Na początku XIX wieku Stanisław Kostka Potocki, ówczesny właściciel Wilanowa, przygotował dla siebie spokojną siedzibę, z dala od gwarnego życia, na terenie Służewa. W tym celu przebudował budynki dworskie z XVIII wieku, znajdujące się na wzgórzu skarpy wiślanej. Do istniejącego pałacyku i zabudowań gospodarczych dodał ogród i uporządkował otoczenie. Posiadłość nazwał Gucin, od imienia swojego wnuka. Po śmierci Kostki Potockiego, jego żona Aleksandra urządziła w tym miejscu Gaj na wzór dawnych świętych gajów, upamiętniających zmarłych drzewami sadzonymi przez jego bliskich. W powstanie gaju zaangażowani byli Jan Ursyn Niemcewicz, Stanisław Staszic, Adam Czartoryski czy Zygmunt Vogel. Ustawiono tam również obeliski, sarkofag z chęcińskiego marmuru i kamienie pamiątkowe. Po 1856 roku, kiedy Gucin Gaj przestał być w posiadaniu potomków Potockich, teren zaczął być dewastowany. Pałac, ogród i pamiątki niszczały, wycinano również drzewa. Adam Branicki, ostatni przed wojną właściciel Wilanowa, sprzedał górny ogród i część dolnego parafii św. Katarzyny, natomiast Gaj i pozostałą część dolnego ogrodu Bolesławowi Habichowi. Pierwsza i druga wojna światowa dokończyły zniszczenia, wycięto większość drzew, w tym aleje topolową prowadzącą z Wilanowa. Pozostałe budynki gospodarcze i drewniana zabudowa kościelna spłonęły w 1939 roku. Pałacyk rozpadł się ostatecznie w 1950 roku. Jedyne zachowane pomniki – sarkofag i obelisk – przeniesiono w 1963 roku do Wilanowa. Po wojnie na terenie Gucin Gaju znajdowała się hodowla pstrągów i raków. Po zmianie ustroju teren przeszedł na własność gminy Mokotów. Na terenie parku, na dole skarpy wiślanej można znaleźć tajemniczą wnękę. Wieści głoszą, że na przełomie XVIII i XIX wieku było to miejsce spotkań Loży Masońskiej.
Opracowano na postawie:http://eela1.blox.pl/2009/02/Gucin-Gaj.html; Czasoprzewodnik 33 lata na Ursynowie, Maciej Mazur, Wydawnictwo Myśliński, Warszawa 2010.
W środku oprócz logbooka i ołówka znajdziesz stare zdjęcie i wspomnienie dotyczące tego miejsca. Możesz też zostawić własne.
Skrzynka znajduje się na drzewie między dwoma stawami.