Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
TZR - Finał - OP7DB9
Turysta Ziemi Rybnickiej
Właściciel: TolBoy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 216 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Bardzo duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-05-2014
Data utworzenia: 27-02-2014
Data opublikowania: 16-05-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 16-05-2014
16x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
64 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: 19Miki99, Art_Bi, atena.pl, Bartek111, GFS, karwdo, kris walker, Tris
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Projekt Turysta Ziemi Rybnickiej

Tworząc projekt TURYSTA ZIEMI RYBNICKIEJ, chcieliśmy Was zaprosić do poznania ziemi rybnickiej, jej historii, zabytków kultury, pomników przyrody i miejsc martyrologii.

W odróżnieniu od innych projektów nie chcemy pokazywać konkretnych miejsc, tylko proponujemy poznanie całych miejscowości, wsi, dzielnic. Znajdując skrytki projektu TZR otrzecie się o lokalną historię, jak również spojrzycie na teraźniejszość tych ziem.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Dzyndzoliny, GFSa, krisa walkera i TolBoya.

Każdy logbook (także skrzynek bonusowych) zawiera kod, który będzie potrzebny do wyliczenia współrzędnych skrzynki finałowej. Zapisz go!

Powodzenia!

Ziemia Rybnicka

Główny miastem tego regionu jest Rybnik. Jest on zarazem największym miastem Rybnickiego Okręgu Węglowego, siedzibą Subregionu Zachodniego oraz Siedzibą Powiatu Rybnickiego Ziemskiego. Ziemia Rybnicka leży w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, w obrębie Kotliny Raciborsko - Oświęcimskiej na Płaskowyżu Rybnickim. Oprócz tego miasta w jej skład wchodzą  gminy: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski i Świerklany. Warto również pamiętać, że samo główne miasto jest bardzo zróżnicowane i przekraczając granice poszczególnych dzielnic czasem trudno uwierzyć, że to dalej znajdujemy się tym samym mieście. Z 27 dzielnic, jedynie 4 -- Smolna, Śródmieście, Północ i Paruszowiec mają charakter czysto miejski. Nazwa tego obszaru wzięła się z tego, że w czasach historycznych znajdowała się tu osada rybacka leżąca na szlaku handlowym Kraków- Racibórz/Wrocław. Najwyższym wzniesieniem tego terenu jest Góra Grzybówka mierząca 291 m n.p.m, a przez cały obszar przepływają dwie rzeki Ruda i Nacyna oraz parę potoków.

Dużą atrakcję regionu stanowi Jezioro Rybnickie. Jest to sztuczny zbiornik wodny, stworzony poprzez zalanie przez „Elektrownię Rybnik”. Nad jeziorem kilka siedzib mają kluby żeglarskie dla których jest to miejsce wyjątkowo przychylne, ponieważ sezon żeglarski trwa tu najdłużej w Polsce, od kwietnia do października, w tym okresie temperatura wody nie spada w nim poniżej 15 stopni Celsjusza. Zbiornik jest sztucznie zarybiany, co umożliwia organizacje wielu konkursów wędkarskich.

Na tym terenie znajduje się również zabytkowa kopalnia „Ignacy”. Główną atrakcją skansenu są 2 maszyny parowe: pierwsza z 1900 roku obsługująca szyb Głowacki, druga z 1920 roku, działa przy szybie Kościuszko. Od 19 października 2006 kopalnia "Ignacy" znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki. Innym wartym odwiedzenia zabytkiem jest średniowieczny zamek książęcy wzniesiony na przełomie XII i XIII w. Obecną formę- późnobarokową zyskał w XVIII w. za sprawą Franciszka Ilgnera. W swojej historii pełnił rozmaite funkcje, dziś stanowi siedzibę Sądu Rejonowego.

Na obszarze Rybnika znajduje się 5 kompleksów zielonych: Park im. św. Jana Sarkandra, Park Kozie Góry, Park Górnika, Park Osiedlowy, Park im. H. Czempiela. Odnaleźć tu można 15 okazów drzew uznanych za pomniki przyrody. Do rybnickich osobliwości przyrodniczych zaliczyć należy także występujące w nim, unikalne paprocie wodne m.in. salwinia pływająca czy marsylia czterolistna. Niemniej, miasto jest dość mocno zurbanizowane i rozwinięte przemysłowo. Działają na jego obszarze dwie kopanie węgla kamiennego - KWK Chwałowice i KWK Jankowice. Teren ziemi rybnickiej wchodzi w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Przemysłowej oraz Rybnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Jeśli chodzi o imprezy rozrywkowo-kulturalne warta polecenia jest gmina Świerklany. Corocznie możemy wziąć w wielu z nich, niektóre mają zasięg poza lokalny (Międzynarodowego Przeglądu Orkiestr Dętych Złota Lira, Festiwalu Zespołów Folklorystycznych i Mażoretek, Turnieju Sportowo-Pożarniczego o Puchar Wójta Gminy Świerklany (z udziałem jednostek OSP z powiatu rybnickiego i wodzisławskiego)). Ponadto, okolice tej gminy pozwalają obcować z tak unikatową na terenie Śląska przyrodą, np. niewątpliwą atrakcją turystyczną jest naturalne źródełko zwane Studzienką znajdujące się na terenie Lasu Podlesie. Przez gminę przebiega aktualnie budowana Autostrada A1 o znaczeniu międzynarodowym. Przy ulicy Żorskiej w Świerklanach zlokalizowany jest zjazd z autostrady z całym zapleczem.

 

 

Współrzędne nie są miejscem ukrycia skrzynki finałowej.  
Aby je poznać zsumuj liczby z logbooków wszystkich skrzynek (także bonusowych) każdego z założycieli. 
Po otrzymaniu sumy X, S, K, T dokonaj obliczeń:
Dzyndzolina (X – 1024) = AB GFS (S – 1147) = CD kris walker (K – 1282) = EF TolBoy (T – 1240) = GH
I podstaw wg wzoru:
N 50° 0A.BCD' E 18° 2E.FGH'

Gdy już dokonasz poprawnych obliczeń, musisz jeszcze odczytać kod potrzebny do otwarcia skrzynki finałowej.
Kod znajduje się w widocznej budowli nieopodal skrzynki finałowej.
Aby otworzyć kesza odkręcamy pokrywę tak jak słoik!
Podczas podejmowania kesza rozejrzyj się czy nikt Cię nie obserwuje a po podjęciu
proszę o dokładnie zamaskowanie.
W skrzynce logbook, ołówek, temperówka, certyfikaty pierwszych znalazców, certyfikat znalazcy skrzynki finałowej oraz
przedmioty podróżne.

SZABLON do wyliczenia Bonusów i Finału TZR

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 16 razy, trafień: 11 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.