Żarski Zielony Las (1 245,1 ha)traktowany jest przez wielu krajoznawców i przyrodników za jeden z cenniejszych przyrodniczych obiektów środkowozachodniej Polski. Wpływ na to ma wiele elementów jak choćby zróżnicowana rzeźba terenu, wspaniała roślinność, zwłaszcza buczyny, a także bogata historia, przejawiająca się wieloma zabytkami takimi jak: grodziska, trakty, stare wieże, pomniki, pozostałości po kopalniach węgla, szczątki pałacu myśliwskiego.
W połowie XIX w. żarski fabrykant sukna Erdmann Hoffman (3) odkupił od miasta prawa do eksploatacji złóż i na krótko przed swoją śmiercią rozpoczął wydobycie na potrzeby swoich rozrastających się zakładów.
Z jego inicjatywy w 1854 r. powstały Zjednoczone Żarskie Kopalnie Węgla Brunatnego, w skład których wchodziły zlokalizowane w trójkącie Kunice – Mirostowice Górne – Olbrachtów szyby węglowe: Nadzieja, Fryderyk Wilhelm, Przyjaźń i Feliks. Pod koniec tej dekady doszedł jeszcze jeden: Henryk, eksploatowany zdecydowanie najdłużej po aż do końca lat 60. XX w.
W odróżnieniu od zdecydowanej większości kopalń węgla brunatnego (także innych łużyckich) żarskie kopalnie były kopalniami głębinowymi poza niewielkimi odkrywkami w okolicy Seifersdorfu. Maksymalna głębokość szybu sięgała stu czterdziestu metrów a pokłady ciągnęły się od głębokości czternastu do siedemdziesięciu metrów.
Dzięki bogatym pokładom należąca do żagańskich augustianów wieś Kunice (od 1973 r. dzielnica Żar) przekształciła się w osadę górniczą. Rozrastały się także inne górnicze osiedla a ostatnim dziesięcioleciu XIX w. wzniesiono dużą elektrownię („Łoza”) zasilaną miejscowym węglem.
Właściciel elektrowni tak zżył się z ze swoja elektrownią i górnikami, że postanowił wznieść w pobliżu cmentarz dla górników wraz małym założeniem parkowym, którego dominantą było jego mauzoleum. Mimo powojennej dewastacji i szabrownictwa obiekt ten nadal jest imponujący a i układ cmentarnych ścieżek jest widoczny, choć nie ma już górniczych nagrobków.
Opis: Rafał Szymczak
Geocach znajduje się na obszarze
NATURA 2000 LAS ŻARSKI
O keszu: przygtowany wraz z moim synem, zawiera:
na wymianę w momencie założenia zawierał:
Do mauzoleum można dotrzeć przez Zielony Las zaliczając kesze na Wieży Bismarca i Wieży Widokowej lekko zbaczając z czarnegu szlaku lub od Kunic (dzielnicy Żar ) zaczynając wypad od ulicy Westerplatte 1.
Kesz umiejscowiony jest na terenie mauzoleum pod kordami.