałością).

 

Poniżej wchodzący w skład floty ZKM Gdańsk autobus typu "ogórek" kursujący latem w ramach stoczniowej "Subiektywnej Linii Autobusowej":

 

Ogórek

 

Na poszukiwanie cache proponuję wybrać się porą wieczorno-nocną ze względu na to, że nocą w bazie stoi najwięcej autobusów (także zabytkowych egzemplarzy), co daje możliwość podejrzenia życia zajezdni – większość prac - takich jak mycie, tankowanie i remonty - wykonywanych jest w nocy. Warto też zwrócić uwagę, w jaki sposób ustawiane (grupowane) są autobusy. Szukanie cache nie wymaga wejścia na teren bazy. Przy podejmowaniu proszę zachować szczególną ostrożność i nie wkładać palców gdzie nie trzeba :)

 

Ku ironii, na poszukiwania lepiej wybrać się tramwajem (3, 5, 63), gdyż regularnie dojeżdża tu tylko jedna linia autobusowa, a mianowicie 124 (przystanek Baza Hallera).

Skrzynka dwusystemowa - dostępna jest w portalach: Geocaching.com i Opencaching.pl. 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien