Ksiądz Kazimierz Jancarz - jeden, obok księdza Popiełuszki oraz księdza Jankowskiego duszpasterz robotniczy, szanowany i znany w całej Polsce. Przyczynił się do uruchomienia / tworzył duszpasterstwo dla robotników, Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy, podziemną telewizję Mistrzejowice, a także czwartkowe Msze za Ojczyznę, na które przyjeżdzali ludzie z całej Polski, w tym Lech Wałęsa. Msze Święte za Ojczyznę odprawiane są do dnia dzisiejszego w pierwszy czwartek każdego miesiąca.
Mimo, że była to postać kontrowersyjna to jego działania przysłużyły się wielku ludziom, dając nadzieję i podtrzymując Polską, piękną tradycję. Skrzynka stanowi upamiętnienie tego człowieka i jego działalności, dzięki której Mistrzejowice stały się centrum opozycyjnego podziemia w czasach stanu wojennego i bezpośrednio po nim.
Skrzynka została ukryta blisko Kościoła w Mistrzejowicach, w którym to Ksiądz Jancarz prowadził swoją działalność. Ulica, którą jadąc samochodem po skrzynkę musimy pokonać nosi imię Księdza Jancarza, a kilkaset metrów powyżej znajduje się szkoła jego imienia.
Skrzynka zlokalizowana jest kilka metrów od ulicy ks. Jancarza, przy przecinającej ją ulicy. Szukaj skutecznie powyżej ziemi.
Dla pierwszego odkrywcy certyfikat FTF, a dla pozostałych osób certyfikat odnalezienia z gratulacjami. Proszę o szczelne zamykanie woreczków strunowych, a zwłaszcza pojemnika.
Kazimierz Jancarz urodził się 09.12.1947 roku w Suchej Beskidzkiej. W latach 1961-1966 uczęszczał do Technikum Kolejowego w Krakowie. W 1972 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie przyjmując święcenia kapłańskie.
W 1978 roku został wikariuszem parafii św. Maksymiliana w Mistrzejowicach. Wkrótce założył tam Konfraternię Akademicką, która skupiała studentów i pracowników naukowych krakowskich uczelni.
Po ogłoszeniu stanu wojennego ks. Jancarz został duszpasterzem robotników. W 1982 r., solidaryzując się z głodującymi internowanymi w Załężu, w mistrzejowickiej parafii dziewięciu mężczyzn rozpoczęło głodówkę. Widząc rosnącą aktywność robotników, ks Jancarz założył wtedy Duszpasterstwo Ludzi Pracy, którego celem było organizowanie pomocy represjonowanym i poszkodowanym. Po zwolnieniu większości internowanych z Załęża, kontynuowano wspólne modlitwy i spotkania. W taki sposób narodziły się słynne czwartkowe Msze święte za Ojczyznę odprawiane przez księdza Kazimierza Jancarza. Gromadziły one tysiące ludzi z Nowej Huty, Krakowa, a nawet całej Polski.
Mistrzejowickie Duszpasterstwo organizowało także wieczory poetyckie, festiwale piosenki religijnej "Sacrosong", występy zespołów muzycznych i teatralnych, regularne wystawy malarstwa, grafiki i fotografii. Działała księgarnia wydawnictw niezależnych (w parafii wydawano czasopismo "Ślad"), a także Niezależna Telewizja Mistrzejowice, która rejestrowała ważne wydarzenia, w tym strajki w Nowej Hucie.
W 1983 roku powstały trzy nowe konfraternie (Robotnicza - skupiająca robotników i pomagająca finansowo bezrobotnym, Samarytańska - prowadzono w niej aptekę darów, czyli bezpłatnie wydawano leki oraz odżywki mieszkańcom całego Krakowa i wielu ośrodkom Solidarności w Polsce, Nauczycielska - prowadzono korepetycje dla dzieci z krakowskich szkół).
W roku 1984 ks. Jancarz, wspólnie z m. in. Janem Franczykiem, powołał Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego celem było zaktywizowanie i dokształcenie robotników, aby w największych zakładach pracy Krakowa działało coraz więcej ludzi zdolnych do animacji społecznej i działalności patriotycznej. Wykłady prowadzili profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej oraz innych uczelni z całej Polski, a także znani politycy i działacze związkowi. Wykładano podstawy filozofii, katolickiej nauki społecznej, prawa, pedagogiki, historii i kultury oraz zagadnień ekonomiki. Po roku działalności, program uniwersytetu poszerzono o wykłady z zakresu etyki i życia duchowego.
Po pacyfikacji Huty im. Lenina (noc z 4 na 5 maja 1988 r.), w której wiele osób zostało rannych, zwolnionych z pracy lub uwięzionych, ks. Jancarz powołał Wikariat Solidarności z Potrzebującymi. Udzielał on pomocy materialnej poszkodowanym i bezrobotnym, organizował transporty żywności i odzieży dla najuboższych i prowadził ewidencję osób, które ucierpiały podczas strajku.
Ukoronowaniem działalności ks. Kazimierza Jancarza i Duszpasterstwa była zorganizowana w parafii św. Maksymiliana Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka. Odbyła się ona w dniach 25 - 28 sierpnia 1988 roku. Wzięło w niej udział ponad 1000 osób, w tym 400 gości zagranicznych.
Symbool | Soort | Coördinaten | Beschrijving |
---|---|---|---|
![]() |
Interessante plek | --- | Kościół Św. Maksymiliana Marii Kolbe |