Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Nietypowa
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dworek Pod Lipami - OP6B18
d03 - Zawitaj w rumskim parku!
Właściciel: destick
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 19 m n.p.m.
location Województwo: Polska > pomorskie
type Typ skrzynki: Nietypowa
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 27-06-2013
creation-date Data utworzenia: 27-06-2013
published-date Data opublikowania: 27-06-2013
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 11-08-2014
znaleziona 38x znaleziona
nieznaleziona 4x nieznaleziona
komentarz 2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
visits 2 odwiedzających
votes 35 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

One-minute cache  Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place  Bike 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Czołem poszukiwaczu!

Jest to moja druga skrzynka założona w obrębie miasta Rumia. Mym celem jest przedstawienie Ci kolejnego (i chyba ostatniego) ciekawego miejsca położonego na terenie mojego rodzinnego miasta - miejsca, które zupełnie nieświadomnie mogłeś ominąć, pędząc krajową trasą w kierunku Trójmiasta bądź półwyspu 

 

Najstarszym i zarazem jedynym wyremontowanym obiektem zabytkowym w Rumi jest dom mieszkalny z drugiej połowy XVIII wieku zwany „dworkiem pod lipami”. Wybudowała go rodzina Hildebrantów, która pod koniec XVII wieku. weszła w posiadanie tych terenów wraz ze znajdującą się obok kuźnicą wodną. Kolejnym właścicielem w roku 1829 został Fredrich Krugier. Do drugiej wojny światowej obiekt często zmieniał swoich właścicieli. Ostatnim był Ryszard Kusch, który kupił go po roku 1920 wraz z działającym w tym czasie tartakiem wodnym. Po wojnie przejęła go Samopomoc Chłopska, a następnie PSS. Nie remontowany w tym okresie popadał w kompletną ruinę. Wyremontowany w latach 1995/6 przez Gminę Rumia, dzięki zaangażowaniu grupy ludzi z Bractwa Mestwina, stał się ozdobą miasta. Obecnie spełnia rolę kulturalną. W jego wnętrzach mieści się m.in. salka ekspozycyjno-historyczna obrazująca częściowo zarys dziejów Rumi. Można w niej zobaczyć między innymi stare monety, pocztówki czy tabakiery, natomiast zdecydowanie najciekawszym obiektem jest liczący 2000 lat szkielet pierwszej "mieszkanki Rumi"
Jest to pierwszy i jak na razie jedyny przypadek w historii Rumi, gdzie nie rozebrano zniszczonej wiekiem zabytkowej budowli, tylko uratowano ją dla następnych pokoleń.

Miejsce jest warte uwagi nie tylko ze względu na dworek, ale także znajdujący się obok "młyn", w którym mieści się obecnie gruzińska restauracja. Warto choć przez chwilę pospacerować po terenie parku; można tu odnaleźć troszkę spokoju, pobawić się z dzieckiem na placu zabaw czy wziąć udział w imprezie plenerowej, które często mają miejsce na placu ze sceną usytuowanym za budynkiem

 

O samym keszu, bo to przecież główny cel wycieczki:

UWAGA!!!

SKRZYNKA ZNAJDUJE SIĘ NA TERENIE, W KTÓRYM KRĘCĄ SIĘ SPORE ILOŚCI MUGOLI (W TYM MŁODZIEŻY SPOŻYWAJĄCEJ RÓŻNORAKIE NAPOJE W CIENIU DRZEW). PROSZĘ, SPOKOJNIE POCZEKAJ, AŻ NA HORYZONCIE BĘDZIE CZYSTO. NIE PODEJMUJ SKRZYNKI JEŚLI NARAŻASZ JĄ NA ZDEKONSPIROWANIE!!! PAMIĘTAJ, ŻE ZŁOŚLIWE OCZY SĄ WSZĘDZIE!

Zlokalizuj scenę znajdującą się za "Dworkiem Pod Lipami". Skrzynka znajduję się w odległości +/- 5 metrów od obiektu. Zwróć uwagę na stopień trudności terenu! Wsadź rękę głęboko i poszperaj.

Jeśli nadal nie wiesz gdzie szukać, popatrz na zamieszczone zdjęcie spojlerowe o nazwie "POMOC". Spojler ostateczny zostaw na moment gdy nie będziesz miał juz żadnego pomysłu.

W skrzynce znajduje się niewielki certyfikat dla pierwszego znalazcy. Po wyjęciu upewnij się że woreczek strunowy jest odpowiednio zaciśnięty, dziękuję!

 

   

 

travelbug Geokrety

geokret  Krawat Boga Seksu - Całkowity dystans: 0 km

Obrazki/zdjęcia
Dworek Pod Lipami
POMOC
W ostateczności...