Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
FINAŁ(marass1111) - Nekielskie Olędry (WLKP TEJ!) - OP6847
FINAŁ - śladami dawnego osadnictwa
Właściciel: marass1111
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 121 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-05-2013
Data utworzenia: 20-05-2013
Data opublikowania: 20-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 23-09-2013
72x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
54 odwiedzających
68 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
52 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abukkawon, Algida, aneczka100+JB, Antosiu, Asek19, ash83, baloniarz, bamba, Bartek111, bejgee, crazy_baby, Ćwir, Darasek, DeepBlue, DeepSea, Dezerter, Driver, etna&mars, G-man, gagu, Geogosia, GFS, harpus, kazio i lila, klikon56, kuczol, Kudlaty_Jas, Liriela, Mario&Monia, martuś, mieszko, misiek, Nannette, Nati., night_time, palinq, Pawel brasia, Pipelki, polcia&szymaneq, Qbacki, r00t7, RoDaJJ, ronja, rredan, rubin, Serengeti, Silent A, Tisia, Whatever, yezior, Zabel, zaboja
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia Wielkopolski w pigułce

Nazwa: Ekspansja państwa Polan w X wieku sprawiła, że pierwotne terytorium plemienne Polan, początkowo określane jako Polonia, później zaczęto nazywać Polonia Maior (w odróżnieniu od Polonia Minor – Małopolski). Pierwszym, który w zachowanych dokumentach użył nazwy "Wielkopolska" (Polonia Maior), był Maciej z Lubinia, benedyktyn z klasztoru w Lubiniu i notariusz księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego, który wymienił nazwę "Wielkopolska" w dokumencie z 15 czerwca 1257 r.

Pierwszym symbolem Wielkopolski stał się orzeł, o czym świadczą pieczęcie konne Władysława Odonica z drugiego i trzeciego dziesięciolecia XIII wieku. Był to raczej herb wielkopolskiej linii Piastów niż jako takiego regionu. Godła tego nie używano po 1243 roku, ale na początku XV wieku powrócono do niego i już na stałe pozostał godłem ziemi poznańskiej. Jest to biały orzeł bez korony i przepaski, w czerwonym polu.

Pierwsze ślady bytności ludzi na terenie dzisiejszej Wielkopolski pochodzą sprzed około 11 tysięcy lat p.n.e. z okolic Wschowy. Są to groty oraz ostrza łowców reniferów reprezentujących kulturę ahrensburską. Prawdopodobnie ludzie ci, trudniący się łowiectwem, zbieractwem i rybołówstwem przebywali na terenach Wielkopolski jedynie w sezonie letnim, zaś zimą wędrując na południe. Od XIII w. p.n.e. rozwija się kultura łużycka. Była to pierwsza na tych terenach kultura epoki żelaza.

Podczas niemieckiej okupacji nazwa tego regionu brzmiała "Warthegau" – czyli Kraj Warty. Zgodnie z wytycznymi władz okupacyjnych przeprowadzono w Wielkopolsce brutalną germanizację i eksterminację ludności. Namiestnik III Rzeszy Artur Greiser, uznając Polaków za "element niegodny do włączenia w społeczeństwo niemieckie", zarządził masowe wysiedlenia Wielkopolan na wschód.

Grupy etnograficzne Wielkopolski: Bambrzy, Biskupianie, Dzierżacy, Gostynianie, Szamotulanie, Hazacy, Kaliszacy, Krajniacy, Mazurzy wieleńscy, Pałuczanie, Poznaniacy. Wielkopolska obejmuje takie regiony kulturowe jak: Kaliskie, Poznańskie, Biskupizna, Krajna i Pałuki (część historyczna ziemi kaliskiej).

Więcej dowiesz się tutaj i tu

KESZ

Kesz finałowy został schowany na obszarze związanym z osadnictwem olęderskim, a kryjówka niejako związana jest z tym osadnictwem. Finał zlokalizowany jest w okolicy dołu litery "W" z napisu WLKP TEJ!.

Olędrzy – pierwotnie osadnicy z Fryzji i Niderlandów, najczęściej wyznania mennonickiego, którzy w XVI-XVII wieku zakładali wsie w Prusach Królewskich, wzdłuż Wisły i jej dopływów, na Kujawach, Mazowszu i w Wielkopolsce. Posiadali umiejętność melioracji i reprezentowali wysoką kulturę rolną. Byli wówczas najzamożniejszą grupą chłopów. Zachowywali wolność osobistą, własną religię i przekonania.

W celu znalezienia skrzynki finałowej musisz odnaleźć pozostałe kesze z projektu (WLKP TEJ! marass1111) i spisać znajdujące się na pyrkach cyfry, które odpowiadają literom w opisie kesza, a następnie podstawić je do poniższego wzoru:

 

N 52° A(B+1).(C-9)(D-6)(E-6)'

E 17° F(G-4).(H+6)(I-1)K'

 

W keszu finałowym znajdziesz certyfikaty dla 4 pierwszych znalazców, certy pamiątkowe, materiały promujące region, gadżety, geokrety i inne pierdoły. PONADTO W SKRZYNCE ZNAJDUJE SIĘ CZĘŚĆ NAMIARU NA FINAŁ FINAŁÓW PROJEKTU "WLKP TEJ!". Powodzenia.

Polonia Maior - (WLKP TEJ!) Finał Finałów - OP6684

Po znalezieniu skrznki finałowej zapraszam do obejrzenia zabytków związanych z Olędrami w niedalekiej okolicy a mianowicie na terenie wsi Nekielka:

- kościoła ewangelickiego poświęconego 8 października 1884 r.N 52° 23.874' E 17° 22.822'

- cmentarza ewangelickiego z 1749r. N 52° 24.109' E 17° 22.408'

UWAGA: Do podjęcia kesza niezbędne jest narzędzie, które znajdziecie na kordach. W najbliższej okolicy znajduje się także właściwa skrzynka, którą trzeba wydostać właśnie za pomocą tego narzędzia. Przydatna będzie podpowiedz kodowana. 

W trakcie podejmowania kesza zachowaj konspirację, bo mimo, iż teren wydaje się odcięty od współczesnego świata to okoliczni mieszkańcy są bardzo czujni i interesują obcymi osobami w okolicy. 

 

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 101 razy, trafień: 26 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół "wczoraj"...
...i dziś
Stary cmentarz