Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[OŻA11] Huta Szkła - OP6D9F
Była huta, nie ma huty
Właściciel: Rem-8
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 99 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-07-2015
Data utworzenia: 02-08-2013
Data opublikowania: 24-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 23-10-2015
77x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
67 odwiedzających
53 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: keram58
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rem-8

Huta Szkła

 

Dawno, dawno temu w roku 1906 na terenach „zielonego zagłębia” inaczej zwanego „ożarowskim warzywniakiem” wyrósł nowoczesny zakład przemysłowy.

 
Inicjatorem, właścicielem oraz dyrektorem całego przedsięwzięcia był Kazimierz Ansgary Kamiński, który to widząc zapotrzebowanie przemysłu warszawskiego na opakowania szklane postanowił wybudować hutę szkła. Korzystając z okazji wykupił on działkę pod hipoteczną nazwą Osada „Huta Ożarów” we wsi Franciszków w Gminie Ożarów.

Wybudowana  przez K.A. Kamińskiego huta wpłynęła na mieszkańców Ożarowa, którzy, oprócz rolnictwa, znaleźli zatrudnienie także w przemyśle. Huta przez pełne ćwierćwiecze (1906-1931) była jedynym czynnym w Ożarowie zakładem przemysłowym. Zaś do 1945 roku jedynym zakładem o polskim kapitale. Tutaj zawiązała się również klasa robotnicza. Ponadto właściciel zdołał skupić w hucie wielu doświadczonych fachowców którzy, z kolei wykształcili jeszcze liczniejsze grono swych następców. Tym samym zawód hutnika stał się także pokoleniowym dziedzictwem. Jak pisał W. Różycki huta dawała pracę, środki do życia, awans klasowy i społeczny zatrudnionym robotnikom.

Historia rozwoju huty w Ożarowie Maz. była ukierunkowana poprzez wydarzenia mające miejsce na ziemiach polskich. Początki istnienia zakładu określane są mianem dynamicznego rozwoju, (wynikało to z zapotrzebowania rynku na szkło apteczne, gospodarcze oraz laboratoryjne). Następnie okresy wojenne to czas unieruchomienie huty (I Wojna Światowa), a w najlepszym wypadku stagnacja i wyhamowanie (II Wojna Świata). Okres powojenny to przede wszystkim nacjonalizacja huty oraz pasmo wzlotów i upadków, aż do całkowitego zamknięcia w 2001 roku.

Opracował Maciej Cieślak na podstawie: S. Lewandowski, Dzieje ziemi ożarowskiej na tle historii Mazowsza i Warszawy, Ożarów Maz. 2007, s. 187-190.; W. Różycki, Kronika Huty Szkła I Tom 1906-1937, Ożarów Maz. 1973-1976. 

Za: http://www.pwz.pl/281,1,1,dawny-ozarow-maz-huta-szkla,czytaj-wiecej.html#.Va9S557tmko

27 sierpnia 2013 roku na jednym z budynków dawnej klasy robotniczej na terenie Huty (Poznańska 167A) nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy świadczące o tym, że w czasie wojny, huta była także szpitalem powstańczym, posiadała swoją kaplicę oraz odbywało się w niej tajne nauczanie.

http://turystyka.ozarow-mazowiecki.pl/pl/atrakcje/miejsca-pamieci-narodowej/76-tablica-upamietniajaca-szpital-powstanczy-w-ozarowie-mazowieckim

KESZ: Niestety na teren fabryki wejść sobie ot tak nie można, bo teraz jest to teren prywatny. Na całe szczęście okolice fabryki też świadczą o jej czasach świetności. Od strony ulicy Poznańskiej także trafiamy na pozostałości fabryki - osiedle mieszkalne dla dawnych pracowników oraz budynek administracyjny - dziś Dom Kultury "Uśmiech". W godzinach dziennych polecam wejść prawym wejściem i obejrzeć gabloty na parterze oraz na drugim piętrze. Szczególnie godne polecenia jest drugie piętro i ciekawa butelka;)Pojemnik od strony prawego parkingu na budynku. Trudno nie znaleźć.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 77x nieznaleziona 3x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria