OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pod grotami - OP0E0F
Właściciel: pfabi
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 163 m n.p.m.
location Województwo: Polska > łódzkie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Normalna
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 23-05-2008
creation-date Data utworzenia: 23-05-2008
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 02-05-2012
znaleziona 22x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 4 komentarze
watchers 5 obserwatorów
visits 5 odwiedzających
votes 15 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Potrzebna latarka  Skrzynka niebezpieczna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Groty w Nagórzycach to jedna z większych atrakcji turystycznych w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Do niedawna wchodząc do tego tajemniczego miejsca można było poczuć dreszczyk emocji a ilość podziemnych korytarzy i grot mogła sprawić kłopoty z dotarciem z powrotem na zewnątrz. Złoża naniesionych piasków w rejonie niecki osiągały nawet grubość 150m i szybko stały się cennym materiałem tutejszej gospodarki. Do dziś piasek kwarcowy wydobywa się tu na dużą skalę, największa kopalnia znajduje się na Białej Górze. Piaskiem z Nagórzyc zainteresowano się już w XVIII wieku, kiedy to zaczęli go wydobywać prymitywnymi metodami okoliczni chłopi by go odsprzedać do okolicznych hut szkła. Na przełomie XIX i XX wieku panujące tu wtedy władze rosyjskie, z powodu licznych wypadków śmiertelnych zabroniły eksploatacji wyrobisk a od 1922 roku piasek zaczęto pozyskiwać odkrywkowo w okolicach Smardzewic. Nagórzyckie groty ogłoszono pomnikiem przyrody wydrążono w nich aż korytarze mają w sumie około 150m długości a odgałęzienia od 25m do 32m ale z powodu złego stanu technicznego wejścia do korytarzy zostały zamknięte. Obecne władze mają w planach renowacje tego miejsca, zabezpieczenie i umożliwienie zwiedzania wnętrz.

Dojazd do grot samochodem z centrum Tomaszowa ulicą Jerozolimską następnie Jana Pawła II, do grot możemy też bezpiecznie dojechać rowerem gdyż poprowadzono tam ścieżkę rowerową.

To tyle z serwisu: www.spala.info.pl

Skrzynka jest tradycyjna, w środku geokret - Heavy Seven. Zakopana płytko na wierzchu kamień, zaraz przy wejściu do groty - na ścianie krzyżyk. Dalsze wskazówki na zdjęciach. Skrzynka jest zakopana przy wejściu gdyż dalsze zapuszczanie się, może być niebezpieczne ze względu na zawały itp. Kiedyś, pamiętam, że można było tam normalnie wejść, teraz wejścia są zamkniętę. W korytarzu nr 2, jest krata którą ktoś wyłamał i można tamtędy wejść do środka - sądząc po śladach w środku (coś jak "nasi tu byli"). Polecam szybkie wejście, zabranie skrzynki i NIE ZAPUSZCZANIE SIĘ DALEJ W GLĄB.

travelbug Geokrety

geokret  Bucik Siedmiomilowy - Całkowity dystans: 117 km

Obrazki/zdjęcia
Plan grot
Wejście do grot - to właściwe za kratą
Pod "swiecącym" kamieniem - na ścianie jest krzyżyk
Jaskinia
Wpisy do logu: znaleziona 22x nieznaleziona 0x komentarz 4x Wszystkie wpisy