OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Multicache
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Modernizm w Gdyni - OP7061
Podążając szlakiem pereł Miasta z Morza
Właściciel: TSW
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 12 m n.p.m.
location Województwo: Polska > pomorskie
type Typ skrzynki: Multicache
size Wielkość: Duża
status Status: Gotowa do szukania
time Czas: 1:00 h    wayTo Długość trasy: 0.60 km
hidden Data ukrycia: 14-12-2013
creation-date Data utworzenia: 30-08-2013
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 05-07-2017
znaleziona 38x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 5 komentarze
watchers 7 obserwatorów
visits 42 odwiedzających
votes 31 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 24 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, Bazooka, blaal, Bramstenga, cyniminis, destick, eliksir, Grazka, Irrachim, isior, JoannaLadyMoon, Koza, Miki., mirtis, My_Key, pichu., Plata, pwargin, sierota, Sparaliżowany Opiekacz, telefonalarmowy, TrzepakPL, Wolskey, Wściekły Wąż
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Potrzebny kompas  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Offset cache  Dead Drop USB skrzynka  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Wymagany dodatkowy sprzęt  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link

                                                        

  

 

       Modernizm w Gdyni
            Podążając szlakiem pereł Miasta z Morza
 
 
Modernizm to styl architektoniczny narodzony we Francji na początku XX w. Szybko rozprzestrzenił się po świecie jako styl międzynarodowy, znajdując przyjazne przystanie w wielu dynamicznie rozwijających się miastach Europy i Świata w licznych regionalnych odmianach. Dla architektury na świecie oznaczał okres nastania nowej epoki, wpływając na nią w sposób zawrotny. Był to kierunek, który znacząco odcisnął swój ślad w kształtowaniu doktryn i idei planowania przestrzennego miast oraz projektowania architektury. Modernizm oznaczał także początek wielkiej kariery wzornictwa przemysłowego.
W niewielu miastach udało się zbudować w duchu awangardy modernizmu całe śródmieścia oraz kluczowe obiekty publiczne tak, jak to miało miejsce np. w nowo powstającej Gdyni, w Tel Awiwie czy Brasíli. 

Poczta GłównaGdynia posiada swój własny styl architektoniczny i jest żywym muzeum znakomitej architektury dwudziestolecia międzywojennego oraz jedynym w Europie skupiskiem domów-okrętów inspirowanym romantyką morza. Okna gdyńskich kamienic o ciemniejszych od reszty, mocno przeszklonych parterach, przywodzą na myśl okrętowe bulaje; balustrady balkonów zaokrąglone są niczym fale, a cofnięte ostatnie kondygnacje do złudzenia przypominają kapitańskie mostki.
Funkcjonalistyczne, lecz opływowe formy, inspirowane budową wielkich transatlantyków, znakomicie wpisały się w pagórkowaty krajobraz Gdyni i magiczną aurę morza. 

Podczas, gdy rodziła się śmiała wizja polskiego Sąd Rejonowy"Okna na Świat", powstające tuż obok Portu miasto było polem do popisu ówczesnych architektów. W krótkim czasie wyrosły całe pierzeje kamienic i budynków użyteczności publicznej, w tym perły gdyńskiego modernizmu, takie jak Biurowiec ZUS, Zespół Mieszkaniowy BGK, Zespół miejskich hali targowych, czy Gmach Poczty Głównej. Wystarczyło jedynie 13 lat, by niewielka wioska rybacka zamieniła się w kilkuset tysięczne miasto. Jej unikalny zespół urbanistyczny został wpisany na listę zabytków, choć każdy z obiektów ma średnio jedynie po 70 lat! To czyni je jednymi z najmłodszych zabytków w Polsce. 
Tuż przed wybuchem II wojny centrum Gdyni sprawiało na przyjezdnych imponujące wrażenie: szerokie arterie, eleganckie kamienice, szykowne sklepy... Gdyńskie Śródmieście było synonimem nowoczesności, która jako jedyna na naszym kontynencie rosła w szczerym polu w co najmniej amerykańskim tempie.

Hala TargowaOprócz ścisłego "city", gdyński modernizm  widoczny był i w innych zakątkach rozwijającego się miasta. Portowy elewator zbożowy, także zabytkowy, jest przykładem funjonalizmu o monumentalnych, kubicznych formach. Masowo styl modernistyczny zadomawiał się również na Kamiennej Górze, oraz częściowo w Chyloni.

Dzisiaj można śmiało rzec, że modernizm gdyński przeżywa swoją drugą młodość. W powszechnej świadomości przez lata okupacji zatracała się wiedza o unikalnym charakterze przedwojennej architektury tego miejsca. Jeszcze dziś nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, że centrum Gdyni to nie tylko najpopularniejszy na Wybrzeżu pasaż handlowy. Ta świadomość zaczęła się zmieniać dzięki polityce miasta. Dzięki nowym funduszom przeprowadzana jest generalna renowacja historycznej już zabudowy Śródmieścia. Miasto z początkiem XXI w. zaczęło także dbać o odpowiednią reklamę swoich zabytków. Przykładem jest utworzenie Miejskiego Szlaku Gdyńskiego Modernizmu i znacznie lepsza dostępność przewodników po mieście. 

Nieopodal punktu, wskazywanego przez współrzędne Zespół mieszkaniowy BGKznajduje się kamienica czynszowa Reicha i Birnbauma, której to de facto poświęcony jest etap pierwszy skrzynki. Obiekt, niedawno odrestaurowany, powstał w roku 1936 wg. projektu Edwarda Furshmiedta. Posiada on niezwykle dobrze zachowaną przez lata wojny luksusowo wkończoną klatkę schodową oraz duże przeszklone werandy zwane ogrodami zimowymi. 

Serdecznie zapraszam do przyjrzenia się temu miejscu z nieco innej perspektywy. Nieważne, czy jesteś jego mieszkańcem, czy przybywasz w odwiedziny. Do odrobiny kontemplacji przy nieco innym spojrzeniu na Śródmieście, niech zachęci Was to dość                                  
nietypowe, choć stosunkowo szybkie multi.                                    
 
--------skrzynka--------
 
Duża. W sercu miasta.

Ale...
 
!UWAGA!

Do zdobycia Etapu 1. potrzeba kabla USB. 
Odpowiedni kabel jest dostępny w restauracji Hot Wok po lewej od kesza - wystarczy zapytać.


 Instrukcja - Etap Pierwszy:

1. Najważniejsze - DELIKATNIE! Pierwszy etap jest wrażliwy.
Wciśnij górną część "wieczka" i otwórz do momentu aż znajdzie się ono w poziomie (nie próbuj bardziej rozwierać!). Ukaże się USB. 
2. Podłącz kabel do złącza USB, podtrzymując wieczko, by się nie zamknęło, a USB nie zapadło do środka.
3. Po zapoznaniu ze wskazówką, proszę o staranne zamknięcie wieczka. Aby złącze nie wystawało, wystarczy lekko podważyć USB i wsunąć je w wieczko - może lekko haczyć.
 
 

 Skrzynka Finałowa:
Można podjąć ją jedynie w określonych godzinach:

maj - wrzesień
 pon. - pt.  8.30 - 17.30
weekendy i święta   8.30 - 15.30
październik - kwiecień
 pon. - pt.  8.30 - 16.30
 soboty    8.30 - 14.30
niedziele i święta nie podejmiesz

 
Poszukiwaniom sprzyja aparat bądź kartka i długopis, by nie umknęła żadna podpowiedź. Przyda się też jako taka znajomość ulic, albo jakaś mapka. Temu sprzyjają rozmieszczone w Śródmieściu słupy informacyjne - jest na nich mapa dzielnicy. Położenie najbliższego z nich wskazuje waypoint.
 
To tyle. :)
Miłego poszukiwania!

Projekt częściowo przygotowywany we współpracy z jedną z organizacji Miasta Gdyni. Wszystkie etapy umiejscowione są za zgodą pisemną i żaden z nich nie uszkadza obiektu architektury modernistycznej.
waypoints Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 waypoint-icon Punkt fizyczny N 54° 31.150'
E 18° 32.560'
Najbliższa mapa.
The closest map.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  DWÓJKA-TREFL - Całkowity dystans: 1261 km