Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Bolesław Kłoczko - OP739E
Bohaterski harcerz
Właściciel: LadyMoon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 33 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-11-2013
Data utworzenia: 15-10-2013
Data opublikowania: 28-11-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 26-06-2015
67x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 8 obserwatorów
171 odwiedzających
64 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
16 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: adrianoczub, bamba, Charon7, Darq, destick, Dorota&Paweł, harpus, MaciekBDG, Maleska, miha, My_Key, Plata, Qbacki, Serengeti, telefonalarmowy, TSW
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O bohaterstwie tego młodego  chłopaka  - harcerza świadczą dwie historie, które tu przytaczam , zaczerpnięte ze strony "Gdynia w okresie II wojny śwatowej "

"Do niewoli w pobliżu żwirowni pod lasem w Rumi wzięto grupę ludzi..  W tej grupie był harcerz orli Bolesław Kłoczko, który znał język niemiecki  i z rozmowy niemieckich żołnierzy zrozumiał, że idą na rozstrzelanie. Miał wtedy powiedzieć do kolegów: " Jak kichnę, niech każdy ucieka w innym kierunku", po czym Kłoczko kichnął i podstawiając nogę wachmanowi, przewrócił go i zabrał mu pistolet maszynowy. Zaczęła się strzelanina, poległo dwóch harcerzy i dwaj Niemcy.

12 harcerzom udało się ocalić życie, przedostali się na Kępę Oksywską i zgłosili się do płk. Pruszkowskiego do dalszej walki."



Na zdjęciu rumska drużyna harcerzy przed II Wojną Światową.



"18 września 1939 roku drużyna harcerzy-ochotników pod dowództwem podporucznika Olkiewicza licząca zaledwie 11 żołnierzy wycofując się w okolice Pogórza zostaje zaskoczona przez nieprzyjaciela. Wróg ma przewagę liczebną, a obrońcom kończy si
ę amunicja. Jest 3 rannych.
W skład owej drużyny wchodził harcerz-ochotnik Bolesław Kłoczko. Kiedy dowódca wydał rozkaz wycofywania się, harcerz orli Kłoczko postanowił osłaniać kolegów i pozostać na pozycji. Miał powiedzieć: "Tu jest lepsze pole rażenia. Nie pozwolę żeby zagrozili naszym."

Dotarł do najbliższego domu i z poddasza zaczął strzelać do wroga. Mierzył spokojnie, strzelał nieczęsto, ale celnie - po każdym strzale padał jeden Niemiec. Łącznie zastrzelił 12. Niemcy utknęli. Dowódca harcerzy próbował odbić w kontrataku pozycje na której znajdował się Bolesław Kłoczko, jednak w pobliżu pojawiła się jeszcze większa grupa żołnierzy wroga. Jest ich 14 nie wiedzą, że polski ochotniczy strzelec wyborowy ukrył się na poddaszu domu.
Bolesław ich słyszy. Próbuje działać. Wyjmuje z chlebaka trzy obronne granaty ręczne. Wiąże je sznurkiem, a zawleczki łączy drutem i jednym pociągnięciem odbezpiecza, następnie rzuca za ścianę.
Huk, kurz, dym - nie wydostaje się stamtąd żaden Niemiec, kolejnych 14 żołnierzy wroga nie żyje.
Łącznie Bolesław Kłoczko w tej samotnej walce zabił 26 wrogów. 

Niestety nie znał on siły wybuchów granatów, ani wytrzymałości murów domu. Zginął pod gruzami. Mimo tego wyszedł z tej nierównej walki zwycięsko i wypełnił swój cel. Nie dopuścił, aby ten oddział zagroził jego kolegom. "

Bolesław Kłoczko był ochotnikiem. Dobrowolnie poszedł na wojnę, walczył mężnie i zginął z honorem. Dziś jego ciało spoczywa na cmentarzu wojskowym w Gdyni Redłowie. 


Fot. telefonalarmowy


Instrukcja obsługi kesza:

UWAGA ! Dojście na wzgórze zrobiło się hardcorowe, szczekają głośno psy, są mega chaszcze i śmieci. Nie jest już tak lajtowo, jak wtedy, gdy kesza zakładałam. Ale wciąż możliwie.

Zatem musisz się przedrzeć przez krzaczory będąc obszczekanym przez psy. Dochodzisz do obiektu z kordów. Jest to typ schronu - Ringstand 58c. 

Ze względu, iż poprzedni pojemnik zaginął ( najprawdopodobniej dlatego, że właśnie był na powierzchni  i zapewne padł łupem - specyfika pojemnika na to wskazuje...) oraz ze względu na jego formę zdecydowałam się umieścić go wewnątrz obiektu. 

Zdobycie pojemnika oraz przystosowanie go do celów, jakie ma teraz spełniać jako kesz kosztowało wiele czasu, pracy i kasy oraz  zaangażowane zostały w to osoby trzecie, dlatego zależy mi bardzo, aby kesz przetrwał jak najdłużej i stąd decyzja o umieszczeniu go wewnątrz. Tam przynajmniej jest bezpieczny, bo w tą dziurę zajrzy chyba tylko keszer.

 DLATEGO PUDEŁKO NIE JEST ABSOLUTNIE NA WYMIANĘ

Jak już się tam wślizgniesz (wystarczy sama głowa  )  (  wlot z okrągłej dziury, z wierzchu schronu) to szukaj go po lewej stronie. Jest przyczepiony drutem do uchwytu, schowany za deseczką. Najlepiej jak go odczepisz, i na spokojnie na górze obiektu się wpiszesz i  potem odłożysz. Obiekt jest mocno zawalony gratami i śmieciami, chętnie bym zorganizowała tam CITO, ale obawiam się że miejscowi z okolicznych domków szybko z powrotem go zasypią. Niemniej - temat sprzątania rozwojowy. 

Życzę naprawdę powodzenia, bo teraz to jest dopiero faktyczne wyzwanie ale i fajna zabawa !!!

 

 

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Tu możesz zaparkować auto
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok z miejsca ukrycia nocą
Widok
Widok z miejsca ukrycia w dzień
Ringstand für Kampfagenturm
Po drodze do kesza
Od tyłu schronu
spojler
spojler