Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Piekary Obronnie - OP81N9
Jedyny tego typu obiekt w Polsce.
Owner: R-Sol
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 277 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 0:05 h    Distance to travel: 0.10 km
Date hidden: 18-05-2014
Date created: 18-05-2014
Date published: 18-05-2014
Last modification: 17-10-2016
58x Found
0x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
68 visitors
48 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: anka221, Chrząszcze2, Seamair, sthomas70, Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Schron bojowy w domu „Strzelca” jest bardzo nietypowym schronem bojowym, jako że został on celowo zamaskowany w budynku cywilnym. Wchodził on w skład Samodzielnej Grupy Bojowej (Łącznikowego Punktu Oporu) „Kamień”, który operacyjnie łączył umocnienia na „Wzgórzu 310” w Bobrownikach i Samodzielną Grupę Bojową „Brzeziny”, a dalej „Wzgórze 305” w Dąbrówce Wielkiej.

Budynek, w którym znajduje się ten unikalny na skalę Polski schron, został wzniesiony w 1938 r. na siedzibę paramilitarnej organizacji „Strzelec”. Możliwe, że to przeznaczenie obiektu zdecydowało o zlokalizowaniu w nim schronu bojowego.

Sam budynek mieszkalny charakteryzuje się bardzo mocną i solidną konstrukcją. Schron bojowy umieszczono w północno-zachodnim narożniku budynku. Jego istnienie utrzymywane było w tajemnicy, stąd też strzelnice obiektu były najprawdopodobniej zamaskowane drewnianymi okiennicami.

Schron jest obiektem jednoizbowym posiadającym aż dwa wejścia, wyjście ewakuacyjne i dwie strzelnice, które są tego samego typu, jak te występujące w schronach pozorno-bojowych. Jego załoga mogła się składać z kilku osób, a wyposażeniem bojowym mogły być dwa rkm-y czy nawet dwa ustawione na stołach pod strzelnicami ckm-y. Zadaniem obiektu było wspieranie sąsiednich schronów Samodzielnej Grupy Bojowej „Kamień” i zamknięcie ogniem broni ręcznej i maszynowej wyjścia z ulic prowadzących do Kamienia od strony zachodniej.

Jego walorem miała być nie tyle siła ognia i solidna konstrukcja, ile zaskoczenie przeciwnika.

Po wojnie w budynku miała swoją siedzibę placówka Milicji Obywatelskiej, a później osiedlili się tutaj normalni lokatorzy.

Schron w Piekarach Śląskich stanowi jeden z elementów tzw. Obszaru Warownego „Śląsk”, który został stworzony dla obrony polsko-niemieckiej granicy w latach 30. XX w. Decyzję o jego stworzeniu podjęto w 1933 r. z uwagi na zwiększające się realne zagrożenie ze strony Niemiec i związaną z nim konieczność obrony Górnego Śląska. System oparto na tzw. fortyfikacji rozproszonej, polegającej na budowaniu dużej ilości niewielkich schronów bojowych, powiązanych systemem ognia i połączonych siecią umocnień ziemnych. W przypadku polskich fortyfikacji przyjęto zasadę tworzenia tzw. punktów oporu, czyli skupisk „bunkrów” zdolnych do obrony okrężnej.

W pierwszym etapie, przypadającym na lata 1933–1935 zbudowano trzy izolowane punkty oporu: p.o. „Dąbrówka Wielka” (1933), p.o. „Szyb Artura” (1934) i p.o. „Bobrowniki” (1935) – w sumie ok. 26 schronów bojowych. W kolejnych latach powstały kolejne schrony, a te istniejące były cały czas wyposażane i umacniane. W 1938 r. w ramach akcji zagęszczania obrony, na całym odcinku Obszaru Warownego „Śląsk” stworzono obiekty pozorne, pozorno-bojowe oraz lekkie schrony bojowe, wśród których znalazł się opisywany tutaj schron w domu „Strzelca”. Prace fortyfikacyjne trwały do momentu wybuchu II wojny światowej, w przededniu której do życia została również powołana Grupa Operacyjna „Śląsk”.

Obiekt miał już kiedyś kesza OP2AF9, dlatego ten jest troszkę inny.

 

Jak podjąć skrzynkę ? Udaj się na współrzędne. Przeczytaj uważnie wszystko co trzeba na budynku, w którym znajduje się opisany obiekt i rozwiąż dwa zadania:

  1. Czwarta litera trzeciego członu OWŚ; Pod kronikarzem.
  2. Piąta litera trzeciego wyrazu na zielonym; Z kalibru ckm weź to co po przecinku, podziel na pół i dodaj+1.

Pomyśl i udaj się po kesza.

 

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 77 times, Hits: 16 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 58x Not found 0x Note 2x All entries