Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Muzeum Ziemi Leżajskiej - OP67BD
Skrzynka okolicznościowa - BUDZYŃ 2013
Właściciel: Qsiaki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 183 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-05-2013
Data utworzenia: 15-05-2013
Data opublikowania: 15-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 24-04-2014
57x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
39 odwiedzających
46 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
15 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Banan, BaracudaV, dzejbi, fishu, Gacekk, jaed, JakubZ, Marcello002, Marecky , matilis, Qbacki, TIGERNABOL, Unitylabel, Volfram, wylatowiak
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia Dworu Starościńskiego sięga pierwszej połowy XVI wieku. W 1524 roku król Zygmunt I Stary dokonał ponownej lokacji miasta, a ówczesny starosta leżajski Krzysztof Szydłowiecki wzniósł okazałą rezydencję.

Pierwotny drewniany Dwór składał się z domu starosty, odrębnego domu dla służby, licznych zabudowań gospodarczych: piekarni, browaru, słodowni, stajni, piwnic. Były tu także łazienki i więzienie starościńskie. Całość otoczono wałami ziemnymi, na których postawiono parkan pokryty gontem. W obwodzie obwarowań znajdowała się drewniana, trzypiętrowa wieża, pełniąca zarówno funkcje obronne, jak i gospodarcze, była też brama i cztery furty. Starosta Szydłowiecki wyposażył budynki dworskie m. in. w piece kaflowe i szklane okna.

W 1609 roku Leżajsk i Dwór złupił słynny warchoł – Stanisław Stadnicki, zwany Diabłem Łańcuckim. Najechał on miasto w czasie toczonej latami, wyniszczającej prywatnej wojny ze starostą leżajskim – Łukaszem Opalińskim. W czasach „ potopu ” w latach 1656 – 1657 roku Dwór Starościński został najpierw zniszczony przez przechodzącą przez Leżajsk armię szwedzką Karola X Gustawa, a następnie spalony przez wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego II Rakoczego. Najazd tatarski w 1672 r. i przemarsze wojsk w czasie trzeciej wojny północnej na początku XVIII wieku również przyczyniły się do popadania dworu w ruinę, zwłaszcza, że kolejni starostowie z rodziny Potockich (od 1655 r.) nie przemieszkiwali tam, wybierając pobliski Tarnawiec. Obecny murowany dwór wraz z oficynami został prawdopodobnie zbudowany w latach 1760- 1770 dla ostatniego starosty leżajskiego Józefa Potockiego. W XIX wieku Dwór Starościński wchodził w skład dóbr ordynacji łańcuckiej hrabiów Potockich.

W 1922 roku, Dwór Starościński został wynajęty od Alfreda III Potockiego na potrzeby utworzonego w 1912 roku Miejskiego Gimnazjum Realnego. W latach 1932 – 1933 władze miasta sfinalizowały odkupienie Dworu i przebudowały do potrzeb szkoły. W czasie II wojny światowej oddziały okupacyjne wojsk niemieckich w roku 1939 zdemolowały budynki ówczesnego liceum i gimnazjum w Leżajsku. Pomoce naukowe zniszczyły, a po części wywiozły do Opola . Budynki szkolne zajęła następnie firma niemiecka transportowa „ Gebauer ”. Po wojnie do końca XX wieku, zespół Dworu Starościńskiego ponownie pełnił funkcję szkoły – mieściło się tutaj Liceum Ogólnokształcące ( do 1974 r.) i Szkoła Podstawowa nr 4 ( do 2001 r.)

W 2004 roku zespół Dworu Starościńskiego został przejęty od miasta przez Starostwo Powiatowe w Leżajsku, z przeznaczeniem na muzeum. Cały obiekt poddany został gruntownej rewaloryzacji – dzięki m. in. funduszom z UE – i 1 stycznia 2008 roku Muzeum Ziemi Leżajskiej swoje podwoje dla zwiedzających.

Skrzynka została założona przy okazji VI Nowosarzyńskich Zawodów w Marszach na Orientację BUDZYŃ 2013, które odbywają się od 2008 roku. W tym roku jeden z etapów jest organizowany przy udziale Muzeum Ziemi Leżajskiej. Po zawodach skrzynka pozostanie na terenie muzuem i bedzie dotępna od poniedziałku do piątku w godz 10-16 oraz w sobotę i niedzielę od 10-18. Zaraszam do odwiedzenia muzeum.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.