Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pomnik Flisaka - OP6F1E
Właściciel: mat.karwacki
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 51 m n.p.m.
location Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 17-08-2013
creation-date Data utworzenia: 17-08-2013
published-date Data opublikowania: 17-08-2013
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 18-08-2013
znaleziona 425x znaleziona
nieznaleziona 10x nieznaleziona
komentarz 3 komentarze
watchers 5 obserwatorów
visits 171 odwiedzających
votes 291 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Pomnik Flisaka

 

Pomnik flisaka stojący na toruńskim rynku Starego Miasta to fontanna zwieńczona statuetką. Pomnik przedstawia flisaka grającego na skrzypcach otoczonego przez żaby.

Na cokole z piaskowca usytuowana jest figura z brązu. Całość otoczona jest wykonaną również z piaskowca studnią, na której ustawiono osiem mosiężnych żab. Z pyszczków żab wytryskuje woda. 

Autorem rzeźby jest urodzony w Toruniu artysta początku XX wieku – Georg Wolf, mieszkający później w Berlinie. Pomnik został ufundowany przez mieszczan i oficjalnie odsłonięty 18 czerwca 1914 roku na dziedzińcu ratusza. Na swoim pierwotnym miejscu pomnik przetrwał do 1943 roku, kiedy to został zdemontowany przez władze okupacyjne. Po wojnie flisak był ustawiany w kilku lokalizacjach. Najpierw stanowił element fontanny przed Collegium Minus (popularna Harmonijka), później stał przed budynkiem urzędu miasta, a w roku 1954 trafił do alpinarium – parku powstałego w bezpośrednim sąsiedztwie Krzywej Wieży i pozostałości systemu obronnego Bramy Starotoruńskiej. W 1983 roku pomnik-fontanna powrócił niemalże na swoje pierwotne miejsce. Został bowiem ustawiony po zachodniej stronie Rynku Staromiejskiego – mniej więcej w miejscu wywiezionego w 1919 roku pomnika cesarza Wilhelma I.

Pomnik przedstawia znanego z miejskiej legendy flisaka o imieniu Iwo. Toruń był ważnym punktem na trasie spławu drewna do Gdańska i popularnym miejscem odpoczynku flisaków. Przykładem obecności flisaków w Toruniu może być jedyny, zwany flisaczym, zegar katedry świętych Janów – jest on zwrócony w stronę rzeki, nie w stronę centrum miasta. Legenda głosi, że pewnego roku na skutek powodzi lub, jak mówią inne wersje legendy, klątwy rzuconej przez wygnaną z miasta żebraczkę, Toruń nawiedziła istna plaga żab. Płazy były dla miasta na tyle uciążliwe, że burmistrz wyznaczył pokaźną sumę pieniędzy oraz rękę swojej córki jako nagrodę dla tego, kto pozbędzie się z miasta żab. Udało się to dopiero flisakowi, znanemu niekiedy pod imieniem Iwo, który sprawił, że wszystkie żaby zasłuchane w jego grę na skrzypcach zebrały się przy nim, a następnie wyszły przez Bramę Chełmińską aż na teren obecnej dzielnicy Mokre. Tam flisak przestał grać, a żaby pozostały na podmokłych terenach Mokrego. 

 

Keszyk jest małym magnetykiem, koordynaty (+/- 3m) doprowadza cie do celu. Proszę o ostrożność przy podejmowaniu ze względu na duży ruch niewtajemniczonych w okolicy.

Miłej zabawy.! 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Żaby
Flisak
Całość