Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Sanktuarium w Powsinie - OP0B5F
obraz Matki Bożej Tęskniącej
Właściciel: makos
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 86 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 09-03-2008
Data utworzenia: 11-03-2008
Data opublikowania: 11-03-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 03-09-2010
25x znaleziona
2x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 5 obserwatorów
1 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Erygowanie kościoła miało miejsce w 1398 roku. W archiwach parafialnych przechowywana jest kopia dokumentu, który głosi, iż Elżbieta Ciołkowa, wdowa po Andrzeju, kasztelanie czerskim, za radą swych synów - Wiganda, Andrzeja, Stanisława i Klemensa - funduje w Powsinie kościół dla wspomożenia duszy jej męża i dusz wszystkich wierzących przyjaciół oraz dla oddania chwały Bogu wszechmogącemu, Najświętszej Pannie Maryi, świętym Andrzejowi i Elżbiecie. Formalny akt zatwierdzenia parafii w Powsinie wydano 12 lat później. W 1410 roku biskup poznański Wojciech (Albert) odłączył od parafii wilanowskiej wsie Powsino, Jeziorna i Lisy, których mieszkańcy skarżyli się, że mają daleko do kościoła w Wilanowie, tworząc z nich odrębną jednostkę i przypisując je do nowego kościoła w Powsinie. Pierwotny kościół w Powsinie, ufundowany przez Elżbietę Ciołkową, wdowę po Andrzeju kasztelanie czerskim, zbudowany był z drewna, a za patronów miał św. Elżbietę Węgierską i św. Andrzeja Apostoła. Został on zniszczony najprawdopodobniej w czasie potopu szwedzkiego. Drugi, który powstał na jego miejscu, również drewniany, musiał być w złym stanie i nie wykończony. Dopiero fundacja Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej z 1725 roku pozwoliła na zbudowanie okazałego murowanego kościoła zaprojektowanego przez Józefa Fontanę, słynnego architekta doby baroku. Wewnątrz w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Tęskniącej. (za, tu wiki)

Co do cache to został założony na terenie kościelnym więc wieczorową porą może być niedostępny. Współrzędne powinny Cię zaprowadzić w okolice drzew, podpowiedź co do lokalizacji, aby za długo nie grzebać. Stojąc na ścieżce, która prowadzi wokół kościoła powinienieś zobaczyć niedużą dziuplę, tam powinien być skarb.

Dla chętnych odwiedzenia nie tylko cache, ale i wnętrza kościoła radzę zapoznać się z mszami świętymi ze strony, bo my byliśmy w niedzielę i kościół był zamknięty na cztery spusty.

Geokret

Geokret  Uderz w puchara - Całkowity dystans: 26 km

Obrazki/zdjęcia
figura
tuż tuż cache
praktyczne drzewo na drugim planie
Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 2x komentarz 8x Wszystkie wpisy