OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Sobór Św. Trójcy w Hajnówce - OP7412
spacerem po Hajnówce
Właściciel: Zuber
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 160 m n.p.m.
location Województwo: Polska > podlaskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 20-10-2013
creation-date Data utworzenia: 20-10-2013
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 18-03-2014
znaleziona 14x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
visits 1 odwiedzających
votes 10 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Machinatozaur
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Chyba najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym poza jej granicami miejscem w Hajnówce, jest jej najstarsza i największa istniejąca cerkiew. Swoją drogą druga po cerkwi św. Ducha w Białymstoku pod względem wielkości w Polsce.

 

Sobór powstawał w latach 1981-1983, a jego projektantem był Aleksander Grygorowicz. Współprojektantem jeden z najbardziej znanych pisarzy ikon, malarz, filozof, teolog prawosławny i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Jerzy Nowosielski. Współpraca obu powyższych dała Hajnówce jedną z najciekawszych współczesnych konstrukcji sakralnych w Polsce, dość znacznie odróżniającą się od okolicznych wiejskich cerkwi. Cała dwupoziomowa świątynia pomieścić może około 5 tys. wiernych.

 

Od 1983 roku odbywały się w niej koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”, a od 2002 mają miejsce przesłuchania konkursowe i koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”

 

Po drugiej stronie drogi postawiony został, przeniesiony z Czerlonki w Puszczy Białowieskiej, budynek stacji kolejowej służący obecnie jako siedziba Centrum Promocji Regionu i Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej. Nie wyruszając za daleko od miasta zobaczyć w nim można interesujący przykład miejscowej sztuki ciesielskiej pierwszej połowy XX wieku.

 

To właśnie niedaleko od niego ukryta została skrzynka. Nie trzeba jednak przechodzić przez płot. Na wskroś tradycyjna. Ukryty w drzewie pojemnik na żywność. Kordy trochę tam wariowały, więc posiłkując się geoportalem ustaliłem te najbardziej mi odpowiadające. Dodatkowo by rozwiać wątpliwości, dodaję zdjęcie spojlerowe.

 

Samo miejsce schowania kesza, zostało przed założeniem oczyszczone i pozostawione w dobrym stanie. Jeśli pojawi się jakiś śmieć, z góry dziękuję za jego wyrzucenie.

Obrazki/zdjęcia
cerkiew
stacyjka
spojler
Wpisy do logu: znaleziona 14x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy