Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
freney 45 - Willa Hauptiga - OP64C9
Projekt: Cygański Las znany i mniej znany #4
Owner: freney
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 359 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 19-04-2013
Date created: 19-04-2013
Date published: 19-04-2013
Last modification: 03-12-2019
66x Found
5x Not found
3 notes
watchers 3 watchers
38 visitors
52 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: Angel, dadusia13, pwargin, Qbacki, yabay
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Willa Hauptiga

 

Zdjęcie: www.super-nowa.pl

      Willa Hauptiga, która mieściła się przy ulicy Olszówka 27 powstała na miejscu starszego budynku w 1888 roku. Dwa lata wcześniej, grunt ten od Johana Tötzela zakupił Karl Hauptig, właściciel zakładu Pralni Wełny w Bielsku. On też jest właścicielem willi do 1897 roku, kiedy dom w spadku otrzymuje Bertha Hauptig. W 1906 dom należy już do Hedwig Vogt, która w 1935 roku zostawia go w spadku Helenie Kramer. Willa utrzymana jest w stylu cottage – podmiejskiego letniego domu, murowanego z drewnianymi werandami i ozdobną snycerską dekoracją, położona w ogrodzie porośniętym starodrzewem. Do kompleksu willi należy też mniejszy budynek garażu. Dom ten należy do lepszych przykładów zabytkowej architektury z końca XIX wieku, która w znacznej mierze decyduje o atrakcyjnych walorach i niepowtarzalnym klimacie całej dzielnicy Cygański Las.

     Niestety w dniu 7-go stycznia 2009 roku willa przestała istnieć. Sygnały o tym, że willa ma zostać zburzona dochodziły od dawna. Willa została sprzedana na przetargu jakieś dwa lata temu – wyjaśniał w poniedziałek 5-go stycznia 2009 r. rzecznik prasowy ratusza Tomasz Ficoń. – Zawarliśmy jednak w przetargu zastrzeżenia, że nie można jej rozebrać. Nowy właściciel złożył jednak wniosek do naszego wydziału architektury o pozwolenia na budowę nowego obiektu i jednocześnie wyburzenie starego. Nie zgodziliśmy się na to, ale inwestor odwołał się od decyzji i wojewoda przyznał mu rację. Gdy prezydent dowiedział się o tym, spotkał się z inwestorem i uzgodnił z nim ustnie, że wyburzenia jednak nie będzie. Zatem z formalnego punktu widzenia rzeczywiście, nowy właściciel może wyburzyć obiekt, ale my wiemy, że tego nie zrobi, bo obiecał to prezydentowi. Pan Ficoń oświadczył nam też, że w aktualnym wniosku o pozwolenie na budowę inwestor zawarł projekt budowy nowego obiektu – motelu i restauracji, w którym willa jest zachowana…  Nie minęły dwa dni, a zabytek zaczął sie sypać pod naporem buldożera!

     Gdyby zapytać bielszczan o willę, wielu przyjdzie na myśl: sanepid. Nic dziwnego, tam kiedyś mieściła się jego siedziba. Kilka lat temu budynek opustoszał. Przez ten czas nikomu jednak do głowy nie przyszło, że obiekt może zostać wyburzony. Położona w pięknym parku, w którym rosły kasztanowce, stanowiła raczej powód do dumy aniżeli do troski. W zasadzie to ona, podobnie jak pozostałe tego typu obiekty w Cygańskim Lesie, decydują o charakterze jednej z piękniejszych dzielnic Bielska-Białej mówi historyk sztuki dr Ewa Janoszek.

     Willa Hauptiga została wystawiona przez gminę Bielsko-Biała na sprzedaż. I choć wpisana jest do ewidencji zabytków, to nie jest chroniona prawem. Część winy, jak można sądzić, spoczywa na ustawie o zabytkach, która chroni budynki wpisane do rejestru zabytków, obiekty uwzględnione w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i znajdujące się na terenie parków kulturowych. Pozostałe, czyli zdecydowana większość, które są tylko w ewidencji zabytków, w praktyce zdane są na łaskę - i gust - właściciela. W przypadku przebudowy lub renowacji tych zabytków, konserwator wydaje opinię, podającą warunki, sposoby i kierunek zmian - najbardziej korzystny dla obiektu. Nie ma jednak mechanizmów wyegzekwowania tych działań – tłumaczy pani Ewa Janoszek.

Dodatkowo komentarz Ewy Janoszek, opublikowany również na jednym z blogów internetowych: 
Nie trzeba ani Krasnoarmiejców ani alianckich bombowców, by miasto wyglądało niedługo jak Koszalin naszych czasów. Wystarczy kilku deweloperów bez szacunku do „starych ruder” i luka w ustawie o ochronie zabytków, zgodnie z którą warte ochrony jest tylko to, co wpisano w rejestr zabytków. Resztę w majestacie prawa można wyburzyć.

Żródło: www.super-nowa.pl

O keszu:

   Skrzynka to tradycyjny magnetyk ukryty pod kordami. Miejce nieprzypadkowe. Z miejsca ukrycia można było kiedyś oglądać Willę Hauptiga, a dzisiaj deweloperskie osiedle :(

Skrzynka wchodzi w skład Projektu: Cygański Las znany i mniej znany.

Logbook zawiera literkę potrzebną do zdobycia finału. Nie zapomnij jej zapisać.

[EDIT 27.04.2013] Od wczoraj wszystkie skrzynki projektu i skrzynka finałowa  gotowe do szukania.

Pictures
Budynki deweloperskie dzisiaj
Log entries: Found 66x Not found 5x Note 3x All entries