POZNAŃSKI CZERWIEC 1956r.
pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję a samo wydarzenie zostało przez propagandę PRL bagatelizowany jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczany, obecnie przez część historyków i uczestników określany także jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie.
Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca (w tzw. czarny czwartek) w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań (w latach 1949-1956 noszących nazwę Zakłady im. Józefa Stalina Poznań – w skrócie ZISPO) i przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy. Stłumiony przez liczące ponad 10 tys. żołnierzy oddziały LWP i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod dowództwem wywodzącego się z Armii Czerwonej generała Stanisława Popławskiego.
Więcej informacji tutaj.
W Poznaniu znajduje się pomnik Poznańskiego Czerwca oraz muzeum. W niedalekiej odległości zlokalizowany jes kesz OP4464 poświęcony poznańskim powstańcom. Zapraszam.
KESZ:
Na kordach. UWAGA!!! BARDZO DELIKATNE MASKOWANIE!!! Podejmuj ostrożnie i staraj się oddtworzyć maskowanie. DOJAZD ROWEREM 15 M OD SKRZYNKI.
W KESZU PRZY LOGBOOKU ZNAJDUJE SIĘ PYRKA Z CYFRĄ NIEZBĘDNĄ DO ODNALEZIENIA MOJEJ SKRZYNKI FINAŁOWEJ. SPISZ JĄ (NIE ZABIERAJ) I PODSTAW DO WZORU W OPISIE FINAŁU. POWODZENIA. W TYM KESZU JEST CYFRA ODPOWIADAJĄCA LITERZE:
K