Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kamień Tatarski - OP6860
Kamień Tatarski
Właściciel: gremis
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 184 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-05-2013
Data utworzenia: 21-05-2013
Data opublikowania: 21-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 19-02-2021
54x znaleziona
7x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
73 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: adibeat
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
 

Kamień Tatarski to największy na Mazurach głaz narzutowy, pozostawiony przez ustępujący lodowiec. Jest to przeobrażony, różowy granitognejs, który uległ sprasowaniu. Jego obecne wymiary to: obwód 19 m, długość 6,5 m, szerokość 4 m, wysokość 1,8 m. Niestety, nie wiadomo ile jeszcze tego głazu tkwi w ziemi, ponieważ nie przeprowadzono żadnych badań w tym zakresie. Pierwotne jego rozmiary nie są znane. Zmieniały się one z biegiem lat na skutek rozbijania głazu, w celu wyrobu kamieni młyńskich młyńskich budowlanych.

Na powierzchni głazu umieszczono kamienną kulę. To według legendy pamiątka z 1656 r., gdy okolice Nidzicy plądrowały tatarskie czambuły. Posilającego się przy kamieniu wodza Tatarów miała dosięgnąć tutaj kula, wystrzelona z armaty ustawionej na murach miasta. Niezrównanym artylerzystą był ponoć nidzicki mieszczanin o nazwisku Nowak. Zważywszy na słabiutki zasięg ówczesnej artylerii, musi to być rzeczywiście tylko legenda. Niemniej kamień do dzisiaj nazywany jest Tatarskim.

LEGENDA O NOWAKU

Podczas Potopu szwedzkiego, w 1656 roku pod miasto podeszły wysłane przez chana na pomoc królowi polskiemu liczne czambuły tatarskie. Zamknięto przed nimi bramy i z niepokojem oczekiwano dalszego rozwoju wydarzeń. Tymczasem jeden z młodych mieszczan, niejaki Nowak, zauważył przypadkiem, że nieopodal murów urzęduje sam wódz tatarski ze swoją świtą, być może omawiając plan zdobycia miasta. Nie zastanawiając się długo Nowak dopadł do najbliższej armaty, przymierzył, strzelił i...trafił. Utrata wodza spowodowała ogromne poruszenie w obozie - hałas i ruch był tak wielki, że radcy miejscy uznali to za atak i rozkazali odnaleźć tego, który tak bezmyślnie zdenerwował Azjatów. Kary w tamtych czasach były srogie, a że biedny chłop nie chciał stracić ani ręki, ani tym bardziej głowy, więc postanowił się ukryć. Sprytny był i schował się tam, gdzie nikt na pewno by go nie szukał - w okazałej kupce świeżego, pachnącego...nawozu. Po jakimś czasie sprawa się wyjaśniła, Tatarzy odstąpili, a wydanego przez żonę Nowaka miasto przyjęło jak bohatera."

Źródło: Zbiór informacji z Urzędu Miejskiego w Nidzicy

 

Kesz: Wejdź na Kamień Tatarski i stań przodem w kierunku nidzickiego zamku. kilkanaście kroków przed Tobą jest kilka bardzo dużych kamieni. Za jednym z nich, pod mniejszym lecz też dużym kamieniem znajduje się kesz.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kamień Tatarski
to te kamienie...