Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz Bohaterów - OP6945
Cmentarz Obrońców Wybrzeża '39 oraz jego wyzwolicieli '45
Właściciel: telefonalarmowy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 11 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-05-2013
Data utworzenia: 31-05-2013
Data opublikowania: 31-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 30-05-2023
214x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 11 obserwatorów
223 odwiedzających
165 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: GuMiS160, kaczus984, Krzysiek143, Lorezja, Madox, mgreg, Mr. Ozzy, mushin, rogatek, tuchlin
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Cmentarz Bohaterów
Cmentarz Obrońców Wybrzeża '39 oraz jego wyzwolicieli '45
------

 

O miejscu:
 "Znajdująca się w gdyńskiej dzielnicy Redłowo, wojenna nekropolia jest symbolem losów morskiej stolicy Rzeczypospolitej podczas drugiej wojny światowej. To właśnie tu wraz ze swym legendarnym dowódcą Stanisławem Dąbkiem spoczywają bohaterscy obrońcy Gdyni a także ofiary masowego mordu w Piaśnicy. Cmentarz przy ulicy Legionów jest też miejscem spoczynku wyzwolicieli miasta, którzy polegli podczas walk w marcu 1945 roku."

Tak opisuje gdyński cmentarz Jędrzej Jednacz.

Historia cmentarza zaczyna się pod koniec września 1939 r. kiedy to kilkanaście członkiń Przysposobienia Wojskowego Kobiet przystąpiło do porządkowania pobojowiska na Kępie Oksywskiej. Jedna z czołowych działaczek PWK, Dżennet Dżabagi – Skibniewska tak opisywała owe pole walki: "Pole usiane było trupami, wałęsające się psy i koty, ryczące krowy i bydło, zabłąkane dzieci, zrozpaczone kobiety. Mimo to przez kilka dni opatrywałyśmy rannych, a także zbierałyśmy ciała poległych żołnierzy, które następnie zamierzałyśmy pochować na cmentarzu przy ulicy Witomińskiej. Jednak okupanci na to nie pozwolili, wobec czego obrońcy miasta zostali pochowani właśnie w Redłowie."
W trakcie wojny w tym miejscu chowano również alianckich jeńców.

Już po zakończeniu wojny w Gdyni przystąpiono do akcji mającej na celu likwidację mogił wojennych oraz ekshumację zwłok tak, by godnie uczcić zabitych żołnierzy. W tym celu w 1946 r. powstał projekt redłowskiej nekropolii, który niedługo potem został zrealizowany. Jego autorami byli Barbara Kaszycka oraz jej mąż Czesław. Cmentarz zajął powierzchnię około dwóch hektarów i został podzielony na dwie części. W jednej części spoczywa ponad tysiąc żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w trakcie wyzwalania Gdyni.

W drugiej, uformowanej na kształt amfiteatru, części spoczywają obrońcy wybrzeża z 1939 roku. Są to przede wszystkim żołnierze I Morskiego Pułku Strzelców, ale także marynarze z załóg okrętów "Mazur" i "Nurek". Żołnierze spoczywają wraz ze swymi dowódcami – Stanisławem Dąbkiem, Kazimierzem Pruszkowskim, Stanisławem Zauchą czy Włodzimierzem Steyerem. W jednej z kwater zostali pochowani ekshumowani po zakończeniu wojny zabici w Piaśnicy zakładnicy. Możemy wśród nich odszukać dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Stefana Łęgowskiego czy jednego z budowniczych gdyńskiego portu Mariana Bukowskiego. Pochowano tu także członka organizacji „Gryf Pomorski” Alfonsa Maja oraz ciała niezidentyfikowane. Można zobaczyć tutaj również mogiłę mniej znanych lokalnych bohaterów takich jak Bolesław Kłoczko, o którym można poczytać tutaj. Na redłowskim cmentarzu znajdują się także groby poległych w marcu 1945 r. żołnierzy z I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, w tym także bułgarskiego ochotnika Petki Tanczewa.

W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia Cmentarz Obrońców Wybrzeża był kilka razy modernizowany. Pod koniec lat 60. ustawiono na nim 9 tablic, które zawierają informacje na temat nekropolii i osób na niej pochowanych. Imponująco prezentuje się także trzynastometrowy Pomnik Obrońców Wybrzeża autorstwa Adama Smolany. Jego montaż ukończono w marcu 1968 r.
Po przemianach ustrojowych na cmentarzu pojawiły się kolejne pomniki i tablice. Jeden z postumentów poświęcono poległym w trakcie drugiej wojny światowej członkom załóg polskich statków i okrętów. Dwa następne upamiętniają ofiary terroru stalinowskiego. Pierwszy poświęcony jest ofiarom mordów NKWD dokonanych w 1940 r., zaś drugi zamordowanym i zamęczonym przez UB i Informację Wojskową marynarzom i oficerom Marynarki Wojennej. Pojawiła się także tablica upamiętniająca żołnierzy z I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.
 
Tekst własny ze strony Gdynia w okresie II Wojny Światowej
------
Jak wspomniane to było wyżej, na owym cmentarzu znajdują się szczątki legendarnego polskiego dowódcy - Stanisława Dąbka i jego zastępców, m. in. Ignacego Szpunara czy Kazimierza Pruszkowskiego. O samym pułkowniku Dąbku można poczytać pod tymi linkami: Pułkownik Dąbek Część I oraz Pułkownik Dąbek Część II. Polecam również obejrzeć film o obronie Gdyni 1939.
Proponuje, aby wybierając się po skrzynkę, wziąć ze sobą znicz, bądź kwiaty i upamiętnić ich heroiczną walkę o Polskę.
-----
O skrzynce:

Skrzynka znajduje się pod współrzędnymi. NIE jest ukryta bezpośrednio na cmentarzu.

Uważaj na spacerujących w pobliżu ludzi!

 
  S
Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Mogiła Płk. Dąbka
Cmentarz Bohaterów
Część radziecka
Pomnik radziecki i "Natasza"
Jeden z wielu...
Spojler