Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Bohater z Westerplatte - OP7D58
Plac majora Jana Gryczmana - bohatera z Westerplatte
Owner: Semenek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 180 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 01-09-2014
Date created: 24-02-2014
Date published: 01-09-2014
Last modification: 08-05-2019
35x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
45 visitors
26 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: macc.bo
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Jan Gryczman (1900 – 1985)

                         Chorąży piechoty stałej WP, major rezerwy LWP urodził się 10 listopada 1900 r. w Mokrej Stronie koło Przeworska. W 1918 r. został powołany do armii austriackiej. Walczył w szeregach 90. Pułku Piechoty na froncie wschodnim. W 1920 r. powołany do służby w Wojsku Polskim. W czasie walk o Warszawę w sierpniu 1920 r. był ciężko ranny pod Radzyminem. Po wojnie został podoficerem zawodowym. Służył kolejno w 59. Pułku Piechoty i 3. Pułku Piechoty Legionów. W czasie służby w WP ukończył Szkołę Podoficerską i Centrum Wyszkolenia Musztry Bojowej przy Dowództwie Okręgu Generalnego Lwów (1920 – 1921) oraz Centralną Szkołę Strzelniczą w Toruniu (1923). W 1925 r. otrzymał stopień starszego sierżanta. W 1936 r. został awansowany do stopnia chorążego.

                        24 marca 1939 r. jako żołnierz 2. Dywizji Piechoty Legionów, przybył na Westerplatte, gdzie objął stanowisko dowódcy plutonu. W czasie obrony Westerplatte we wrześniu 1939 r. chorąży J. Gryczman był zastępcą dowódcy placówki „Prom”. Placówka ta została pierwsza zaatakowana przez Niemców 1 września. Dzięki sprawnemu dowodzeniu chorążego Gryczmana, żołnierze odparli atakujących Niemców. Następnie wszyscy żołnierze z placówki „Prom” wycofali się na wartownię nr 1, dowodzoną przez porucznika Pająka. Gdy ten został ranny w pierwszym dniu ataku, chorąży J. Gryczman przejął dowodzenie i dowodził wartownią nr 1 do końca walk. Za bohaterską postawę w walkach o Westerplatte został odznaczony orderem Virtuti Militari IV i V klasy.

                        Po kapitulacji Westerplatte, trafił do niemieckiego obozu jenieckiego. 31 stycznia 1945 r. odzyskał wolność. Po powrocie do kraju został powołany do LWP. Służył w nim do kwietnia 1954 r.

                        16 lipca 1956 r. przybył do Dęby. Podjął pracę w tutejszych Zakładach Metalowych, gdzie pracował kolejno jako kierownik magazynu, kierownik administracji i kierownik Hoteli Robotniczych. Od 16 listopada 1959 r. do 31 sierpnia 1962 r. był prezesem Spółdzielni Inwalidów „Zjednoczenie”. Następnie przeszedł na emeryturę. Niezwykle aktywny społecznie J. Gryczman działał w Kole Miejskim ZBOWiD, LOK i Związku Zawodowym Metalowców. Spotykał się z młodzieżą szkolną w ramach pogadanek o II wojnie światowej, działał w środowisku weteranów – obrońców Westerplatte. W lipcu 1950 r. został mianowany do stopnia kapitana, 7 września 1964 r. awansowany do stopnia majora rezerwy.

                        W 1978 r. ze względu na pogarszający się stan zdrowia, opuścił Nową Dębę i przeniósł się do rodziny w Warszawie. Zmarł 18 lipca 1985 r. Został pochowany na cmentarzu na Bródnie w Warszawie.

                        J. Gryczman był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem za Wojnę 1918-21, Medalem Dziesięciolecia, Medalem Zasłużony na Polu Chwały, Medalem Zwycięstwa i Wolności oraz Odznaką Grunwaldu.

                        Był autorem wspomnień z walk o Westerplatte, opublikowanych po raz pierwszy w „Nowym Tempie” – gazecie Zakładów Metalowych im. T. Dąbala w Nowej Dębie. Wspomnienia te zostały wydane na nowo w 2000 r. przez Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Staraniem NTSK, na ścianie bloku w którym mieszkał J. Gryczman odsłonięto pamiątkową tablicę.

                        Uchwałą nr XXXV/299/09 Rady Miejskiej w Nowej Dębie z dnia 27 sierpnia 2009 r. istniejącemu Placowi Wyzwolenia nadano nazwę majora Jana Gryczmana. Wniosek w tej sprawie wystosowało Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Nowej Dębie.

-------------------------

O skrzynce:

Pojemnik małych rozmiarów można odnaleźć rozwiązując zaszyfrowane litery, które trzeba podstawić do wzoru:

WZÓR NA FINAŁ:

N 50.24.(ABA)
E 21.45.(CCD)

Żeby odszyfrować kryjące się pod literami cyfry trzeba odszukać tablicę umieszczoną pod współrzędnymi: N 50.24.912   E 21.45.080   [dodatkowy waypoint]

A = cyfra występująca potrójnie w ostatnim wierszu
B = pierwszy wiersz, przedostatnia cyfra
C = czwarty wiersz, trzecia cyfra
D = od roku wmurowania tablicy odejmij rok śmierci majora Gryczmana, wynik podziel przez (B)
 
POWODZENIA !!!

 PS. Koniecznie zostaw skrzynkę tak jak ją znalazłeś :-)

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 24 times, Hits: 16 times.
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Virtual point --- Tablica
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 35x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions