Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Elektrociepłownia Szombierki - schron przeciwlotniczy - OP841C
Niegdyś z dedykacją dla d...
Owner: LadyMoon
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 294 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-08-2014
Date created: 22-08-2014
Date published: 22-08-2014
Last modification: 27-05-2019
73x Found
6x Not found
0 notes
watchers 9 watchers
181 visitors
57 x rated
Rated as: Excellent
16 x recommended
This cache is recommended by: arepo, baluskaa, Bartek111, Charon7, crazy_baby, Dallas, Danio.Ł, deg, Driver, flora__73, m_rt, myszator, Pepe1, Seamair, sebastian, silentium
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Torch needed  Take something to write  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 Po zakończeniu I wojny światowej spółka Schaffgotsch Bergwerksgesellschaft GmbH postanowiła wznieść w Szombierkach elektrownię węglową, wykorzystującą węgiel pobliskiej kopalni „Gräfin Johanna” (Bobrek) należącej do koncernu. Wkrótce powstała, dokładnie 29 listopada 1920 roku, jedna z największych na Śląsku elektrownia. Projektantami niezwykłych zabudowań byli kuzyni Georg i Emil Zillmannowie, którzy mieli już na koncie realizację kopalni węgla kamiennego „Giesche” (Wieczorek) i słynnych osiedli robotniczych Giszowiec i Nikiszowiec. Powstał olbrzymi zespół fabryczny z budynkiem administracyjnym, maszynownią, pompownią, kotłownią, rozdzielnią główną i wewnętrznym dziedzińcem; ich budynki wzniesiono z cegły zwykłej, klinkierowej i glazurowanej, a przykryto dachami mansardowymi z lukarnami. Czterostronny zegar marki Siemens und Halske zamontowano na wieży elektrowni w 1925 roku i był on sprzężony z 54 zegarami działającymi w zakładzie. W latach 1939-1944 Elektrownia Szombierki osiągnęła maksymalną moc 100 MW, pracowało w niej wówczas ponad 900 osób. Można było ją wtedy uznać za jedną z największych elektrowni w Europie. Stanowi nieodłączny element krajobrazu Bytomia.

Spory schron przeciwlotniczy, zachowany w bardzo dobrym stanie, znajduje się tuż koło budynku dyrekcji i schronu wartowniczego. Posiada 3 wejścia, długie korytarze. Zachowało się już niewiele elementów wyposażenia, m. in. drzwi drewniane, wieszaki, resztki instalacji elektrycznej.

 

O skrzynce:

Aby podjąć skrzyneczkę musisz wejść do środka schronu.  Najbardziej dogodne i dyskretne wejście do schronu znajduje się tuż przy drodze (patrz zdjęcie). Zachowaj wysoką ostrożność. Teren może być obserwowany, wiec uważaj i działaj w ciszy.

Na pierwszego znalazcę czekała oryginalna, ręcznie bita moneta elektrociepłowni wykonana z okazji Dnia Energetyka w 2008 roku. Był to jubileuszowy dziesiąty festyn organizowany na terenie Elektrociepłowni „Szombierki”. 

 

 

Edit 04.08.2018

Schron jest coraz bardziej dewastowany i zaśmiecany. Coraz trudniej ukrywać tam kesza, skoro praktycznie już nic zostało, gołe ściany i coraz więcej śmieci, butelek itp. Jednak udało się mikrusa schować. 

Kesza szukaj w jednym z ostatnich pomieszczeń i dobrze maskuj, żeby nie maskowanie nie wystawało za bardzo.

Powodzenia!

 

Edit 27.05.2019

Kesz cały czas na miejscu, przetrwał nawet spalenie opony.

Pictures
Tędy wchodź
Wnętrze
Wnętrze
Wnętrze
Jedno z wejść
Pozostałości po lampie
Resztki instalacji
Wnętrze