Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Sluza Katedralna - OP0B89
Umocniony Ostrów Tumski
Eigenaar: Ciutnik
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 55 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 17-03-2008
Gemaakt op: 19-03-2008
Gepubliceerd op: 19-03-2008
Laatste verandering: 01-11-2010
47x Gevonden
2x Niet gevonden
7 Opmerkingen
watchers 6 Volgers
2 x Bekeken
33 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Beschrijving PL
Skrzyneczka schowana u podnóża fortecznej budowli z 1838 r. będącej niegdyś bramą mostową - integralną częścią tzw. Śluzy Katedralnej - na zachodnim, tumskim brzegu Cybiny.
Uwaga: Choć skrzynka leży bardzo blisko Katedry to raczej nie polecam niedzielnego spacerku po nią w garniturze i lakierkach. Bardziej na miejscu byłyby gumiaki, których za to nie polecam przy zwiedzaniu pobliskiej Katedry ;)

Śluza katedralna na Cybinie (cyt. za: Mariusz Wojciechowski http://www.mars.slupsk.pl)

Śluza Katedralna była jednym z pierwszych i ciekawszych dzieł twierdzy Poznań. Zachodni przyczółek Śluzy zachował się do dziś i stanowi obecnie wspaniały relikt, niesłusznie zapomniany, zagubiony na tyłach Katedry i niedostępny do zwiedzania.

Śluza Katedralna była jednym z trzech dużych jazów twierdzy Poznań służących do regulacji systemu wodnego w obrębie twierdzy. Była murowana, miała 55 metrów rozpiętości, 9 przęseł sklepionych łukami odcinkowymi i 8 filarów. W prowadnicach wyprofilowanych w filarach i skrajnych przyczółkach znajdowało się 9 zestawów potrójnych pionowych zasów uruchamianych przy pomocy kołowrotów umieszczonych na specjalnym drewnianym pomoście technicznym. Powyżej pomostu znajdował się prowadzący na Śródkę drewniany most z jezdnią dla wozów i chodnikiem dla pieszych. Most ten był z obu stron osłonięty grubymi (około 2 m) murami ze strzelnicami.

Śluza położona była pomiędzy Tumem i Śródką i przegradzała w poprzek wody Cybiny - zamknięcie zastaw jazu spowodować mogło zatopienie całego obszaru na południe od śluzy, czyli pomiędzy Zagórzem i Berdychowem aż do Warty (której nurt oddzielony był Groblą Berdychowską). Obszar ten, pozostałość po starych ciekach wodnych, stanowił ważny element systemu wodnego Warty i po regulacji, od połowy lat 60-tych stał się przeciwpowodziowym Kanałem Odpływowym II (Wschodnim).

Zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej to dwukondygnacyjna prostokątna budowla o wymiarach około 30 * 15 m, nakryta nasypem ziemnym. Na drugiej kondygnacji przyczółka znajdował się przejazd (zamknięty z obu stron bramami, z których jedna zachowała się do dziś) prowadzący na most na Śluzie.
[U podnóża tej właśnie budowli ukryta jest skrzynka]

Cały tekst: http://www.mars.slupsk.pl/fort/tpct_00.htm

Przy okazji wielkie podziękowania dla Erwina 'MotoElvisa' - pasjonata historii i znawcy fortyfikacji poznańskich - za uchylenie rąbka niezwykłych tajemnic i ciekawostek związanych z tym wpaniałym miastem oraz za cierpliwość jaką wykazał podczas zakładania tego geokesza :)
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Beschermde natuurgebieden
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied NATURA 2000 :
Fortyfikacje w Poznaniu  -  PLH300005
natura2000
Afbeeldingen
Brama wiodąca na nieistniejący most, pod którym nie istnieje już śluza wodna, oraz chroniące je z obu stron nieistniejące mury.
Jesteś już blisko! A ta dziura... to tylko lekkie draśnięcie po jakiejś bombie ;)
Widok na cache w XIX w. i XXI w. (rys.: Mariusz Wojciechowski)
To rachityczne drzewko dzielnie stoi na straży skrzynki.