Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Strzelnica Szarlej - OP84U4
Historia Bractwa Kurkowego
Owner: R-Sol
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 280 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 18-09-2014
Date created: 18-09-2014
Date published: 18-09-2014
Last modification: 17-10-2016
105x Found
3x Not found
3 notes
watchers 6 watchers
102 visitors
88 x rated
Rated as: Good
5 x recommended
This cache is recommended by: BUMAG, Fortitudo007, Harmonikarz, Remol19, Tris
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Mało znanym faktem w dziejach Piekar Śląskich jest działalność Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Organizacja ta zrzeszała głównie kupców, urzędników i restauratorów zamieszkałych na terenie Szarleja i Wielkich Piekar. Kurkowe Bractwo Strzeleckie Szarlej – Wielkie Piekary utworzono 12 lipca 1926 r. Na pamiątkę tego wydarzenia wyemitowano srebrny medal, którego awers zdobi wizerunek Madonny Piekarskiej. Na rewersie przedstawiono natomiast jeden z popularnych znaków brackich przedstawiający fragment drzewa dębowego z tarczą strzelecką na pniu.

Od 1929 r. Bractwo dzierżawiło od Łazarza hrabiego Henckel von Donnersmarcka teren, na którym urządzono wkrótce strzelnicę zlokalizowaną pomiędzy obecną ul. Karola Miarki, a dawnym folwarkiem w Szarleju. Jej projektantem został budowniczy z Szarleja Hubert Giesa. Obiekt z chwilą oddania go do użytku miał dwanaście stanowisk o długości torów 175 m. W okresie późniejszym przy strzelnicy powstała siedziba, bufet oraz dobudowano kuchnię. Pierwsze zawody królewskie zorganizowano tutaj w Zielone Świątki 1930 r. Trzy lata później towarzystwo w tym miejscu urządziło turniej dla uczczenia 250-lecia odsieczy wiedeńskiej i pobytu w Piekarach króla Jana III Sobieskiego. Do wybuchu II wojny światowej ze strzelnicy brackiej korzystały m.in. miejscowe organizacje paramilitarne, jak też policja. Ponadto była wykorzystywana w ramach programu Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego utworzonego w 1927 r.

We wrześniu 1939 r. organizacja przestała istnieć. W 1940 r. w jej miejsce Niemcy utworzyli organizację strzelecką Schützenverein Scharley-Deutsch Piekar istniejącą do 1945 r. Wspomniane towarzystwo, podobnie jak inne tego typu, podporządkowano Niemieckiemu Związkowi Strzeleckiemu utworzonemu w 1938 r. w miejsce organizacji o tej samej nazwie, której tradycje sięgały 1861 r. Nowe zrzeszenie podlegało Narodowo Socjalistycznemu Związkowi ds. Ćwiczeń Gimnastycznych czyli de facto NSDAP.

Po zakończeniu wojny przedwojenna konfraternia nie mogła wznowić działalności, gdyż nowa rzeczywistość nie sprzyjała tworzeniu tego typu organizacji. Miejsce po dawnej strzelnicy splantowano w 1960 r. i włączono w granicę ogródków działkowych „Azalia Polska”. Aktualnie na miejscu strzelnicy znajduje się głaz pamiątkowy. Jest on usytuowany na terenie prywatnego ogródka działkowego.

 

Skrzynka prosi o dokładne przykrywanie, bo proch strzelniczy nie wystrzeli jak zamoknie. Nie trzeba wchodzić na prywatne działki.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 105x Not found 3x Note 3x All entries