Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ratusz Staromiejski / The Old Town Hall - OP84U1
Cykl Kulturalne Trójmiasto
Właściciel: Grazka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 8 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-09-2014
Data utworzenia: 18-09-2014
Data opublikowania: 18-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 10-09-2018
50x znaleziona
0x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 7 obserwatorów
124 odwiedzających
41 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Adams, Agatha, djdioda, eliksir, granadian, Kobex, Koza, mirtis, My_Key, p_nowik, Qbacki, weronika0220
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.

Ratusz Starego Miasta wzniesiony został pod koniec XVI w. w stylu niderlandzkiego manieryzmu. Jego twórcą był Antoni van Obberghen. Wzniesiony dla władz Starego Miasta przez wiele wieków był miejscem skupiającym ówczesne życie polityczne, gospodarcze, a także naukowe i towarzyskie tej części miasta. Tu elity obradowały nad sprawami miasta, w Wielkiej Sali odbywały się oficjalne uroczystości, zaś wieczorami wydawano bale i rauty. Z Ratuszem Staromiejskim związany był sławny gdański uczony - astronom Jan Heweliusz. Pełnił on funkcje ławnika i pierwszego rajcy, a w ratuszowych piwnicach składował wyprodukowane przez siebie piwo.

Dzięki swej charakterystycznej sylwecie ratusz stanowi istotny akcent urbanistyczny w krajobrazie Starego Miasta. Pomimo wielu przebudów jego bryła nie zmieniła swego kształtu do dzisiaj. Podczas wielokrotnych zmian układu wnętrza, wzbogacono je o wyjątkowe obiekty. W głębi sieni na parterze, po prawej stronie od głównych schodów, znajduje się renesansowo-barokowy portal z piaskowca o licznych złoceniach. Na piętrze podziwiać można reprezentacyjną sień, imponującą Wielką Salę zwaną obecnie Salą Mieszczańską - z oryginalnym drewnianym stropem oraz bogato dekorowany Gabinet Burmistrza z wyposażeniem z XVII wieku.

Ratusz Staromiejski jest siedzibą instytucji kultury od 1953 roku. Obecnie jego gospodarzem jest Nadbałtyckie Centrum Kultury. Na parterze - oprócz pomieszczeń biurowych - znajduje się Księgarnia PWN. Na dwóch poziomach piwnic działa restauracja Toscana oraz Irish Pub.

 

źródło www.nck.org.pl

 

Obiekt, który chcę Wam pokazać jest moim ulubionym budynkiem wśród wszystkich gdańskich zabytków - jego róźnorodność i historia budzi moją nieustanną ciekawość i fascynację. Mam nadzieję, że i Was zaciekawi ten nie wszystkim znany obiekt.

 

KESZ

Aby znaleźć skrzynkę, musicie wykonać pewne zadanie. Skrzynka składa się z dwóch etapów pośrednich i finału. Pierwszą wskazówkę odnajdziecie na parterze w księgarni. Znajdź regał dotyczący Gdańska. Wskazówki szukaj po prawej stronie tuż przy końcu regału na którejś z półek Podążaj za instrukcjami 

Powodzenia!

 

Skrzynka założona za zgodą Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

 

Ratusz otwarty jest dla zwiedzających codziennie w godzinach 1000 - 1800. Kesz nie jest dostępny w niedzielę - księgarnia pracuje 6 dni w tygodniu (w soboty 1000 - 1500).

 

Dla pierwszego znalazcy przewidziana jest nagroda specjalna - będzie do odbioru na evencie ustalonym ze znalazcą :)

Obrazki/zdjęcia
Ratusz Staromiejski / The Old Town Hall
Detal/detail
Spoiler - etap drugi ;)