Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Nieistniejące jezioro Zaspa - OP7EA5
Owner: Charon7
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 1 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Other type
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-03-2014
Date created: 07-03-2014
Date published: 12-03-2014
Last modification: 27-04-2019
56x Found
2x Not found
3 notes
watchers 8 watchers
154 visitors
47 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: Czarodziej, Dudek2, Jeremiej, koshack, LadyMoon
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Recommended at night  Dangerous Cache  Bike  Torch needed  Compass  Offset cache  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

JEZIORO ZASPA. W 1238 roku nadane przez księcia Świętopełka cystersom oliwskim wraz z prawem połowu ryb. Przed rokiem 1245 cystersi zbudowali nad nim stację rybacką do połowu śledzi. Na północno-zachodnim brzegu wybudowano domek klasztornego nadzorcy jeziora (tzw. mistrza rybackiego), do którego prowadziła droga nazwana Fischmeisterweg (ul. Wyzwolenia). Własnością cystersów pozostawało do czasów sekularyzacji ich majątków ziemskich po I rozbiorze Polski. Połączone z Wisłą zmieniającymi się (szerokością i ilością) odpływami, z zawsze najszerszym, następnie zwężającym się i istniejącym jako jedyny od przełomu XVIII/XIX wieku do lat 50. XX wieku odpływem przy obecnej ul. Starowiślnej (okolice na południe od przystani promu Nowy Port – Wisłoujście): Gardzielą. Słynęło jako miejsce łowów na kaczki. W czerwcu 1807 roku przebywający w Nowym Porcie cesarz Napoleon planował urządzić na nim wojenny port zimowy. Podobny projekt rozważał później także rząd pruski.

Kształt jeziora ulegał zmianom. Do początku XVII wieku zarósł obszar północno-wschodni (w 1652 część zwana Redewką oraz na północy mniejsze jezioro zwane Morass), do połowy XVIII wieku obszar od północy i zachodu. 13 IV 1829 podczas powodzi (największej w historycznych dziejach Gdańska) Wisła przelała się przez jezioro, żłobiąc nowe, szerokie na kilkaset metrów i głębokie na blisko 5 m tzw. efemeryczne ujście Wisły, którego ślady widoczne były jeszcze na mapach z końca XIX wieku. Przecięte wówczas dwiema wyspami w części środkowej, na początku XX wieku dzieliło się już na dwie części. Brzegi, porośnięte gęstą trzciną, były na ogół niedostępnymi trzęsawiskami. Na jego powierzchni rosły lilie wodne, a pobliskie podmokłe łąki stanowiły siedlisko wielu gatunków ptactwa wodnego. W 1945 roku proponowano nazwę Letniewski Staw, ewentualnie Jezioro Zaspowe, w 1948 zatwierdzono nazwę Zaspa. Po 1945 roku zasypywane stopniowo gruzami ze zniszczonego Gdańska, w 1970 przeszło na własność elektrociepłowni w  Młyniskach, do 1 X 2011 zasypywane pochodzącymi z niej popiołami dymnicowymi (popiół mieszano z wodą w elektrociepłowni i pompowano rurociągiem do jeziora) – zrzucono około 2 mln ton (na 7 m), co doprowadziło do całkowitego zaniku jeziora; teren obsiano trawą.Zauważyłem, że ta część miasta jest uboga w skrzynki, a jest tu parę ciekawych miejsc. Zatem postaram wypełnić białą plamę na mapie Gdańska w kilka skrzynek.

Koordynaty GPS wbite w nawigacje doprowadzą na Lotnisko (płytę lotniska). Jest to Lotnisko Cichociemnych.

Miejsce, które upodobali sobie Harcerze (Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, 3 Gdańska Drużyna Harcerzy im Cichociemnych) na miejsce swoich zbiórek.

Skrzynka jest ukryta za ich przyzwoleniem.

Z koordynat-ów GPS wyznaczyć azymut 62* i 56m. Skrzynka ukryta jest w ruinach domu.

Uwaga, jak zawsze w obiektach tego typu należy zachować ostrożność.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Jeziora Zaspa na radzieckim zdjęciu lotniczym z okresu II wojny światowej