Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Muzeum Karkonoskie - OP67E1
...i V noc muzeów - 18 maja 2013
Właściciel: FishBeat
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 354 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 17-05-2013
Data utworzenia: 17-05-2013
Data opublikowania: 17-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 10-04-2024
43x znaleziona
4x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 8 obserwatorów
82 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: [ocenzurowano_1], bechem, kgawor, rakuu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Noc muzeów
     Noc Muzeów (niem. Lange Nacht der Museen, ang. Museums at Night) – impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.
     Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

     Historia Imprezy - Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.
     W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

źródło: wikipedia

srodek_dol.jpg

O muzeum
     Muzeum Karkonoskie posiada największą w Polsce i jedną z większych w Europie kolekcję artystycznych wyrobów ze szkła od starożytności do czasów współczesnych. Stała wystawa prezentuje większą część kolekcji, będącej przeglądem technik, stylów, sposobów zdobienia szkła w aspekcie historycznym. W zbiorach muzealnych znajduje się także rzemiosło śląskie: cyna, wyroby kowalskie, fajans, adamaszki, a także dawne grafiki związane z regionem. Współczesne zbiory grafiki powstały przede wszystkim dzięki konkursom graficznym im. Józefa Gielniaka. W Muzeum znajduje się także zrekonstruowana chata karkonoska.

     Muzeum Karkonoskie posiada dwa oddziały:
  • Bolków - ruiny średniowiecznego zamku
  • Szklarska Poręba - Dom Karla i Gerharta Hauptmannów.

     Adres oraz kontakt:
ul. Jana Matejki 28
58-500 Jelenia Góra
tel. 075 76 76 128
tel/fax 075 75 23 465
www: www.muzeumkarkonoskie.pl
mail: sekretariat@muzeumkarkonoskie.pl

     Godziny otwarcia:
wtorek-niedziela 900-1700

     Cennik:
Bilet normalny: 7zł
ulgowy: 4zł
W niedzielę wstęp wolny.
srodek_dol.jpg

Ekspozycje stałe
     Wystawa szkła artystycznego im. Mieczysława Buczyńskiego - Idea powstania kolekcji związana jest z wielowiekową tradycją szklarską Karkonoszy i Gór Izerskich. Początki historii wytwórczości szklarskiej sięgają tu połowy XIV wieku, kiedy to zaczęto korzystać z naturalnych bogactw tego regionu, jakimi są woda, drewno i złoża piasku kwarcowego, niezbędnych do wytwarzania szkła.
     Kolekcja szkła artystycznego im. Mieczysława Buczyńskiego liczy ponad siedem tysięcy eksponatów. Główny trzon zbiorów stanowią obiekty szklane, wytworzone i zdobione różnymi technikami, dokumentujące rozwój technologii szklarskiej. Pod względem wielkości i jakości kolekcja szkła Muzeum Karkonoskiego zalicza się do jednej z najważniejszych tego typu w Europie. Na stałej wystawie, otwartej 1 września 2012 roku, po przebudowie i modernizacji Muzeum, wyeksponowanych jest ponad tysiąc obiektów, które w porządku chronologicznym ukazują rozwój szklarstwa oraz różnorodność technik wytwarzania oraz zdobienia szkła. Wystawa swoim kształtem i ogólną koncepcją nawiązuje do ekspozycji autorstwa pierwszego kustosza zbiorów szkła artystycznego Mieczysława Buczyńskiego. Autorką aranżacji jest Agnieszka Sowa-Szenk.

     Drewniany model kościoła Łaski w Jeleniej Górze Martina Frantza - W zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze znajduje się drewniany model ewangelickiego kościoła Łaski w Jeleniej Górze wykonany przez jego architekta Martina Frantza. Model był wizualnym przedstawieniem projektu według którego wybudowano kościół w latach 1709 - 1718. Budowla stoi do dziś i jest obecnie katolickim kościołem p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, od 1957 r. pełni rolę kościoła garnizonowego Wojska Polskiego. Do 1945 r. był to luterański kościół Łaski p.w. Krzyża Chrystusowego.
     Model kościoła pozwala na analizę zmian w stosunku do projektu wprowadzonych w czasie budowy i w okresie późniejszym, zwłaszcza po pożarze z 16 października 1806 r.

     Wnętrze chałupy wiejskiej - Wystawa przedstawia chałupę wiejską o charakterystycznej dla jeleniogórskiego regionu konstrukcji w XVIII/XIX wieku z wyposażonym wnętrzem, typowymi meblami i innymi przedmiotami używanymi w gospodarstwie domowym w ubiegłych wiekach.
     Chałupa wiejska została dobudowana do głównego budynku muzeum 1914 r. Dom nie jest odwzorowaniem konkretnie istniejącego, ale zawiera w sobie najbardziej charakterystyczne cechy konstrukcyjne chałupy górskiej z Karkonoszy, z drugiej połowy XVIII w., zbudowany zgodnie z obowiązującą tu tradycją. Jest to chałupa o konstrukcji zrębowo-przysłupowej.

     Historia Jeleniej Góry i regionu - Wystawa stała poświęcona jest historii, kulturze oraz sztuce miasta Jeleniej Góry i regionu. W części archeologicznej prezentuje, zarówno zabytki z najodleglejszych czasów, jak epoka kamienia czy epoka brązu oraz odtwarza życie miasta w czasie jego powstawania i rozwoju w średniowieczu. Główna część ekspozycji archeologicznej przedstawia proces lokacji i kształtowania się miasta średniowiecznego. W dalszej części ekspozycji wkracza się w czasy nowożytne, tuż po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648), która całkowicie zniszczyła miasto. Otrzymany przez Jelenią Górę przywilej handlu woalami lnianymi (1630r.) doprowadził miasto do rozkwitu, a także przyczynił się do rozwoju innych rzemiosł. Znaczenie Związku Kupców i rozwiniętego handlu woalami lnianymi dla rozwoju miasta zostało podkreślone wybudowaniem przy muzeum w 1914r. miniatury kamienicy z rynku, której wystrój miał zobrazować bogactwo i przepych domów kupców-patrycjuszy. Wyobrażenie o wystroju salonu mieszczańskiego w 1 połowie XIX w. daje aranżacja wnętrza biedermeierowskiego z charakterystycznymi meblami i dekoracjami.
     Dalsza część ekspozycji prezentuje najważniejsze problemy związane z dziejami miasta od połowy XIX w. do 1945 r. Dalej dorobek artystyczny Szkoły Snycerskiej w Cieplicach oraz historię Towarzystwa Karkonoskiego, jego zbiory i opis działań, w tym również historię Muzeum Karkonoskiego.
     Osadnictwo powojenne w Kotlinie Jeleniogórskiej zaprezentowane jest na filmach. W części wystawy „Ojczyzna stracona, ojczyzna odnaleziona” prześledzić można wielką zmianę kulturową, która nastąpiła na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej.

źródło: www.i.jeleniagora.pl

srodek_dol.jpg

Kesz
     Kesz to mały pojemnik znajdujący się w promieniu 25 kroków od głównej bramy wejściowej. Z racji tego, że w bliskim sąsiedztwie znajduje się muzeum prosimy o zachowanie bezwzględnej ciszy. ;)

     Skrzynka na starcie zawiera 3 certyfikaty oraz logbook.

Powodzenia!       
FishBeat & LolittaM

srodek_dol-red.jpg
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Muzeum Karkonoskie
Wystawa