W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim z lat 1918-1919. Powszechnie wiadomo, że przyniosło całkowite zwycięstwo, a Wielkopolska jeszcze przez pół roku funkcjonowała jako niezależne państwo z własną ponadstutysięczną regularną armią (Poznańscy Ułani (WLKP TEJ!) - OP67E3), rządem, administracją i in. niezbędnymi instytucjami. Więcej na jego temat można dowiedzieć się przy okazji poszukiwań innej mojej skrzynki - (Nie-)zapomniane zwycięstwo.
Jednak nie było to nie tylko jedyne powstanie wielkopolskie, nie było też jedynym zwycięskim. Mieliśmy więc:
Wielkopolanie uczestniczyli również we wszystkich pozostałych powstaniach narodowych, nie tylko tych XIX wiecznych ale również w warszawskim '44.
Henryk Czapczyk urodził się 27 sierpnia 1922 r. w Poznaniu. W latach 1935-1939 grał w HCP Poznań. Wojna przerwała jednak jego karierę piłkarską. W grudniu 1939 roku Czapczyk wraz z rodziną został wysiedlony z Poznania do Ostrowca Świętokrzyskiego. W konspiracji działał od 1 października 1940 roku, początkowo kolportował prasę podziemną. Dwa lata później uczestniczył w kursie Szkoły Podchorążych na Kielecczyźnie. W lipcu 1944 roku został oddelegowany z misją do Komendy Głównej AK w Warszawie. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził oddziałem szturmowym „Mirski” w Batalionie „Miłosz”. W trakcie walk powstańczych ranny trzy razy. Po upadku Powstania został jeńcem hitlerowskich obozów na terenie Niemiec... " - źródło: Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim – m.in. legenda Lecha i dowódca słynnego batalionu „Parasol”
Więcej na stronie "Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim"Mówiąc o wielkopolskich powstaniach nie wolno zapomnieć o pierwszym antykomunistycznym, Poznańskim Czerwcu '56 (K.45 Powstańcom Poznańskim - OP4464, Poznański Czerwiec 1956r. (WLKP TEJ!) - OP680A) ale to już inna historia...
Kesz
Kesz na poziomie gruntu, nie trzeba nic kopać, kłuć, ani łamać.
W skrzynce znajdują się informacje potrzebne do znalezienia Darz Bór (WLKP TEJ!) - OP6857.