Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Domek Gotycki - OP807R
Spacerem po Puławach
Właściciel: starletka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 136 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-03-2014
Data utworzenia: 30-03-2014
Data opublikowania: 30-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 11-06-2016
132x znaleziona
5x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 4 obserwatorów
62 odwiedzających
95 x oceniona
Oceniona jako: normalna
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: linfallas
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 
   Dom Gotycki wybudowano w latach ;1801-1809. Powstał według projektu Chrystiana Piotra Aignera  na ;fundamentach ;dawnego barokowego ;pawilonu ogrodowego zniszczonego przez wojska  rosyjskie w ;1794. Usytuowany jest w niewielkim obniżeniu terenu na końcu parkowej alei wejściowej. Wykorzystano w jego budowie, część wmurowując w nowe ściany, zgromadzone przez księżną Izabelę Czartoryską  lapidarialne fragmenty przywiezione z Włoch i  Hiszpanii lub zabrane z historycznych miejsc i budowli w Polsce. Postawiony został z myślą o rozszerzeniu zbiorów narodowych gromadzonych w położonej obok Świątyni Sybill i lokowania w nim kolekcji sztuki światowej. Powierzchnię ekspozycyjną stanowiły zarówno ściany zewnętrzne z wmurowanymi historycznymi elementami kamiennymi (częściowo zachowane), jak i wnętrza.
  Po 1831, czyli po upadku powstania listopadowego i konfiskacie dóbr ;Czartoryskich przez rząd carski, większość element w kamiennych umieszczonych w ścianach została przez Rosjan usunięta i zniszczona. Jeszcze  1869&   rosyjski minister oświaty  Dmitrij Tołstoj polecił usunąć wszelkie świadectwa polskości, a wartościowsze rzeczy wywieźć do Petersburga. Te, które zostały odnalezione, wróciły w miarę możliwości na swoje miejsce. Głowy wawelskie w liczbie 24, umieszczone przez księżną Izabelę pod drewnianym stropem gotyckich arkad, w wyniku postanowień traktatu ryskiego wróciły z Rosji i trafiły do Sali Poselskiej  Zamku Królewskim na Wawelu. Obecny wygląd Domu Gotyckiego różni się od jego wyglądu w czasach świetności. Współcześnie obok budynku znajduje się kamienne źródełko oraz kopia posągu Tankred i Klorynda. Dom Gotycki i zgromadzone w nim zbiory wchodzą w skład Muzeum Regionalnego w Puławach, prowadzonego przez PTTK.

Kesz przed domkiem. Stań tyłem do wejścia Muzeum.Po lewej stronie ścieżka ukośna biegnąca do parku. Bardziej w lewo na most do Biblioteki. Udajemy się ścieżką ukośną, opadającą niżej niż posadowienie Muzeum. Po lewej stronie grube klony. Pod jednym z nich skrzynka. Kordy mogą być niedokładne, pochmurna aura i gruba warstwa liści na drzewach, powodaowały że GPS pływał. 

Powodzenia.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
strefa kesza
Strefa ukrycia kesza
Wpisy do logu: znaleziona 132x nieznaleziona 5x komentarz 4x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria