Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Osada Jana - Galgenberg - OP7225
Osada Jana
Właściciel: Lolo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 302 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: b.d.    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 27-09-2013
Data utworzenia: 23-09-2013
Data opublikowania: 23-09-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 22-06-2016
57x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 8 obserwatorów
98 odwiedzających
47 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: fredzio, gajowy--marucha, KEISOR, Tati, unieski, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 Witam Uśmiech

Z wielką przyjemnością pragnę was zaprosić na serię keszy której celem będzie oprowadzenie was po jednej z dzielnic w Tarnowskich Górach – Osadzie Jana.

KAWAŁEK HISTORII

Osada Jana (dawn. Niem. Galgenberg, śl. Galenberg) – najmniejsza dzielnica Tarnowskich Gór (1% powierzchni całego miasta) o największej gęstości zaludnienia – powyżej 5.600 mieszkańców na 1km^2. Od południa graniczy z dzielnicą Bobrowniki Śląskie, a od trzech pozostałych ze Śródmieściem.

Nazwa Galgenberg pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „wzgórze szubienic” lub „górę szubieniczną”. Jednak w powszechnym użyciu funkcjonuje śląska nazwa Galenberg. Nazwa odwołuje się do miejsca straceń, gdzie do 1848 roku dokonywano egzekucji.

W 1599 r. Tarnowskim górom margrabia Jerzy Fryderyk Brandenburski nadaje rozległe przywileje, między innymi dotyczące sądownictwa. Zaznacza że Księstwo może się posługiwać sądem miastowym i więzieniem według potrzeby. Podkreśla jednakże, że w sprawach najwyższej wagi orzekanie o winie należy władzy margrabiego. Mówi on również o tym że miejsce straceń ma się znajdować na gruncie wsi Bobrowniki a teren ten ma na wieczne czasy należeć do miasta. Według oficjalnego Tarnogórskiego pisma Montes Tarnovicensis, szubienica znajdowała się na „głównym trakcie prowadzącym do Bytomia, na wzniesieniu zewsząd widocznym”, a w miejscu tym do dziś stoi krzyż. Należy jednocześnie zaznaczyć że ziemie te do roku 1905 należały do wsi Bobrowniki.

Ciekawostką jest również fakt, że w 1849 roku w miejscu tym miała zostać przeprowadzona egzekucja przez ścięcie toporem na mordercy Hajnie. Jednakże ówczesny właściciel ziem hrabia Donnersmarck, odmówił wykonania w tym miejscu wyroku. Miasto było zmuszone do wyznaczenia nowego miejsca i zostało one wyznaczone po za miastem na drodze prowadzącej do Lasowic dnia 31 sierpnia 1849 roku.

W 1906 r. obszar Galgenberg został przekazany przez Łazarza IV Henckla von Donnesmarcka zakonowi  Ojców Kamilianów, w podzięce za wyleczenie go z alkoholizmu. 25 sierpnia 1906r o.o. Kamilianie otrzymali pozwolenie na budowę kościoła, klasztoru i zakładu odwykowego Św. Jana dla alkoholików.Poświęcenie obiektu odbyło się w czerwcu 1907 r. Była to pierwsza placówka kamilianów na terenie Śląska. Pracami kierował Emanuel Dziuba (tarnogórski mistrz budowlany, uczestniczący również w pracach przy budowie kościoła Przemienienia pańskiego w Bobrownikach Śląskich), natomiast nadzór sprawował Christian Adams – budowniczy klasztoru w Essen-Heidhausen i w Wiedniu. Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela oraz Św. Kamila de Lelis jest neogotycką budowlą, jednonawową, posiadający trójboczne zamknięte prezbiterium. 
Fasadę, z trójkątnym szczytem, zdobią blendy (ślepe okno, ślepa wnęka), triforium (galeryjka mieszcząca się wewnątrz kościoła), oraz witrażowa rozeta. We wnętrzu o sklepieniu krzyżowo-żebrowym, osadzone są trzy neogotyckie ołtarze. Na ścianach zachowały się polichromie, a w ostrołukowych oknach – zabytkowe witraże.

Celem placówki kamiliańskiej było prowadzenie zakładu odwykowego dla alkoholików, który z czasem stał się szpitalem dla umysłowo chorych.

W 1910 r. założono w pobliżu park. Na jego terenie pozostała część głębokich wyrobisk powierzchniowych, tzn. jam i wąwozów, zaadaptowanych na wysypane tłuczkiem dolomitowym ścieżki spacerowe. Dodatkowo w jednej z odkrywek skalnych wymurowano dolomitową Grotę Maryjną.

CO NALEŻY ZROBIĆ?!

 Swoją wycieczkę rozpoczniemy od miejsca, które po pierwsze zapoczątkowało powstanie tej dzielnicy, a po drugie nadało jej charakterystyczną nazwę. Współrzędne wskazują na wejście do kościoła pw św. Jana Chrzciciela i św. Kamila. Kościół warto zwiedzić, wchodząc do niego niestety jest to możliwe zazwyczaj jedynie w niedzielę w trakcie mszy o godzinie 6:00 i 9:00 lub w tygodniu o 6:30. O innych godzinach zdarza się że wejście jest otwarte lecz można jedynie wejść i zobaczyć go zza krat.
 Następnie wchodzimy do parku i naszym celem jest odnalezienie groty oraz zakonnego cmentarza.
 Z groty należy spisać dwa pierwsze słowa cytatu Adama Mickiewicza, które są hasłem.
 Gdy odnajdziemy bramę wejściową na teren cmentarza i staniemy na przeciw niej, to po lewej, po skosie będziemy mieć cmentarz, a po prawej, po skosie możemy dostrzec duży drewniany krzyż stojący za ogrodzeniem w odległości kilkunastu metrów. W miejscu jego usytuowania znajdowało się miejsce egzekucji.

GDZIE SZUKAĆ NAMACALNEGO KESZA?!

Odwracamy się i widzimy fontannę ze stojącym na niej Janem Chrzcicielem. Schodzimy na dół i szukamy tabliczki Judasz. Następnie stajemy tyłem do niej i widzimy wydeptaną dróżkę po zboczu. Tam szukamy drzewa bez kory, a pod nim skrzyneczkę :)

Zalecane jest wzięcie rękawiczek i zachowanie szczególnej ostrożności, bo skrzyneczka znikała już wielokrotnie. 

 

Życzę udanego spaceru i powodzenia 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  OSA - Całkowity dystans: 1621 km
Geokret  WiesiaWie - Całkowity dystans: 587 km

Obrazki/zdjęcia
1. kościół od strony parku, 2. park kamilianów - 1904
kościół 1910-1920 od ulicy Bytomskiej
kościół 1910-1921
podpowiedź