Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Szlakiem Olechówki "Nepomuk" - OP6C5A
Nasz regionalny Jan Nepomucen
Eigenaar: yoshio
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 187 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 21-07-2013
Gemaakt op: 17-07-2013
Gepubliceerd op: 21-07-2013
Laatste verandering: 22-02-2020
132x Gevonden
6x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
50 x Bekeken
115 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Olechówka – rzeka o długości 12,5 km, płynąca przez teren miasta Łodzi. Lewy dopływ Jasienia.

Obszar źródłowy Olechówki znajdował się pierwotnie w lasach wiślickich na południu od Olechowa stąd nazwa. Współcześnie rzeka rozpoczyna się wylotem kolektora deszczowego zbierającego ścieki opadowe z obszaru projektowanej dzielnicy Olechów-Południe. Stały przepływ rzeki występuje dopiero od stacji PKP Łódź Olechów. Rzeka biegnie przepływając przez Stare Chojny, ulicę Rzgowską obok Centrum Zdrowia Matki Polki, ulicę Pabianicką do rzeki Jasień, tworząc po drodze liczne stawy na Kowalszczyźnie, Olechowie, w Parku na Młynku oraz Stawy Jana.

W 1997 Olechówka wylała, zalewając pobliskie uliczki, wdarła się do domów i garaży, zalała również ogrody i podwórka, zerwała drewniany most w pobliżu Stawów Jana.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Olech%C3%B3wka


Seria "Szlakiem Olechówki" obejmuje 8 skrzynek + finał:

1. U Źródeł

2. Zbiornik

3. Wyspa

4. Stare Górki

5. Nepomuk

6. Łąka

7. Rura

8. Ujście

9. Finał

Skrzynki ukryte w charakterystycznych dla biegu rzeki punktach. W zależności od możliwości, ukształtowania terenu, cech szczególnych, typy skrzynek tradycyjne, nietypowe lub quiz. Celowo ominąłem kilka wyjątkowych miejsc, ze względu na już i tak spore ich okeszowanie, np. Młynek. Certyfikaty miały być dołączone tylko do skrzynki finałowej, ale uznałem, że niektóre z poszczególnych etapów są na tyle trudne do zdobycia, że w nich też będzie można znaleźć nagrodę.

Pamiętaj, aby spisywać wskazówki z poszczególnych etapów. Doprowadzą Cię one do skrzynki finałowej.

Nie podpowiadam! Proszę nie dzwonić, nie pisać, nie nękać. Wszystko jest jasno i przejrzyście opisane.

Projekt sprawił mi mnóstwo frajdy, ale i wymagał dużo pracy. Proszę, nie zostawiaj pustego wpisu, napisz chociaż kilka słów.


Nepomuk – figura świętego Jana Nepomucena, którą można spotkać od Litwy po Niemcy i Włochy. Najwięcej figur znajduje się w Czechach i na terenach dawnych Austro-Węgier, na Śląsku, w ziemi kłodzkiej.

Jan Nepomucen uważany był za patrona dobrej spowiedzi i spowiedników. Miał chronić przed wzburzoną wodą i powodziami, stąd jego pomniki ustawiane były często przy mostach i nad wodą. Nepomuki występują w wielu postaciach: od wyrafinowanych barokowych rzeźb do ludowych świątków. Te ostatnie, charakterystyczne dla terenów Polski, można często spotkać w kapliczkach przy brodach, lub na rozstajach dróg. Jest to efekt ciekawego zjawiska dwutorowości kultu - po okresie propagowania go przez władze kościelne, państwowe i, w ślad za nimi, szlachtę, Jan zaczął być czczony przez niższe warstwy społeczne w charakterystyczny dla nich sposób. W Polsce nepomuki były najpopularniejszymi figurami umieszczanymi w kapliczkach. Niestety są wykradane, aby trafić do antykwariatów czy prywatnych kolekcji.

Większość nepomuków wzorowana jest na figurze wykonanej w brązie, która stanęła na praskim moście Karola w roku 1683. Autorem drewnianego modelu tej rzeźby jest Jan Brokoff. Przedstawia ona świętego z gwiezdną aureolą, z palmą męczeńską i krucyfiksem w dłoni. Można spotkać nepomuki przedstawiające Jana Nepomucena z palcem na ustach lub z książką.

Tyle Wikipedii.

A gdzie najlepiej w Łodzi postawić figurkę Jana Nepomucena, jak nie właśnie na Stawach Jana? Blisko woda, tuż obok most, nie da się ukryć - rozstaje dróg też się znajdą.

A kesza szukaj w rozwidlonym drzewie za kapliczką, tuż nad wodą. Dobrze maskuj. Prościzna. Aha, uważaj na mugoli. Żeby nie posądzili Cię o kradzież figurki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
nepomuk
nie patrz - nie psuj sobie zabawy