Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kibol (WLKP TEJ!) - OP6869
Gwarowo po prostu kibic
Właściciel: rredan
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 138 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 22-05-2013
Data utworzenia: 22-05-2013
Data opublikowania: 22-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 15-03-2020
127x znaleziona
1x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 1 obserwatorów
34 odwiedzających
115 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
25 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: agatczjenek, Algida, aszanti3 +1, baloniarz, bejgee, bodziu79, Ćwir, d.ana88, Darasek, Driver, GFS, harpus, kawior&jardo, kazio i lila, Kipcior, klikon56, ladybird78, MaciekBDG, marass1111, martasam, Nati., Peter Wolf , Pyra, RoDaJJ, ZgorKoni
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka jest częścią projektu WLKP TEJ!

Słowo wymieniane jednym tchem z robol, głupol, psychol, Angol ma zupełnie inny rodowód i przeciwstawne nacechowanie. Pochodzi z Poznania, a używanie zgrubień (augmentatyw) powszechnie uważane jest za charakterystyczne dla gwar wielkopolskich. Mówi się więc walicha, micha, firana, wuja, kuzaj, siora, brachol. A po bułki chodziło się do... pipola. Szczególnie wyraźne zgrubienia są w przypadku imion, mamy więc nad Wartą Marycha, Stacha, Jurasa, Genasa, Marasa, Agniechę, Kachę, Zochę i Jerzola... Zgrubieniami są też gira, wiara, pierdoły. W odróżnieniu od innych regionów kraju wielkopolskie zgrubienia jednak nie mają zabarwienia pejoratywnego.

Jednym z takich zgrubień jest właśnie kibol. Słowo to zrobiło w ostatnich czasach niesamowitą karierę za sprawą mediów, które próbują nam wmówić, że znaczy to samo co chuligan, bandyta, zadymiarz. W Wielkopolsce powiedzielibyśmy wtedy pener albo ejber. Kibol nie posiada negatywnego znaczenia, wręcz przewciwnie, oznacza kogoś posiadającego prawdziwą pasję, szczerze oddanego ukochanemu klubowi, bacznie śledzącego rozgrywki. Istnieje określenie echt poznaniak oznaczające prawdziwego poznaniaka, kibol to w takim razie "echt kibic". Z gwary poznańskiej kibol przeszedł do polszczyzny potocznej i oznaczał kibica poznańskiego "Lecha" (KKS Lech Poznań (WLKP TEJ!) - OP68E9).

W wywiadzie dla Głosu Wielkopolskiego Anna Piotrowicz, językoznawca, kierownik Zakładu Frazeologii i Kultury Języka Polskiego UAM stwierdza »Badania prowadzone przez jej autora, pana Piotra Korytowskiego, jednoznacznie wskazują na to, że "kibol" w języku poznaniaków ma do dzisiaj pozytywne konotacje, oznacza kibica emocjonalnie zaangażowanego (...)«.

Nie zdziwcie się więc jeśli z ust wielkopolanina, szczególnie sympatyka Kolejorza usłyszycie wypowiadane niczym przechwałkę "jestem kibolem" :). Najwięcej kiboli spotkać można w Kotle, na Bułgarskiej w trakcie meczów Kolejorza. Przy okazji zdobyć tam można skrzynkę, swego czasu najbardziej opornego poznańskiego FTFa: Kocioł - Niebiesko-białe areny, bonus - OP4936.

Kesz


Klipsiak ukryty leśnie. Proszę o niemocowanie się z maskowaniem - wystarczy odsunąć odrobinę w lewo, a potem pociągnąć w goręNie używamy kłujek, saperek ani innego ciężkiego sprzętu. Proszę nie przekopywać ściółki

Dojazd rowerem do kordów.

Geokret

Geokret  geoKRET10 - Całkowity dystans: 2222 km

Wpisy do logu: znaleziona 127x nieznaleziona 1x komentarz 6x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia