Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kąpielisko Fala - OP838R
Właściciel: HaCek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 284 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-07-2014
Data utworzenia: 20-07-2014
Data opublikowania: 21-07-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 22-07-2014
93x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
84 odwiedzających
77 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: norbinorek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

  Logo
Znajdujące się na terenie Parku Ślaskiego Kąpielisko Fala w Chorzowie - to jeden z największych w Polsce otwartych kompleksów basenowych. Na obszarze o powierzchni 13 ha znajdują się 4 baseny oraz stacja uzdatniania wody.

Nazwa kąpieliska pochodzi od wytwarzanej na jednym z basenów sztucznej fali morskiej, która w momencie oddania do użytku była pierwszą tego typu konstrukcją w kraju.

Zespół basenów kąpieliska "Fala" zaprojektowali architekci Alojzy Wróblewski, Jan Kozub i Franciszek Ryszard Koczy. Kąpielisko zdolne pomieścić 15 tys. osób. Oddano je do użytku 12 czerwca 1966 r. W roku 1967 zespół kąpieliskowy zaprezentowano członkom Międzynarodowej Unii Architektów.

Zjeżdżalnia

Kąpielisko "Fala" uzawane jest za wybitne osiągnięcie polskiej architektury sportowej.

Do 2000 roku Fala była obiektem całorocznym, zimą działającym jako lodowisko. W 2009 roku w jego miejscu został wybudowany jeden z największych w regionie skateparków.

Kąpielisko zostało zmniejszone oraz niektóre elementy architektury wyburzone w latach 2012r.-2013r. Aktualnie ważą się dalsze losy "Fali" w Parku Śląskim z powodu zmniejszonej ilości osób odwiedzających kąpielisko oraz z powodu potrzeby wybudowania kosztownej chlorowni wody.

Fala dawniej

Obecnie czynne są następujące baseny:

„Olimpijski” – pełnowymiarowy basen o długości 50 m i głębokości od 1,8 m do 2 m, posiadający 8 torów, każdy o szerokości 2,5 m oraz słupki startowe z każdej strony.

„Skocznia” – basen o głębokości 4,5 m, obok którego stoi nieczynna wieża do skoków. Ze skoczni można było oddawać skoki z wysokości: 3, 5, 7 oraz 10 metrów.

„Fala” – największa atrakcja kąpieliska, basen ze sztuczną falą. Wzburzenie wody trwa ok. 10 minut i odbywa się kilka razy w ciągu dnia z częstotliwością co godzinę

„Szkoleniowy” (zwany również „Kalesony”) – basen przeznaczony raczej dla osób uczących się pływać, znajduje się przy nim zjeżdżalnia, której wylot jest skierowany właśnie do tego basenu.

Dawne czasy

Źródła:

  1. http://www.vivarium.com.pl/
  2. http://chorzow.naszemiasto.pl
  3. http://fotopolska.eu
  4. http://pl.wikipedia.org

Kesz jest quizem, dlatego podane współrzędne nie wskazują miejsca ukrycia pojemnika. Aby poznać prawdziwe miejsce ukrycia kesza musisz rozwiązać poniższe sudoku. Łamigłówka składa się z planszy, która została podzielona na wiersze, kolumny i kwadraty z 6 polami. Pola odkryte pozwolą na uzupełnienie tych brakujących. Zasady sudoku są proste: należy umieścić obrazki w pustych polach tak, aby dany obrazek pojawił się w każdym wierszu, kolumnie i kwadracie jedynie raz. 

W związku z tym, że kesz przedstawia Kąpielisko Fala - obrazki z sudoku dotyczą współczesnych polskich pływaków, medalistów Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Igrzysk Olimpijskich. W sudoku wykorzystano zdjęcia następujących pływaków, natomiast w nawiasach przedstawiono ich zdobycze medalowe na Mistrzostwach Świata:

  • Zdjęcie nr 1. Konrad Czerniak [2013r - brązowy medal MŚ na 100m motylkowym, 2011r - srebrny medal MŚ na 100m motylkowym]
  • Zdjęcie nr 2. Radosław Kawęcki [2013r - srebrny medal MŚ na 200m grzbietowym]
  • Zdjęcie nr 4Mateusz Sawrymowicz [2007r - złoty medal MŚ w na 1500m dowolnym]
  • Zdjęcie nr 5Przemysław Stańczyk [2007r - złoty medal MŚ na 800m dowolnym]
  • Zdjęcie nr 7Otylia Jędrzejczak [2007r - srebrny medal MŚ na 400m dowolnym; 2007r - brązowy medal MŚ na 200m motylkowym; 2005r - złoty medal MŚ na 200m motylkowym; 2005r - brązowy medal MŚ na 100m motylkowym; 2003r - srebrny medal MŚ na 100m motylkowym; 2003r - złoty medal MŚ na 200m motylkowym]
  • Zdjęcie nr 8Paweł Korzeniowski [2013r - srebrny medal MŚ na 200m motylkowym; 2009r - srebrny medal MŚ na 200m motylkowym]

Sudoku

Zadanie polega na tym, aby wstawić w brakujące pola odpowiednie obrazki - zgodnie z regułami panującymi w sudoku. Po rozwiązaniu łamigłówki, cyfry znajdujące się w polach oznaczonych literami: A, B, C, D, E, F, G i H potrzebne będą do obliczenia współrzędnych miejsca ukrycia kesza:

 

N 50° AB.CDE

E 18° 59.FGH

 

Tabelę do rozwiązania sudoku możesz pobrać tutaj.

Pierwszy zdobywca otrzyma certyfikat FTF, który zostanie mu odesłany drogą e-mailową.

Powodzenia!

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 109 razy, trafień: 68 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok z kesza
Wpisy do logu: znaleziona 93x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy