OC logo
Użytkownik / e-mail:   Hasło:   
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Sanktuarium w Powsinie - OP0B5F
obraz Matki Bożej Tęskniącej
Właściciel: makos
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 86 m n.p.m.
location Województwo: Polska > mazowieckie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 09-03-2008
creation-date Data utworzenia: 11-03-2008
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 03-09-2010
znaleziona 25x znaleziona
nieznaleziona 2x nieznaleziona
komentarz 8 komentarze
watchers 5 obserwatorów
visits 0 odwiedzających
votes 13 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
description Opis PL

Erygowanie kościoła miało miejsce w 1398 roku. W archiwach parafialnych przechowywana jest kopia dokumentu, który głosi, iż Elżbieta Ciołkowa, wdowa po Andrzeju, kasztelanie czerskim, za radą swych synów - Wiganda, Andrzeja, Stanisława i Klemensa - funduje w Powsinie kościół dla wspomożenia duszy jej męża i dusz wszystkich wierzących przyjaciół oraz dla oddania chwały Bogu wszechmogącemu, Najświętszej Pannie Maryi, świętym Andrzejowi i Elżbiecie. Formalny akt zatwierdzenia parafii w Powsinie wydano 12 lat później. W 1410 roku biskup poznański Wojciech (Albert) odłączył od parafii wilanowskiej wsie Powsino, Jeziorna i Lisy, których mieszkańcy skarżyli się, że mają daleko do kościoła w Wilanowie, tworząc z nich odrębną jednostkę i przypisując je do nowego kościoła w Powsinie. Pierwotny kościół w Powsinie, ufundowany przez Elżbietę Ciołkową, wdowę po Andrzeju kasztelanie czerskim, zbudowany był z drewna, a za patronów miał św. Elżbietę Węgierską i św. Andrzeja Apostoła. Został on zniszczony najprawdopodobniej w czasie potopu szwedzkiego. Drugi, który powstał na jego miejscu, również drewniany, musiał być w złym stanie i nie wykończony. Dopiero fundacja Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej z 1725 roku pozwoliła na zbudowanie okazałego murowanego kościoła zaprojektowanego przez Józefa Fontanę, słynnego architekta doby baroku. Wewnątrz w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Tęskniącej. (za, tu wiki)

Co do cache to został założony na terenie kościelnym więc wieczorową porą może być niedostępny. Współrzędne powinny Cię zaprowadzić w okolice drzew, podpowiedź co do lokalizacji, aby za długo nie grzebać. Stojąc na ścieżce, która prowadzi wokół kościoła powinienieś zobaczyć niedużą dziuplę, tam powinien być skarb.

Dla chętnych odwiedzenia nie tylko cache, ale i wnętrza kościoła radzę zapoznać się z mszami świętymi ze strony, bo my byliśmy w niedzielę i kościół był zamknięty na cztery spusty.

travelbug Geokrety

geokret  Uderz w puchara - Całkowity dystans: 26 km

Obrazki/zdjęcia
figura
tuż tuż cache
praktyczne drzewo na drugim planie
Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 2x komentarz 8x Wszystkie wpisy