Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szkoła i Kościół w Jabłonowie - OP6610
Właściciel: LGD_Brodnica
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 92 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:05 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 29-04-2013
Data utworzenia: 29-04-2013
Data opublikowania: 29-04-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 29-04-2013
50x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
32 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Skrzynka ukryta na terenie Gminy Jabłonowo. Kesz pochodzi z serwisu GC i został udostępniony do poszukiwań na OC.

Skrzynka ukryta zarówno poza terenem szkoły jak i kościoła.



Pierwszy budynek szkoły dwuklasowej (dzisiejsze mieszkanie nauczycieli) powstał przed rokiem 1900, wraz z kościołem dla ewangelików. Wkrótce powstała tak zwana "stara szkoła" czteroklasowa, (obecny budynek nr 2), gdzie mieści się dziś biblioteka.

W 1912 r. oddano do użytku dużą, 4 - klasową szkołę wraz z mieszkaniami dla nauczycieli po prawej od korytarza głównego budynku numer 1. W okresie międzywojennym, ówczesny kierownik pan Hoffman, dobudował cztery klasy po lewej stronie korytarza i tak zwany "gołębnik" (obecna sala nr 13). W skład starej bazy szkolnej wchodził jeszcze obiekt przy ulicy Mostowej.

W okresie powojennym kierownikiem szkoły był pan Stefan Kuchler. Pierwszego września 1954 r. otwarto Szkołę Podstawową dla Pracujących, której kierownikiem została pani Janina Kuchlerówna. W roku 1955 salę gimnastyczną ulokowano w budynku, w którym obecnie mieści się biblioteka.

Dnia 21 listopada 1962 r. na posiedzeniu rodzicielskim w Domu Kultury, podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy pawilonu szkolnego. 18 stycznia 1963 r. w czynie społecznym rozpoczęto rozbiórkę młyna w Bukowcu, uzyskane cegły przeznaczono na budowę. Dnia 4 kwietnia 1963 r. ruszyły prace budowlane, a 20 listopada 1964 roku został oddany do użytku 5 - izbowy pawilon szkolny.





 

Kościół parafialny pw. Chrystusa Króla
Nie ma zgodności co do architekta świątyni. Najbardziej prawdopodobną osobą jest August Stüler, twórca również pałacu Narzymskich oraz kościoła św. Wojciecha. Rok 1908 to data wyświęcenia kościoła, który trafił do rąk społeczności luterańskiej z pastorem Pfarrerem Puppem.

Obiekt był użytkowany przez luteran do II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych przekazany katolikom w kiepskim stanie technicznym. Niezbędny był remont dachu i wymiana części wyposażenia. W latach 70. obiekt został unowocześniony - zbudowano parking, salki katechetyczne oraz zadbano o wygląd otoczenia kościoła sadząc drzewa. Ponowną redekorację prezbiterium obiekt przeszedł w latach 90. XX wieku.

Kościół utrzymany jest w stylu neogotyckim, jednak w odróżnieniu od pałacu i świątyni pw. św. Wojciecha naśladuje architekturę powstałą w tej epoce na terenie Europy, a nie w Anglii. Zbudowany jest z czerwonej cegły, orientowany, z wieżą frontową zwieńczoną krzyżem, na planie prostokąta. Nawa kościelna ma długość 25 metrów, 30 razem z prezbiterium, oraz szerokość 14 metrów.

EN
Primary school and church
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.