Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
„Pasterz zawsze tam, gdzie owce” Sancti eritis 4 - OP6718
Błogosławiony Achilles Puchała z Kosiny
Właściciel: mackand
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 211 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 08-05-2013
Data utworzenia: 09-05-2013
Data opublikowania: 09-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 14-12-2019
20x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
42 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: hadi, pelba10, Picek, suzana
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pochodzący z Kosiny o. Achilles Puchała należy do grona 108 męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie beatyfikował ich papież Jan Paweł II. Józef Puchała urodził się 18 marca 1911 r.  Wychowywał się w rodzinie wielodzietnej i w Kosinie uczęszczał do szkoły powszechnej. Po ukończeniu piątej klasy wyjechał do Lwowa, gdzie kontynuował naukę gimnazjalną w Małym Seminarium Misyjnym prowadzonym przez franciszkanów. W 1927 r. wstąpił  do zakonu franciszkanów przyjmując imię zakonne Achilles,  a 1936 r. przyjął w Krakowie  święcenia kapłańskie, po których przez rok kontynuował studia. W 1937 r. został skierowany do pracy w Grodnie. W maju 1939 r. rozpoczął pracę duszpasterską w Iwieńcu. Po sześciu miesiącach wyjechał stamtąd, aby objąć urząd proboszcza w parafii Pierszaje. O. Achilles pomagał materialnie wielu rodzinom, ubogim rozdawał chleb, dzielił się tym, co miał. W 1941 r. do pomocy przyjechał tam franciszkanin o. Herman Karol Stępień. Po miesiącu przyjechało tam Gestapo i zaaresztowało wielu parafian. Komendantowi żandarmerii niemieckiej, który chciał umożliwić proboszczowi i wikariuszowi, o. Karolowi Hermanowi Stępniowi schronienie, franciszkanie odpowiedzieli, że "gdzie są owce, tam musi być także pasterz".. Dołączyli do aresztowanych i zostali przeprowadzeni do wioski Borowikowszczyzna, gdzie 19 lipca 1943 r. zostali zamordowani w stodole. Nie było świadków tego wydarzenia. Według jednej z wersji, gestapowcy strzałem w głowę zabili obydwu franciszkanów w stodole, następnie podpalili ją. Według drugiej wersji, franciszkanie byli przed śmiercią okrutnie torturowani. Niemcy mieli im wyłupić oczy, wyrwać języki, obciąć nosy i uszy. Drutem związali ich ręce i spalili ich w stodole.

Bł. o. Achilles wrócił do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie stał się jej szczególnym orędownikiem 5 września 1999 roku, kiedy to uroczyście wprowadzono kult błogosławionego rodaka. A gdy 9 czerwca 2002 roku sprowadzono do parafii Kosina odnalezione relikwie męczennika od tego czasu 9-tego dnia każdego miesiąca parafianie gromadzą się na nowennie do bł. Achillesa, aby za Jego wstawiennictwem wypraszać u Boga potrzebne łaski. Zapewne wielu parafianom, każdego dnia towarzyszy modlitwa do błogosławionego:
Panie Jezu, który natchnąłeś błogosławionego Achillesa, kapłana i męczennika, taką miłością, że życie swoje oddał za Twoje owce, spraw prosimy, abyśmy wpatrując się w jego przykład i za jego wstawiennictwem przezwyciężali własny egoizm i coraz bardziej żyli dla innych.

 


 

Kordy prowadzą do bramy wejściowej prowadzącej na teren, na którym wznosi się wybudowany w roku 1737 drewniany kościółek pw. św. Sebastiana, Świątynia w latach 1954 i 1980 była restaurowana. Niestety furtka jest cały czas zamknięta i trzeba by pokonac wiele trudności, aby  wejść na teren przykościelny. warto wiedzieć, że nieopodal kościółka znajduje się "Dom Błogosławionego Achillesa"  - Niepubliczny Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.

Bardzo proszę o deilkatne obchodzenie się ze skrzyneczką i odkładanie jej w taki sam sposób jak znaleźliście. Dla pierwszych znalazców certyfikaty.

Opencaching.pl - Statystyka dla mackand

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
drewniany kościół Św. Sebastiana w Kosinie
Dom Pomocy Społecznej im. bł. Achillesa Puchały