Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Multicache
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SKRZYNKA UMARLAKA - OP0CE9
Skrzynka umarlaka
Właściciel: zygzak
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 125 m n.p.m.
location Województwo: Polska > dolnośląskie
type Typ skrzynki: Multicache
size Wielkość: Normalna
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 29-04-2008
creation-date Data utworzenia: 29-04-2008
published-date Data opublikowania: 29-04-2008
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 24-07-2008
znaleziona 8x znaleziona
nieznaleziona 1x nieznaleziona
komentarz 4 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 1 odwiedzających
votes 5 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
description Opis PL

Skarb został ukryty w pobliżu Parku Grabiszyńskiego, który jest jednym z najpiękniejszych zakątków Wrocławia. Znajduje się on w południowej części Wrocławia między ulicą Grabiszyńską a aleją Generała Józefa Hallera, oraz rzeką Ślęzą i można powiedzieć, że stanowi naturalną granicę między osiedlami Grabiszyn-Grabiszynek i Oporów. Jest to świetne miejsce do spacerów z dziećmi (znajduje się w nim kilka bardzo dobrze utrzymanych placów zabaw), jak również do jazdy rowerem, czy też biegania. Miejsce to ma niezaprzeczalne walory edukacyjne. Niegdysiejszy cmentarz niemiecki zamieniony w park w latach 60-tych kryje w sobie wiele tajemnic i zagadek. W części parku graniczącej z Cmentarzem Grabiszyńskim spotkamy na swojej drodze cmentarz małych dzieci, które umarły w latach 30-tych i 40-tych ubiegłego wieku. Kiedyś bardzo zaniedbany, dziś doczekał się ogrodzenia. Podążając dalej dojdziemy do pierwszej skrzynki, która została ukryta na Cmentarzu Żołnierzy Włoskich. Cmentarz ten został założony w 1923 roku i pochowani na nim są włoscy żołnierze, którzy dostali się do niewoli po bitwie pod Caporetto w 1917 roku, z których część trafiła do Wrocławia, gdzie mieli budować m. in. kanał żeglugowy na Odrze (pochowano na nim również 20 jeńców wojennych z II wojny światowej). Co ciekawe nawet roślinność jest tak dobrana, aby przypominała fragment włoskiej ziemi daleko na północ od ojczyzny poległych. Aby znaleźć skrzynkę należy zlokalizować jedno z drzew we wschodniej części cmentarza z charakterystycznym spróchniałym korzeniem, w którym została ukryta. W pobliżu znajduje się również Cmentarz Żołnierzy Polskich. Uformowane na kształt nieregularnego wieloboku wzgórze zostało zaprojektowane przez Łucję Skomorowską, Janusza Sztajera i Tadeusza Tellera. Pochowani na nim są Żołnierze 2. Armii Wojska Polskiego polegli w czasie II wojny światowej, a także uczestnicy Kampanii Wrześniowej oraz Powstania Warszawskiego. Obecnie cmentarz wygląda lepiej niż choćby parę lat wstecz, lecz do ideału wciąż mu daleko. Renowacja, która miała miejsce w związku z obchodami 60-tej rocznicy zakończenia II wojny światowej nadała mu trochę blasku. Niestety, jak to w Polsce bywa, wraz z zejściem ze wzgórza ostatniego z oficjeli miejsce to ponownie stopniowo ulega zapomnieniu i podupada.

W związku z tym, że skarb znajduje się w pewnym miejscu, które jest nieco na uboczu głównych aterii uczęszczanych przez spacerowiczów i w miejscu mrocznym graniczącym bezpośrednio z Cmentarzem Grabiszyńskim, nie polecam robienia wycieczek późnym wieczorem.

Źródło: www.wroclawzwyboru.blox.pl, www.lo7.wroc.pl, Wikipedia.

 

W skrzynce znajduje się: logbook i ołówek (nie na wymianę), pióro, serduszko, kłódka z kluczykami (na wymianę), GK Misiek Lowelas. 


Dodatkowa podpowiedź:

Jeśli jesteś autem, a masz ochotę zobaczyć cały park i poznać jego walory, polecam zaparkowanie auta z tyłu budowy osiedla mieszkaniowego. Jeśli jednak interesuje Cię jak najkrótsza droga do skarbu zachęcam do zaparkowania auta u podnóża Cmentarza Żołnierzy Polskich, zwanego potocznie Górką Żołnierza. Jeśli nie jesteś zmotoryzowany do parku można dotrzeć z Dworca PKP tramwajami nr 5 i 11, bądź autobusem 125. Z rynku najdogodniejsze połączenie to tramwaj nr 4. W przypadku tramwajów jedziemy do końca, w przypadku skorzystania z autobusu polecam wysiąść na przystanku Aleja Pracy, bądź FAT.

travelbug Geokrety

geokret  Misiek Lowelas - Całkowity dystans: 0 km

Obrazki/zdjęcia
pierwsza skrzynka
druga skrzynka
10-te drzewo
Wpisy do logu: znaleziona 8x nieznaleziona 1x komentarz 4x Photo 3x Wszystkie wpisy Galeria