Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Linia Mołotowa vol.1 - OP0E8F
Brzeski Rejon Umocniony - punkt oporu Moszczona Królewska
Właściciel: AnnS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 135 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: b.d.    Długość trasy: 15.00 km
Data ukrycia: 31-05-2008
Data utworzenia: 02-06-2008
Data opublikowania: 02-06-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 17-03-2010
8x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 8 obserwatorów
95 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Linia Mołotowa jest ciągiem fortyfikacji sowieckich powstałych podczas II wojny światowej w latach 1939-1941. Jej zadaniem było umocnienie granicy ustalonej w pakcie Ribbentrop-Mołotow, jednak nigdy nie spełniła swojego zadania. W momencie natarcia hitlerowców wiele z tych obiektów było niedokończonych lub nie do końca uzbrojonych, a załogi były niegotowe. Tylko w niektórych rejonach toczyły się walki, inne zostały zdobyte bez oporu. Wiele ze schronów zostało wysadzonych przez Niemców, którzy demontowali żelazne pancerze na potrzeby produkcji amunicji.

Po wojnie część tych umocnień pozostała na terenie Polski. W latach 50-tych zostały zinwentaryzowane, wyremontowane i zabezpieczone przez Wojsko Polskie na wypadek kolejnego konfliktu. Po wielu latach zostały zapomniane, wiele elementów znalazło się na złomie, a niektóre z nich stały się wysypiskiem śmieci, miejscem imprez lokalnej młodzieży (ile tam nieraz butelek po alkoholu można spotkać;)) lub atrakcją turystyczną.

Przedmiotem tego multicacha jest ciąg bunkrów punktu oporu Moszczona Królewska, będącego częścią Brzeskiego Rejonu Umocnionego. Multicache składa się z 13 punktów - każdy w kolejnym bunkrze. Bunkry te są umiejscowione w trudnodostępnym terenie (las, górki, prawie żadnych dróg). Z tego względu są jednymi z nielicznych, które nie zostały zaśmiecone. Biegnie tam szlak turystyczny określany jako szlak bunkrów, ale kończy się chyba na trzecim od końca.
Niektóre z nich skrywają mroczne historie. W jednym z nich (oznaczony jako -8) ukrywała się żydowska rodzina, kiedy hitlerowcy natrafili na nich zostali wszyscy rozstrzelani. Nieopodal (na północ) tego bunkra znajduje się mogiła. Na ostatnim jest tablica pamiatkowa, wskazująca, że zginęło w nim 17 sowieckich oficerów.

Na poszukiwania warto przeznaczyć cały dzień, gdyż czeka Was ok. 15km wędrówki w trudnym terenie, a jeszcze czas na zwiedzanie obiektów warto doliczyć. UWAGA! Jeśli zamierzacie zwiedzać wnętrza konieczna jest dobra latarka (najlepiej czołówka) i oczy dookoła głowy. Wewnątrz jest sporo dziur i studzienek, niektóre nawet na kilka metrów głębokich. A na górze wystające pręty, o które można zawadzić głową.

Rozpoczynamy tuż przed wsią Moszczona Królewska. Najlepiej zacząć przy wielkiej sośnie (N52*23.034', E22*58.254') przed polami uprawnymi, żeby nie deptać gospodarzowi po polu, po czym należy skierować się w stronę lasu, a dalej to już jak GPS pokaże. Teren dostępny tylko piechotą.

Współrzędne kolejnych punktów ukryte w postaci kartek w woreczkach strunowych i dodatkowo napisane na ścianie (ale nie zawsze w widocznym miejscu), jakby komuś karteczka się spodobała.

PS. W skrzynce ukryłam GeoKreta :)
Dodatkowe atrybuty skrzynki
thorn.gifdog2.gifdate.gifsnow_icon.gifbike0.gifofftrail12.gifoffroad0.gifhandicap0.gifflashlight.gifnoshorts.gifsupervise.gifnorest.gifhiking.gifclimb.gifsteep.gifold.gifskeeter.giftick2.gif

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tu zaczynamy
Tego szukamy
Tutaj szukamy kolejnych współrzędnych
Albo tutaj jeśli mniejszy
A tu jest ukryta skrzynka w ostatnim