Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wzgórze Partyzantów - OP732C
Perełki Wrocławia
Właściciel: kawior&jardo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 119 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 09-10-2013
Data utworzenia: 09-10-2013
Data opublikowania: 09-10-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 13-04-2016
112x znaleziona
7x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 6 obserwatorów
3 odwiedzających
90 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: granadian, Plebek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Kolejne interesujące miejsce we Wrocławiu. Dawniej nosiło nazwę Wzgórze Liebicha i to pod nią przeżywało większość swojej historii, po wojnie, jak wiele zabytkowych obiektów popadło stopniowo w zapomnienie. Całości dopełnił tragiczny w skutkach wypadek, kiedy to podczas imprezy masowej załamał się fragment balustrady i wiele osób ucierpiało. Wróćmy jednak do początków. Prawdopodobnie pod koniec XVI wieku wybudowano tu bastion, który w połączeniu z leżącą w pobliżu fosą miejską miał stanowić ważny element systemu fortyfikacyjnego miasta. Z czasem obiekt stracił znaczenie strategiczne, natomiast pod koniec XIX wieku znalazł się w towarzystwie najbardziej ekskluzywnych budynków Wrocławia. Zmiany w wyglądzie i przeznaczeniu nie ominęły także bastionu, przez te wszystkie lata z obiektu fortyfikacyjnego wzgórze przekształcono w przepiękne miejsce do wypoczynku i zabawy. Wszystko zaczęło się zmieniać z nastaniem wojny. Początkowo nic nie wskazywało na nadchodzącą tragedię, niestety koleje wojny sprowadziły ją także do Wrocławia. Początkowo jeszcze przed oblężeniem przekształcono bastion w schron dla dowództwa obrony twierdzy. W okresie budowy cały teren otoczono drewnianym płotem i nikt z zewnątrz nie był w stanie ocenić zakresu prac. Jednak najgorsze przyszło z chwilą oblężenia. Ze względu na bezpieczeństwo schronu zburzono przepiękną wieżę, która prze wiele lat stanowiła swoistą wizytówkę miasta, niestety stanowiła doskonały wskaźnik dla rosyjskiej artylerii. Schron służył nowym lokatorom prawie do kwietnia 1945, w okolicach 14.03.1945 schron dowództwa twierdzy rozpoczął przeprowadzkę do podziemi biblioteki na Piasku. Decyzję podjęto ze względu na niebezpieczną bliskość pozycji Rosjan. I w taki oto sposób wzgórze dotrwało do czasów współczesnych.
Skrzyneczka- ukryta pod wyznaczonymi współrzędnymi mikrotutka. Ze względu na ustronne miejsce w środku miasta, ograniczcie swoje poszukiwania jedynie do miejsc czystych. Zachowajcie czujność i patrzcie pod nogi, by uniknąć nieprzyjemnego wycierania buta o trawę.
Wpisy do logu: znaleziona 112x nieznaleziona 7x komentarz 3x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia