Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Operacja Łódzka - Las Krogulec - OP0E30
Eigenaar: darkmoory
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 202 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 25-05-2008
Gemaakt op: 25-05-2008
Gepubliceerd op: 25-05-2008
Laatste verandering: 19-04-2010
14x Gevonden
1x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
15 x Bekeken
6 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Beschrijving PL


Operacja Łódzka – to projekt geocachingowy uknuty w pocie czoła przez łódzkie ekipy Darkmoora i Dzika.

Buszując po okolicach naszego miasta nader często spotykamy mało dziś znane pamiątki Bitwy Łódzkiej - największej operacji manewrowej I Wojny Światowej.

Operacja Łódzka rozpoczęła się 11 listopada 1914 r. Armia niemiecka próbowała otoczyć w rejonie Łodzi trzy armie rosyjskie. Walki trwały miesiąc. Brało w nich udział ponad 600 tys. żołnierzy. Plan okrążenia Rosjan nie powiódł się. Niemcy wycofali się przez Brzeziny na poprzednie pozycje. Rosjanie ponieśli jednak tak duże straty, że 6 grudnia 1914 r. opuścili Łódź i zorganizowali front na linii rzeki Rawki. “Operacja Łódzka” była największą bitwą manewrową I Wojny Światowej. W walkach po obu stronach poległo ok. 200 tysięcy żołnierzy. Spoczywają na ponad 170 cmentarzach wojennych na terenie niemal całego województwa łódzkiego.

 Cmentarz na terenie Lasu Krogulec powstał dwa lata po Operacji Łódzkiej założony przez Niemców. Na jego terenie znaleźli się żołnierze polegli w okolicach Zgierza ekshumowani z mogił w miejscach bitew.  Typowe dla cmentarzy wojennych tamtych lat było chowanie zarówno żołnierzy niemieckich jak i rosyjskich. Wówczas uważano, iż po śmierci żołnierze są sobie równi i także pokonanemu należy się szacunek. Na cmentarzach z II WŚ próżno szukać takiej symboliki. Często zresztą w obu armiach walczyli członkowie tych samych rodzin rozdzielenie przez zaborców.

W 1998 r. Urząd Miasta i saksoński oddział Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.) zainicjowały prace porządkowe na cmentarzu w lesie Krogulec, by stał się on miejscem pamięci. Zaczęto organizować obozy wakacyjne dla niemieckiej i polskiej młodzieży pod hasłem "Pojednanie nad grobami - Praca dla pokoju". W latach 2001 i 2002 do Zgierza przyjeżdżali żołnierze Bundeswehry. Dzięki pracom porządkowym, teren spoczynku poległych został wyrównany i ogrodzony. Jak donosi Urząd miasta Zgierza.

Współrzędne wskazują cmentarz. Skrzynka znajduje się poza terenem cmentarza. By ją znaleźć trzeba przed cmentarzem skręcić w prawo i iść drogą 125m. Tam 5 m od drogi po lewej stronie rośnie razem 5 grabów. Między nimi schowana jest skrzynka. Życzymy powodzenia.

Logs: Gevonden 14x Niet gevonden 1x Opmerking 4x Alle logs