Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stare Szamotuły - OP802T
Właściciel: malyluk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 67 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 23-03-2014
Data utworzenia: 23-03-2014
Data opublikowania: 23-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 06-01-2019
16x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
39 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Archeolodzy odkryli pierwsze miasto Szamotuły położone między Szczuczynem, a Mutowem. Szukając kościoła, trafili na średniowieczne miasto. W ten sposób, z wykorzystaniem tzw. archeologii lotniczej, odkryte zostały pierwsze Szamotuły.

Archeolodzy skorzystali ze zdjęć lotniczych, oceny roślinności na badanym terenie i geofizyki. Pomocna okazała się również susza. To dzięki niej, tak wyraźnie rośliny zarysowały układ dawnego miasta.

Wiadomo było, że w tych okolicach znajdowała się osada, która w 1257r. otrzymała prawa targowe. W XIw. miał tam powstać kościół p.w. św. Marcina. Ku zdumieniu archeologów, na zdjęciach lotniczych ukazał im się średniowieczny rynek. Na planie czworoboku o długości 75 metrów, z każdej strony widać zarys chałup, postawionych szczytem do środka rynku. Siedem parceli jest w każdej z czterech pierzei, a każda z parceli ma wielkość 10 na 22 metrów. Jest ona wyraźnie podzielona na część mieszkalną i gospodarczą dobudówkę. Taki schemat pojawia się w późniejszej zabudowie, np. w projektach z 1928r. w Szamotułach. Na środku rynku widać jakiś obiekt. Być może była to rozpoczętą budowa ratusza, albo waga. Rynek mógł być brukowany. Przy jednej z chałup widać nawet płot, czy przejście między domami. Badania wykazały, że odkryte miasto nie zdążyło się jeszcze całe rozbudować. Wokół rynku jest gęsta zabudowa, bo było to najwartościowsze miejsce, a poza nim widać znacznie mniej domów. Fascynujące jest również to, że układ ulic jest taki sam jak w obecnej starej części miasta. Oznaczać to może, że twórcy obecnych Szamotuł pamiętali dobrze układ poprzednich Szamotuł. Dlaczego tworzyli nowe miasto, co stało się z tym, po którym ślady teraz odkryto? Badania archeologów wykazały, że znajduje się tam dużo popiołu. Miasto więc prawdopodobnie spłonęło, być może podczas wojny domowej Nałęczów z Grzymalitami. A nowe położono na terenach, które wokół były bagniste, aby móc się lepiej bronić.

23 hektary pola, na którym znajduje się znalezisko, wpisane zostało do rejestru zabytków. Kiedy teren zostanie dokładnie przebadany, czy powstaną tam rekonstrukcje dawnych zabudowań, to okaże się w przyszłości. W każdym razie, wyniki tych badań stanowią ewenement na skalę europejską, bo jest to jedyne tego typu stanowisko w Europie.

źródło: www.szamotuly.pl

Skrzynka została zakopana kilka centymetrów pod ziemią, w oczywistym miejscu, do którego i tak zaprowadzą Was kordy. Zawartość początkowa: logbook + ołówek, certyfikaty, duszek, magnesik na lodówkę, krowa.

 

Obrazki/zdjęcia
"- Lordzie, to tutaj! - Przecież widzę,że tutaj!!!"