KESZ:okolica i widoki warte zobaczenia.koordynaty GPS wskazują miejsce ukrycia kesza.teren jest nieoświetlony więc próba podjęcia kesza po zmroku musi sie odbyć z latarką
WIELKOŚĆ TROCHĘ WIEKSZA MOZE NIZ MIKRO ALE NIE TAK DUŻA JAK TRADYCYJNA SKRYTKA "MAŁA". (OPAKOWANIE PO TABLETKACH MUSUJĄCYH :)))
UWAGA: w samym środku baszty jest ogromna dziura/nieosłonięte wejście do podziemi więc miejsce niebezpieczne nocą!!!
Baszta stanowi pozostałości obwarowań miejskich.Większość murów obronnych znajduje się w dolnej części miasta w okolicach Zamku Piasowskiego oraz przystanku PKS.Wieża jest kontynuacją obwarowań. Wg ustnych przekazów domniema się,że baszta kiedyś miała połaczenia z Zamkiem w postaci tunelu pod Odrą.Jednak przesłanki te nigdzie nie są udokumentowane i jednocześnie też mało prawdopodobne.
Obok baszty znajduje się budynek Przedszkla Publicznego nr 4 , który w latach 1935-1944 był letnią rezydencją gen.Paulus`a.
Friedrich Wilhelm Ernst Paulus
(ur. 23 września 1890 w Guxhagen, zm. 1 lutego 1957 w Dreźnie) – niemiecki feldmarszałek. Dowódca przeprowadzonych na dużą skalę strategicznych symulacji działań na froncie wschodnim. Współtwórca operacji "Barbarossa". Dowódca 6. Armii Polowej, która zapisała się na kartach historii, dzięki krwawym bojom w Stalingradzie. Pierwszy niemiecki feldmarszałek, który podczas działań II wojny światowej skapitulował i dał się wziąć do niewoli.
W krośnieńskiej rezydecji mieszkał on tam z żoną Constancją Rosetti-Solescu.Mimo roznych szykan ze strony rezimu, miedzy innym Hitler, zabronil Rosetti-Solescu noszenia i uzywania nazwiska Paulus, Elena przezyla wojne. Umarla w 1949. Pochowana wraz z mezem w wspolnym grobie w Baden-Baden.
Paulus po klęsce pod Stalingradem zamieszkał w Dreźnie jakieś 50-70 km od Krosna Odrz.