Jolenta Helena, „Błogosławiona Jolenta” - urodzona ok. 1244 w Ostrzyhomiu na Węgrzech, zm. 17 czerwca 1298 w Gnieźnie. Była królewną węgierską, siostrą św. Kingi a co najważniejsze dla Wielkopolan - księżną kaliską a od 1257 Wielkopolski. W 1256 została wydana za księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. Jolenta Helena i Bolesław mieli trzy córki: Elżbietę (wydana za księcia legnickiego Henryka), Jadwigę (poślubiona przez księcia kujawskiego Władysława Łokietka) oraz Annę, która wstąpiła do klasztoru klarysek w Gnieźnie.
Po śmierci męża, w kwietniu 1279, Jolenta Helena wyjechała na dwór swej siostry Kingi do Krakowa, następnie wróciła do Wielkopolski i od 1284 była mniszką Zakonu Świętej Klary w Gnieźnie, gdzie zmarła ok. 1300 roku (nekrolog podaje datę 17.06.1298). Jej grób zasłynął wieloma cudownymi uzdrowieniami i łaskami dla, coraz liczniej, odwiedzających go pielgrzymów.
14 czerwca 1827 r. papież Leon XII wyznaczył dzień wspomnienia o Jolencie na 17 czerwca, a uroczystości beatyfikacyjne odbyły się w Wielkopolsce w 1834, wtedy też relikwie bł. Jolenty zostały przeniesione do kaplicy zakonu klarysek (kaplicy bł. Jolenty). Aktualnie bł. Jolente kościół wspomina 15 czerwca. Jolenta Helena jest patronką Wielkopolski, archidiecezji gnieźnieńskiej, miasta Kalisza oraz chrześcijańskich matek.
KESZ
Skrzynka klipsiak "normalnych" rozmiarów schowany na kordach z dokładnościa do 5 m w pozostałościach po ściętym drzewie (korzenie/pień). Maskowanie typowo leśne, miejsce ukrycia wskazuje "drogowskaz" umieszczony na jednym ze zdjęć. Obok miejsca przebiega leśna dróżka, powstała zapewne podczas prac leśnych. Polecam dojście piesze, ewentyalnie rowerem, ale należy uważać na bardzo nierówny teren. Jak to w lesie przydadzą się dobre rękawice i coś na komaro-kleszcze. Na pierwsze cztery ekipy/znalazców czekają certyfikaty.
WAŻNE: NALEŻY ZAPISAĆ LITEROCYFRĘ POTRZEBNĄ DO ZDOBYCIA SKRZYNKI: Sniperad (WLKP TEJ!) w której znajdują sie wskazówki do zdobycia finału całego projektu: Polonia Maior