Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Wirtualna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
elektrownia wodna - BLEDZEW - OP0C93
Właściciel: magda i piotr
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 41 m n.p.m.
location Województwo: Polska > lubuskie
type Typ skrzynki: Wirtualna
size Wielkość: Bez pojemnika
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 21-04-2008
creation-date Data utworzenia: 21-04-2008
published-date Data opublikowania: 21-04-2008
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 24-04-2008
znaleziona 108x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
visits 84 odwiedzających
votes 70 x oceniona
score Oceniona jako: normalna
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Yocco
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Witamy.
Nie moglismy sie powstrzymac, aby nie zalozyc w tym miejscu skrzynki. To trzeba zobaczyc !!!
Mielismy duzo szczescia, gdyz nie tylko dostalismy sie na teren elektrowni, to jeszcze na chwilke pozwolono nam zajrzec do srodka budynku z turbinami-oplaca sie miec dobrego przewodnika Uśmiech 

"Dwa słowa" o elektrowni: Perskie oko
"Projekt budowy elektrowni przepływowej opracowała w 1905 r. berlińska firma Havested und Contag, specjalizująca się w budownictwie wodnym, służącym celom energetycznym. Inwestorem budowy była spółka, samorządowe zakłady okręgowe wielopowiatowe z o.o., występująca pod nazwą "Uberlandzentrale: Birnbaum-Moseritz und Schwerin A.G." ok. 1909 r. Budowę stopnia wodnego i elektrowni rozpoczęto w 1906 r. Odbioru robót dokonano 15 maja 1911 roku i tę datę można uznać za początek działania elektrowni, chociaż rozruch zakładu i produkcji energii datuje się tutaj już od końca 1910 r. Roboty mechaniczno-elektryczne w elektrowni (maszynowni i rozdzielni) wykonało "Zjednoczone Elektryczne" (A.E.G.) z .

Elektrownia wodna "Bledzew" stanowi reprezentatywny przykład modelu hydroelektrowni przepływowej z początku XX w. Utrzymano oryginalny model stopnia wodnego i związanych z nim budowli technicznych, wyposażenie maszynowni (pochodzące z 1910 r.). Współcześnie funkcjonuje jako elektrownia szczytowa, produkując enegię elektryczną dla sieci ogólnej. Stopień wodny Bledzew, obok walorów historycznych i technicznych, stanowi istotny czynnik kształtujący krajobraz kulturowy. Walory elektrowni doceniają elektrycy. W końcu lat 80-tych XX wieku rozpoczęto gromadzić w hali maszynowni (w miejscu zdemontowanego w 1969 r. hydrozespołu Nr 3) różne maszyny elektryczne i aparaturę kontrolno-pomiarową, transformatory, wyłączniki i odłączniki, izolatory, a także ikonografię, pochodzące z elektrowni wodnych ZE Gorzów: Gucisz, Kamienna, Międzylesie oraz z samego Bledzewa, pozyskane w trakcie prac modernizacyjnych prowadzonych w elektrowniach wodnych w latach 80-tych XX w. Stowrzono w ten sposób możliwość ochrony aktywnej wielu ruchomalii, eksponowanych przy tym w hali, w której wciąż pracują hydrozespoły z 1910 r. Maszynownię i wzbogacającą ją ekspozycję udostępnia się sporadycznie zorganizowanym grupom. "

Zrodlo:www.lwkz.zgora.pl

Z odnalezieniem skrzynki moze byc maly problem, ale prosze sie nie zrazac.
Gdyby brama byla zamknieta mozna udac sie do gospodarstwa po lewej stronie od drogi dojazdowej. Trzeba jedynie uzbroic sie w kielbase dla pieska Niewinny i grzecznie spytac gospodarza o mozliwosc przejscia przez posesje. Dalej liczyc na troche szczescia:pogonia albo nie, wpuszcza do srodka albo i nie.


Haslem do logu sa nazwy trzech miejscowosci. Szukac nalezy pod przewodami sieci przesylowej wychodzacej z elektrowni. Zeby utrudnic zadanie prosze poszukac Polskich odpowiednikow tych miejscowosc(aktualne nazwy).Wpisujemy je w kolejnosci alfabetycznej, duzymi literami, jedna po drugiej - ile wlezie.

ZYCZYMY POWODZENIAUśmiech

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
od strony zalewu
z 2 strony
wnetrze elektrowni
najwieksza turbina
oryginalna trakcja przesylowa z tamtego okresu
tam szukaj