Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Ratusz w Poznaniu (WLKP TEJ!) - OP690C
Miejsca
Eigenaar: prjd
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 121 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 19-05-2013
Gemaakt op: 28-05-2013
Gepubliceerd op: 28-05-2013
Laatste verandering: 11-07-2013
80x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
24 x Bekeken
70 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Baner

Ratusz w Poznaniu


Ratusz w Poznaniu po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w 1313 roku jako Domus consulum. Jego budowę zakończono około 1300 r. za panowania Wacława II Czeskiego. Był to jednopiętrowy gotycki budynek wzniesiony na planie kwadratu. Z tego okresu zachowały się piwnice. Rozbudowano go w XV wieku. W 1504-1508 przebudowano wnętrza. Wieżę wzniesiono na przełomie XV i XVI wieku na ówczesnym północno-zachodnim narożniku. W 1536 w mieście wybuchł wielki pożar, który strawił również ratusz. W latach 1540-1542 remontowano budynek, a w szczególności wieżę. Mimo to jej stan nadal groził katastrofą. W 1550 Rada Miejska podpisała umowę na gruntowną przebudowę, połączoną z rozbudową ratusza, z tesyńskim architektem Janem Baptystą di Quadro z Lugano. Prace nad rozbudową trwały do 1560 r. Di Quadro podwyższył budynek o jedną kondygnację, rozbudował w kierunku zachodnim, dodał attykę i trzykondygnacyjną loggię. Podczas tego remontu zamówiono u mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa nowy zegar, który posiadał trzy pełne tarcze i jedną pół tarczę oraz "urządzenie błazeńskie, mianowicie koziołki". Zegar zainstalowano w 1551 r. W 1675 r. piorun uderzył w wieżę, niszcząc ją wraz z zegarem i koziołkami. Odbudowana w 1690 r. wznosiła się na 90 m. Jej hełm zniszczył huragan i burza w 1725. W latach 1781-1784 dzięki staraniom Komisji Dobrego Porządku ratusz poddano gruntownej renowacji. Otrzymał wówczas kształt, który zasadniczo prezentuje dziś. Wieżę zwieńczono klasycystycznym hełmem projektu Bonawentury Solariego, a wykonania Antoniego Höhne. Na szczycie umieszczono białego orła (o wymiarach: rozpiętość skrzydeł 2 m, wysokość 1,8 metra). Na wschodniej elewacji Franciszek Cielecki namalował wizerunki królów z dynastii Jagiellonów, a pod wieżyczką środkową umieszczono kartusz z królewskimi inicjałami SAR (Stanislaus Augustus Rex). Kolejny poważny remont przeprowadzono w latach 1910-1913, kiedy zniszczono renesansowe polichromie, zastępując je czarnym boniowaniem, uznając, że nie przystoją "poważnemu charakterowi miasta północnoniemieckiego", jednak w 1913 r. na wieżę powróciły koziołki. Podczas walk o Poznań w 1945 r. ratusz poważnie ucierpiał. Wieża zawaliła się aż do czworobocznej gotyckiej podstawy, a wnętrze zostało uszkodzone przez wybuch bomby fosforowej. Renowację przeprowadzono w latach 1945-1954. Przywrócono wówczas renesansowy charakter elewacji, dodając jednak na attyce wśród innych sentencji jeden cytat z Konstytucji PRL. Orzeł, który przetrwał II wojnę światową w ukryciu, powrócił na wieżę w 1947 r. Obecny mechanizm koziołków pochodzi z końca XX wieku (wymieniono go również w 1954). Koziołki bodą się codziennie o godzinie 12. Wygląd jak najbliższy projektowi J. B. di Quadro ze zmianami powstałymi po remoncie Komisji Dobrego Porządku przywrócił remont, który trwał w latach 1992-2002.

Opowiadając o poznańskim ratuszu też można użyć kilkakrotnie przedrostka naj. Kiedy po wielkim pożarze, który zniszczył miasto w 1536 r. podjęto trud odbudowy, wzniesiono nową renesansową fasadę. Sprawiła ona, że ratusz zyskał miano najpiękniejszej renesansowej budowli na północ od Alp, i ta opinia jest aktualna do dzisiaj. W czasie tej samej przebudowy zmieniono wystrój Wielkiej Sieni, który zachował się w niezmienionej postaci do czasów współczesnych zyskując miano jednego z najcenniejszych świeckich wnętrz renesansowych w Polsce. Również w czasie wspomnianej przebudowy zainstalowano na wieży zegar, z którym wiąże się legenda o poznańskich koziołkach. Żywą ilustracją legendy jest swoiste, jedyne na świecie przedstawienie, w czasie którego dwa mechaniczne koziołki 12 razy bodą się różkami w samo południe. Niemal każda wycieczka przyjeżdżająca do Poznania, tak układa swój program, aby uczestnicy bez względu na wiek mogli zobaczyć poznańskie koziołki.


Skrzynka

Skrzynka jest to pojemnik około 0.6 przysypany liśćmi koło młodych brzózek. Zapisz literocyfry do małego finału prjd jeśli są 


Skrzynka jest częścią projektu WLKP TEJ!
Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
1 Fysiek punt --- Punkt pomocniczy do podpowiedzi kodowanej wyznaczający narożnik przy mostku ;)
2 Eindlocatie --- Tu szukaj kordy skrzynki
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Tu szukaj
Narożnik
kesz