Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wieża Widokowa - Królowy Most - OP84J3
Właściciel: Skoczogon Skrytoszczęki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 192 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-08-2014
Data utworzenia: 02-09-2014
Data opublikowania: 02-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 15-09-2014
26x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 6 obserwatorów
62 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
9 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Charioz, crl_ost, Gacekk, kiełeksamozlo, mieszko, mimi, MiszkaWu, redpandalars, Stodow
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka znajduje się na wieży widokowej, zlokalizowanej na Górze Kopnej, jednym z najwyższych wzniesień w paśmie Wzgórz Świętojańskich. Położone jest ono w pobliżu Królowego Mostu. Na samą górę prowadzą (co najmniej) dwie drogi/ścieżki. Jedna, wychodząca od strony Królowego Mostu, jest oznaczona i prowadzi na nią tablica informacyjna. Niestety tam wprowadzenie roweru może się okazać wyzwaniem - jest wąsko i stromo. Są też inne, umożliwiające nie tylko wprowadzenie roweru, ale też niemal przez całą długość wjeżdżanie na nim. Niezależnie od wyboru trasy, już podczas drogi na szczyt gwarantuję piękne otoczenie.

Wzgórza Świętojańskie

Krajobraz Puszczy Knyszyńskiej zawdzięczamy głównie działalności wód wytapiającego się lodowca. Działo się to 160-180 tys. lat temu. Większość tutejszych wyniesień zbudowały osadzające się w szczelinach oraz studniach lodowcowych żwiry i piaski. Między nimi pozostały warstwy glin moreny dennej. Wartko płynące wody z topniejącego lodowca ukształtowały doliny, a w miejscach brył martwego lodu powstały niecki wytopiskowe. Na rozległych obszarach wschodniej części Puszczy wody spływające z lodowca osadziły dużo piasków w postaci pól sandrowych.

Po ustąpieniu wód lodowcowych rzeźba terenu w rejonie puszczańskim zmieniła się w stosunkowo niewielkim stopniu. W dolinach wolno płynących rzek oraz w miejscu zarastających jezior postępowało odkładanie się torfów. A zanim pola sandrowe porosły borami, wiatry na ich terenie uformowały niewysokie, piaszczyste wydmy (sandr to rozległy, bardzo płaski stożek napływowy zbudowany ze żwirów i piasków przez wodę wypływającą z lądolodu).

Najbardziej malowniczą, zachowaną w krajobrazie Puszczy Knyszyńskiej, pamiątką pobytu lodowca na naszych ziemiach jest potężny ciąg wzgórz zwany Wałem Świętojańskim. Tworzy go pas wzniesień przebiegających lekko wygiętym łukiem na przestrzeni 50 kilometrów. Wał Świętojański przez długi czas opisywano jako morenę czołową. Jednak obecnie uznaje się go zazwyczaj za oz – silnie wydłużoną pagórkowatą formę terenu w postaci długiego, zwykle krętego wału, powstałą przez akumulację materiału żwirów i piasków w szczelinie lądolodu, w tunelu lodowcowym lub pod lodem.

Góra Kopna, na której zlokalizowana została wieża widokowa, to jedno z najwyższych wzniesień w paśmie Wzgórz Świętojańskich. Wysokości względne w ciągu wzniesień budujących wzgórza dochodzą do 70 m, stoki są strome i w wielu miejscach przekraczają nachylenie 20°. Najbliższe otoczenie wału stanowią tarasy kemowe, najokazalej prezentujące się po zachodniej jego stronie. W odległości 3-4 km od tych terenów ciągnie się obniżenie ostro zaznaczone w krajobrazie doliną rzeki Supraśl.

Skrzynka

Kesz, to małe okrągłe pudełko. W środku logbook, ołówek i parę drobnych fantów. Proszę o bardzo uważne podejmowanie kesza, tak by pamiętać, jak bez problemów ponownie umieścić go na miejscu (nic na siłę) i z powrotem zamaskować. Proszę o wyrozumiałość, to moja pierwsza skrzynka. W jej zakładaniu niezwykle pomógł Muzyk03.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wieża
SPOILER - najpierw odczytaj szyfr!