Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Szlakiem Olechówki "Łąka" - OP6C6C
Nowy zbiornik retencyjny przy Rzemieślniczej
Owner: yoshio
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 180 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-07-2013
Date created: 18-07-2013
Date published: 21-07-2013
Last modification: 03-09-2018
85x Found
0x Not found
0 notes
watchers 5 watchers
49 visitors
75 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: myszon., Niflhel
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Olechówka – rzeka o długości 12,5 km, płynąca przez teren miasta Łodzi. Lewy dopływ Jasienia.

Obszar źródłowy Olechówki znajdował się pierwotnie w lasach wiślickich na południu od Olechowa stąd nazwa. Współcześnie rzeka rozpoczyna się wylotem kolektora deszczowego zbierającego ścieki opadowe z obszaru projektowanej dzielnicy Olechów-Południe. Stały przepływ rzeki występuje dopiero od stacji PKP Łódź Olechów. Rzeka biegnie przepływając przez Stare Chojny, ulicę Rzgowską obok Centrum Zdrowia Matki Polki, ulicę Pabianicką do rzeki Jasień, tworząc po drodze liczne stawy na Kowalszczyźnie, Olechowie, w Parku na Młynku oraz Stawy Jana.

W 1997 Olechówka wylała, zalewając pobliskie uliczki, wdarła się do domów i garaży, zalała również ogrody i podwórka, zerwała drewniany most w pobliżu Stawów Jana.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Olech%C3%B3wka


Seria "Szlakiem Olechówki" obejmuje 8 skrzynek + finał:

1. U Źródeł

2. Zbiornik

3. Wyspa

4. Stare Górki

5. Nepomuk

6. Łąka

7. Rura

8. Ujście

9. Finał

Skrzynki ukryte w charakterystycznych dla biegu rzeki punktach. W zależności od możliwości, ukształtowania terenu, cech szczególnych, typy skrzynek tradycyjne, nietypowe lub quiz. Celowo ominąłem kilka wyjątkowych miejsc, ze względu na już i tak spore ich okeszowanie, np. Młynek. Certyfikaty miały być dołączone tylko do skrzynki finałowej, ale uznałem, że niektóre z poszczególnych etapów są na tyle trudne do zdobycia, że w nich też będzie można znaleźć nagrodę.

Pamiętaj, aby spisywać wskazówki z poszczególnych etapów. Doprowadzą Cię one do skrzynki finałowej.

Nie podpowiadam! Proszę nie dzwonić, nie pisać, nie nękać. Wszystko jest jasno i przejrzyście opisane.

Projekt sprawił mi mnóstwo frajdy, ale i wymagał dużo pracy. Proszę, nie zostawiaj pustego wpisu, napisz chociaż kilka słów.


W tym miejscu całkiem nie tak dawno temu powstał kolejny zbiornik retencyjny na Olechówce. Więcej na ten temat można poczytać w artykule Dziennika Łódzkiego z 2007 roku:

"Najpilniejszą sprawą jest uregulowanie biegu Olechówki, która w ostatnich latach wielokrotnie występowała, zalewając domy w okolicy ulic Dubois, Reymonta i - nomen omen - Podmokłej. Do największych powodzi w tamtym rejonie doszło w latach 1997 i 2002. Woda podchodziła do okien. Aby temu w przyszłości zapobiec, konieczna jest budowa dwóch zbiorników na wysokości ulicy Rzemieślniczej. Prace przy pierwszym z nich, kosztujące 900 tys. zł, rozpoczną się w połowie września. Prowadzić je będzie firma ze śląskiej Czeladzi. Według umowy, zbiornik ma być gotowy do końca roku, aby zacząć "pracę" już podczas wiosennych roztopów.

- Zbiornik "Rzemieślnicza Dolny" o powierzchni 0,7 hektara będzie usytuowany z boku biegu rzeki. Na co dzień będzie suchy - tłumaczy Sławomir Turkowski, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej UMŁ. - Dopiero kiedy w Olechówce podniesie się poziom wody, przeleje się przez wał i wypełni zbiornik, obniżając poziom rzeki w dalszym jej biegu.

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystywania dna zbiornika do celów rekreacyjnych, np. do gry w piłkę. Kilkaset metrów dalej ma powstać zbiornik "Rzemieślnicza Górny". Będzie nieco większy, a jego budowa ma zacząć się za rok."

No dobrze, a gdzie jest skrzynka?

Znowu nie będzie lekko. Keszowóz można zostawić przy ulicy. Dalej z buta. Dobrego buta. Przy obecnym (niskim) stanie Olechówki zbiornik jest pusty (oczywiście nie licząc zielska, które go porasta - stąd nazwa skrzynki; pusty w znaczeniu, że bez wody). Być może zdarzy się sytuacja, że będzie pełny. Chciałbym to zobaczyć. Trzeba udać się na wybetonowany kamieniami placyk (widać go z ulicy). Stamtąd powinno dać się dostrzec kesza. Czego szukać? Nic oryginalnego: domek dla ptaków. Zawieszony jakieś 3-3,5 metra nad ziemią. Banał. Proszę o delikatność. Nie trzeba zdejmować całego, wystarczy odbezpieczyć spód i wyjąć zawartość. Zakładać dokładnie tak samo, jak było, inaczej może nie pasować. Zaznaczone strzałkami. Może nie wygląda tak ładnie, jak ten na logbooku, ale przynajmniej zrobiony własnoręcznie (w 1 godzinę+czas potrzebny na wyschnięcie farby). Do podjęcie przyda się trochę małpiej zręczności. Uwaga! Może być zamieszkany.

Pictures
kamienno-betonowa łąka
stąd widać kesza
gdzieś tu, widzisz?
Log entries: Found 85x Not found 0x Note 0x Picture 1x All entries Gallery