Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kamień Tatarski - OP6860
Kamień Tatarski
Właściciel: gremis
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 184 m n.p.m.
location Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 21-05-2013
creation-date Data utworzenia: 21-05-2013
published-date Data opublikowania: 21-05-2013
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 28-05-2013
znaleziona 51x znaleziona
nieznaleziona 3x nieznaleziona
komentarz 1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
visits 43 odwiedzających
votes 28 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: adibeat
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL
 

Kamień Tatarski to największy na Mazurach głaz narzutowy, pozostawiony przez ustępujący lodowiec. Jest to przeobrażony, różowy granitognejs, który uległ sprasowaniu. Jego obecne wymiary to: obwód 19 m, długość 6,5 m, szerokość 4 m, wysokość 1,8 m. Niestety, nie wiadomo ile jeszcze tego głazu tkwi w ziemi, ponieważ nie przeprowadzono żadnych badań w tym zakresie. Pierwotne jego rozmiary nie są znane. Zmieniały się one z biegiem lat na skutek rozbijania głazu, w celu wyrobu kamieni młyńskich młyńskich budowlanych.

Na powierzchni głazu umieszczono kamienną kulę. To według legendy pamiątka z 1656 r., gdy okolice Nidzicy plądrowały tatarskie czambuły. Posilającego się przy kamieniu wodza Tatarów miała dosięgnąć tutaj kula, wystrzelona z armaty ustawionej na murach miasta. Niezrównanym artylerzystą był ponoć nidzicki mieszczanin o nazwisku Nowak. Zważywszy na słabiutki zasięg ówczesnej artylerii, musi to być rzeczywiście tylko legenda. Niemniej kamień do dzisiaj nazywany jest Tatarskim.

LEGENDA O NOWAKU

Podczas Potopu szwedzkiego, w 1656 roku pod miasto podeszły wysłane przez chana na pomoc królowi polskiemu liczne czambuły tatarskie. Zamknięto przed nimi bramy i z niepokojem oczekiwano dalszego rozwoju wydarzeń. Tymczasem jeden z młodych mieszczan, niejaki Nowak, zauważył przypadkiem, że nieopodal murów urzęduje sam wódz tatarski ze swoją świtą, być może omawiając plan zdobycia miasta. Nie zastanawiając się długo Nowak dopadł do najbliższej armaty, przymierzył, strzelił i...trafił. Utrata wodza spowodowała ogromne poruszenie w obozie - hałas i ruch był tak wielki, że radcy miejscy uznali to za atak i rozkazali odnaleźć tego, który tak bezmyślnie zdenerwował Azjatów. Kary w tamtych czasach były srogie, a że biedny chłop nie chciał stracić ani ręki, ani tym bardziej głowy, więc postanowił się ukryć. Sprytny był i schował się tam, gdzie nikt na pewno by go nie szukał - w okazałej kupce świeżego, pachnącego...nawozu. Po jakimś czasie sprawa się wyjaśniła, Tatarzy odstąpili, a wydanego przez żonę Nowaka miasto przyjęło jak bohatera."

Źródło: Zbiór informacji z Urzędu Miejskiego w Nidzicy

 

Kesz: Wejdź na Kamień Tatarski i stań przodem w kierunku nidzickiego zamku. kilkanaście kroków przed Tobą jest kilka bardzo dużych kamieni. Za jednym z nich, pod mniejszym lecz też dużym kamieniem znajduje się kesz.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  KretYN - Całkowity dystans: 0 km

Obrazki/zdjęcia
Kamień Tatarski
to te kamienie...