Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Konopnicy - OP7F73
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Właściciel: tsalarioth
Założyciel: Andrzejj
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 221 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-03-2014
Data utworzenia: 15-03-2014
Data opublikowania: 15-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 08-04-2014
47x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
48 odwiedzających
34 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Parafia powstała w latach 1374-1400. W 1400 r. wraz z patronatem kościoła była zakupiona przez miasto Lublin. W XVII w. jest wzmianka o istnieniu w parafii wikariusza. Pierwotna świątynia istniejąca już ok. 1400 r. była drewniana. W połowie XVII w. na jej miejscu wybudowano kościół murowany z kamienia i cegły pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Obecny murowany kościół wybudowany został w 1905 r., pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy Męczennicy, z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Jana Kureczki. W 1906 r. konsekrował ją bp Franciszek Jaczewski. Kościół jest 3-nawowy, murowany z cegły i częściowo z białego kamienia w stylu neogotyckim. Nawa główna jest wysoka, boczne są niższe, posadzka terakotowa, zdobiona w prezbiterium i przez środek kościoła. Obok prezbiterium są 2 zakrystie, przy głównych drzwiach wejściowych mała kruchta. Z frontonem kościoła złączona jest wieża w stylu neogotyckim. Nawy i prezbiterium pokryte są polichromią. Wewnątrz świątyni znajdują się 3 ołtarze: główny w prezbiterium, wykonany w 1906 r. z drzewa dębowego. W 1970 r. pożar zniszczył ołtarz z rzeźbami i obrazami. Rok później dokonano jego rekonstrukcji. Obecnie w ołtarzu jest rzeźba MB Bolesnej z drzewa lipowego i 2 obrazy: Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W nawach bocznych są 2 ołtarze z piaskowca: w prawej z obrazem św. Antoniego, w lewej: Najświętszego Serca Jezusa. Na chórze muzycznym znajdują się 12-głosowe organy. W oknach prezbiterium witraże wykonane w 1957 r.
W ogrodzie za plebanią znajdują się ruiny dzwonnicy z 1781 r. Na cmentarzu dawnego kościoła znajdują się ślady fundamentów świątyni z połowy XVII wieku.


Ważniejsze remonty i renowacje: 1956-60: remont polichromii, 1970-71: remont dachu i okien, 1979: wykonanie nowej polichromii. Parafia w okresie przynależności do diecezji krakowskiej, należała do archidiakonatu lubelskiego, dekanat chodelski, później lubelski. Od 1982 r. należy do nowoutworzonego dekanatu Konopnica, liczy 4000 wiernych. Archiwum parafialne zawiera m.in. akta urodzonych, zmarłych i małżeństw od XVII w., kronikę połączoną z „Liber fundi instricti” (zapoczątkowaną w 1921 r.), księgę wizytacji biskupich i dziekańskich (po II wojnie światowej). W parafii od początku żywy był kult św. Katarzyny Aleksandryjskiej, świadczą o tym modlitwy i intencje mszalne zamawiane o wstawiennictwo Świętej.


Miejscowości wchodzące w skład parafii:
Konopnica kolonia, Konopnica wieś, Kozubszczyzna, Lublin, Marynin, Motycz st. Kolonia, Pietrzakowizna I, Pietrzakowizna II, Stasin, Tereszyn, Uniszowice, Zemborzyce Tereszyńskie


opis pochodzi ze strony http://www.powiatlubelski.pl/miejsca/konopnica/kosciol-w-konopnicy/


Słów kilka o keszu:

- odłóż w to samo miejsce
- miejsce dość ruchliwe, szczególnie w porach mszy

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 47x nieznaleziona 3x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria