OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Multicache
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
TSW20 - Modernizm w Gdyni - OP7061
Podążając szlakiem pereł Miasta z Morza
Właściciel: TSW
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 12 m n.p.m.
location Województwo: Polska > pomorskie
type Typ skrzynki: Multicache
size Wielkość: Duża
status Status: Zarchiwizowana
time Czas: 1:00 h    wayTo Długość trasy: 0.60 km
hidden Data ukrycia: 14-12-2013
creation-date Data utworzenia: 30-08-2013
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 09-03-2015
znaleziona 36x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 5 komentarze
watchers 6 obserwatorów
visits 2 odwiedzających
votes 29 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 22 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, Bazooka, blaal, Bramstenga, cyniminis, destick, eliksir, Grazka, Irrachim, isior, JoannaLadyMoon, Koza, mirtis, My_Key, pichu., Plata, pwargin, Sparaliżowany Opiekacz, telefonalarmowy, TrzepakPL, Wolskey, Wściekły Wąż
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Potrzebny kompas  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Offset cache  Dead Drop USB skrzynka  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Wymagany dodatkowy sprzęt  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link

                                                        

  

 

       TSW20 -  Modernizm w Gdyni
            Podążając szlakiem pereł Miasta z Morza
 
 
Błagam, ludzie, czytajcie uważnie opisy!
Modernizm to styl architektoniczny narodzony we Francji na początku XX w. Szybko rozprzestrzenił się po świecie jako styl międzynarodowy, znajdując przyjazne przystanie w wielu dynamicznie rozwijających się miastach Europy i Świata w licznych regionalnych odmianach. Dla architektury na świecie oznaczał okres nastania nowej epoki, wpływając na nią w sposób zawrotny. Był to kierunek, który znacząco odcisnął swój ślad w kształtowaniu doktryn i idei planowania przestrzennego miast oraz projektowania architektury. Modernizm oznaczał także początek wielkiej kariery wzornictwa przemysłowego.
W niewielu miastach udało się zbudować w duchu awangardy modernizmu całe śródmieścia oraz kluczowe obiekty publiczne tak, jak to miało miejsce np. w nowo powstającej Gdyni, w Tel Awiwie czy Brasíli. 

Poczta GłównaGdynia posiada swój własny styl architektoniczny i jest żywym muzeum znakomitej architektury dwudziestolecia międzywojennego oraz jedynym w Europie skupiskiem domów-okrętów inspirowanym romantyką morza. Okna gdyńskich kamienic o ciemniejszych od reszty, mocno przeszklonych parterach, przywodzą na myśl okrętowe bulaje; balustrady balkonów zaokrąglone są niczym fale, a cofnięte ostatnie kondygnacje do złudzenia przypominają kapitańskie mostki.
Funkcjonalistyczne, lecz opływowe formy, inspirowane budową wielkich transatlantyków, znakomicie wpisały się w pagórkowaty krajobraz Gdyni i magiczną aurę morza. 

Podczas, gdy rodziła się śmiała wizja polskiego Sąd Rejonowy"Okna na Świat", powstające tuż obok Portu miasto było polem do popisu ówczesnych architektów. W krótkim czasie wyrosły całe pierzeje kamienic i budynków użyteczności publicznej, w tym perły gdyńskiego modernizmu, takie jak Biurowiec ZUS, Zespół Mieszkaniowy BGK, Zespół miejskich hali targowych, czy Gmach Poczty Głównej. Wystarczyło jedynie 13 lat, by niewielka wioska rybacka zamieniła się w kilkuset tysięczne miasto. Jej unikalny zespół urbanistyczny został wpisany na listę zabytków, choć każdy z obiektów ma średnio jedynie po 70 lat! To czyni je jednymi z najmłodszych zabytków w Polsce. 
Tuż przed wybuchem II wojny centrum Gdyni sprawiało na przyjezdnych imponujące wrażenie: szerokie arterie, eleganckie kamienice, szykowne sklepy... Gdyńskie Śródmieście było synonimem nowoczesności, która jako jedyna na naszym kontynencie rosła w szczerym polu w co najmniej amerykańskim tempie.

Hala TargowaOprócz ścisłego "city", gdyński modernizm  widoczny był i w innych zakątkach rozwijającego się miasta. Portowy elewator zbożowy, także zabytkowy, jest przykładem funjonalizmu o monumentalnych, kubicznych formach. Masowo styl modernistyczny zadomawiał się również na Kamiennej Górze, oraz częściowo w Chyloni.

Dzisiaj można śmiało rzec, że modernizm gdyński przeżywa swoją drugą młodość. W powszechnej świadomości przez lata okupacji zatracała się wiedza o unikalnym charakterze przedwojennej architektury tego miejsca. Jeszcze dziś nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, że centrum Gdyni to nie tylko najpopularniejszy na Wybrzeżu pasaż handlowy. Ta świadomość zaczęła się zmieniać dzięki polityce miasta. Dzięki nowym funduszom przeprowadzana jest generalna renowacja historycznej już zabudowy Śródmieścia. Miasto z początkiem XXI w. zaczęło także dbać o odpowiednią reklamę swoich zabytków. Przykładem jest utworzenie Miejskiego Szlaku Gdyńskiego Modernizmu i znacznie lepsza dostępność przewodników po mieście. 

Nieopodal punktu, wskazywanego przez współrzędne Zespół mieszkaniowy BGKznajduje się kamienica czynszowa Reicha i Birnbauma, której to de facto poświęcony jest etap pierwszy skrzynki. Obiekt, niedawno odrestaurowany, powstał w roku 1936 wg. projektu Edwarda Furshmiedta. Posiada on niezwykle dobrze zachowaną przez lata wojny luksusowo wkończoną klatkę schodową oraz duże przeszklone werandy zwane ogrodami zimowymi. 

Serdecznie zapraszam do przyjrzenia się temu miejscu z nieco innej perspektywy. Nieważne, czy jesteś jego mieszkańcem, czy przybywasz w odwiedziny. Do odrobiny kontemplacji przy nieco innym spojrzeniu na Śródmieście, niech zachęci Was to dość                                  
nietypowe, choć stosunkowo szybkie multi.                                    
 
--------skrzynka--------
 
Dlaczego nietypowa?

Etap Pierwszy można podjąć bowiem na 2 sposoby:
1 - poprzez dead drop;
2 - tradycyjnie
, czyli bez potrzeby użycia kabla (np. gdy ktoś nie ma odpowiedniego sprzętu), ale z jednym dodatkowym etapem.
Wszystko po to, by każdy mógł tę skrzynkę zdobyć.

Dużą. W samym centrum miasta. 
 

!UWAGA!
DOKŁADNIE PRZECZYTAJ!

Do zdobycia Etapu Pierwszego z pomocą dead dropa, potrzebujesz przedłużacza USB. Pamiętaj jednak - NIE PRÓBUJ NA SIŁĘ! Tradycyjna opcja ominięcia dead dropa stworzona została właśnie ze względu na takie przypadki.

 Instrukcja krok po kroku - Etap Pierwszy:

1. Najważniejsze - DELIKATNIE! Pierwszy etap jest wrażliwy. Wieczko wciśnij i otwórz do momentu aż poczujesz opór. Nie próbuj bardziej rozwierać!
 
2. Wskazówka ukryta tradycyjnie, umieszczona jest w górnej części kesza. 
Żeby się do niej dobrać, należy wyciągnąć ją delikatnie, umiejętnie manipulując żyłką (szukaj przy USB) .
 
3. Proszę o staranne zamykanie. By USB nie odstawało, przy zamykaniu wieczka wystarczy lekko je podważyć - samo wskoczy. :)
 

 Skrzynka Finałowa:
Najlepiej podjąć ją jedynie w określonych godzinach:

maj - wrzesień
 pon. - pt.  8.30 - 17.30
weekendy i święta   8.30 - 15.30
październik - kwiecień
 pon. - pt.  8.30 - 16.30
 soboty    8.30 - 14.30
niedziele i święta nie podejmiesz

 
Poszukiwaniom z pewnością sprzyjał będzie aparat bądź kartka i długopis, by nie umknęła żadna podpowiedź. Przyda się także jako taka znajomość kierunków i ulic. Temu drugiemu sprzyjały będą rozmieszczone w Śródmieściu słupy informacyjne z umieszczoną na nich mapką dzielnicy. Położenie najbliżsego z nich wskazuje waypoint.

 

To tyle. :)

 

Miłego poszukiwania!Projekt częściowo przygotowywany we współpracy z jedną z organizacji Miasta Gdyni. Wszystkie etapy umiejscowione są za zgodą pisemną i żaden z nich nie uszkadza obiektu architektury modernistycznej.

1.06.2014 - Modyfikacja Skrzynki pozwalająca na stosowanie chudszych i grubszych końcówek kabli USB
waypoints Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 waypoint-icon Punkt fizyczny N 54° 31.150'
E 18° 32.560'
Najbliższa mapa.
The closest map.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  DWÓJKA-TREFL - Całkowity dystans: 1261 km