Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #08 - Wola Cyrusowa - OP7BE8
Przechodniu Rodaku, pochyl głowę i powiedz Polsce, że my tu jesteśmy.
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 173 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 09-02-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 20-11-2016
55x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
51 odwiedzających
46 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: kustosz12, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych juz żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Kutrzeba

 

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

Armia Łódź w kampanii wrześniowej 1939 miała zadanie organizowania obrony między Armią Poznań a Armią Kraków na kierunku Radomsko - Skarżysko, w pasie od Błaszek na północy do Przedborza na południu oraz prowadzić działania bojowe w kierunku Sieradz i dalej na zachód. Front obrony Armii - 120 km, główne pozycje obrony na rzekami Wartą i Widawką (od granicy państwowej: 90 km na skrzydłach i 60 km w centrum). Armia Łódź współdziałała ze zgrupowaniem północnym Armii Prusy.

8 września 1939 r. w rejonie Strykowa spotkały się pododdziały Armii Łódź - 2 Dywizja Piechoty i Wołyńskiej Brygady Kawalerii dowodzone przez generała Wiktor Thommée z 10 Dywizją Piechoty nieprzyjaciele  dowodzoną przez generała Konrada von Cochenhausen. Nie będę tu tworzył opisu przebiegu bitwy a zainteresowani znajdą je np. tutaj: Bitwa pod Wolą Cyrusową , Kampania wrześniowa 1939.

My mieliśmy okazję porozmawiać z mieszkańcami w sklepie, którzy chętnie przekazywali zasłyszane od swych przodków opowieści o bitwie i tworzeniu cmentarza. Dzięki nim weszliśmy w posiadanie książki Pawła Goździńskiego, 8-10 września 1939 Dmosin, Jeżów, Koluszki, Lipce Reymontowskie opowiadającej o bitwie a wydanej staraniem Urzędów Gmin w tych miejscowościach.

Wydzielona kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. zlokalizowana Na cmentarzu parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Woli Cyrusowej znajduje się wydzielona kwatera wojenna w której spoczywa 78 żołnierzy Wojska Polskiego poległych pod Wolą Cyrusową w dniach 8-9 września 1939 r z 19 Pułku Ułanów Wołyńskich i 2 Dywizjonu Artylerii Konnej z Wołyńskiej Brygady Kawalerii oraz 10 i 28 Dywizji Piechoty Armii Łódź.

W czasie naszej drugiej wizyty na tym cmentarz trwały prace przygotowawcze do uroczystości jakie maja się odbyć 14 września co zweryfikowało miejsce ukrycia na nieco odleglejsze od pierwotnie planowanego. Skrzynka znajduje się poza cmentarzem. Ukryta pod murem pod kamieniami. 

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4