Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Olendrzy (WLKP TEJ!) - OP65E0
Czyli ścieżkami historii ich osadnictwa.
Właściciel: ronja
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 128 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-04-2013
Data utworzenia: 28-04-2013
Data opublikowania: 28-04-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 30-09-2018
127x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
44 odwiedzających
101 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: kawior&jardo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Potrzebny kompas  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

B934546A-454E-29AB-3F89-C075EA92887F.jpg

 

Olendrzy

 

Wasze drogi na Projekcie stale będą się krzyżowały ze śladami osadnictwa olenderskiego w tej części Wielkopolski. W XVI – XVIII wieku przybysze z Niderlandów (czyli dzisiejszej Holandii) lokowali swoje wsie na podmokłych lub piaszczystych terenach. Z czasem dołączyli do nich prześladowani w wojnach religijnych, zbiegli chłopi z Polski i Niemiec. Wraz z Olendrami na ziemie polskie dotarła melioracja i wysoka kultura pracy. Ciężkie życie połączone było z niespotykaną w innych miejscach solidarnością względem członków swojej gminy. Nie płacili pańszczyzny, mieli własny silny i demokratyczny samorząd, cieszyli się wolnością religijną. W Wielkopolsce założyli ok. 800 wsi, z tego 10 osad w okolicach Nekli. Pozostały po nich uratowane w ostatnich latach od zupełnego zapomnienia maleńkie cmentarze, nieliczne zabytki architektury, liczne ślady założeń melioracyjnych i pamięć, którą stara się podtrzymywać Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne. W roku 2005 wytyczono z okazji 600-lecia Nekli „Szlak osadnictwa olęderskiego”. Pełny kształt nadano mu w 2012 i tak możecie pomykać rowerem klasyczną pętlą (szlak żółty i czerwony) lub wybrać nieoznakowaną trasę (na mapie czarną) dla wybitnie wytrwałych.

Co trzeba zobaczyć ? Po stronie Projektu: 7) cmentarz ewangelicki w Zasutowie, 8.) cmentarz ewangelicki w Barczyźnie, 9) dęby – pomniki przyrody w Barczyźnie, 10) kolejny cmentarz ewangelicki w Barczyźnie, 11) cmentarz ewangelicki w Nekli, 12) drugi cmentarz ewangelicki w Nekli, 13) kościół poewangelicki w Nekielce, 14) cmentarz ewangelicki w Nekielce, 15) cmentarz ewangelicki w Brzeźnie, 17) cmentarz ewangelicki w Siedleczku, 18) grodzisko pierścieniowe „Okop Szwedzki”, 19) oz polodowcowy, 20) rezerwat przyrody „Okrąglak”.

Po drugiej stronie dawnej A-2 macie: 1) założenie parkowo-dworskie w Nekli, 2) kościół św.Andrzeja Apostoła w Nekli, 3) cmentarz ewangelicki w Gierłatowie, 4) drugi cmentarz ewangelicki w Gierłatowie, 5) założenie parkowo-dworskie w Podstolicach, 6) kościół św.Katarzyny w Opatówku, 15) aleja kasztanowa w Starczanowie

Tak więc jest co robić w przerwach między keszami :)

 

95DFFA24-4167-4263-306E-4753986725BC.jpg

 

Kesz

 

Rowerem lub pieszo dotrzecie i tu, na małe bagienko przy leśnym dukcie. Chowanie kesza na środku oczka wodnego nie wchodziło w rachubę, gdyż w pobliżu znalazło się przecudne drzewo keszowe. Od kordów dzieli je ok. 50 metrów (2360 namiar rzeczywisty). Rozpoznacie je bez większego problemu. Ponieważ teren może być bardziej bagnisty niż w chwili lokacji kesza, sugeruję dotarcie do niego od przepustu drogowego prawą stroną rowu, w kierunku południowo-wschodnim.

Pamiętajcie o spisaniu kodu, niezbędnego do znalezienia RONJI . Bez tego kesza wyprawa po Polonię Maior staje się niebezpieczną drogą przez nieznane tereny !

 


Zmiany w keszu:

30.09.2018 - dodanie logo Projektu, bo gdzieś je wcięło.